MojAndroid

Jeden z najpredávanejších smartfónov minulého roka, Redmi Note 11 Pro 5G, sa dočkal svojho nástupcu. Ten sa dokonca u nášho operátora 4ka stal celkovo najpredávanejším smartfónom v mesiaci február. Oproti minuloročnému modelu prichádza s tenším rámikom, lepším výkonom, zlepšeným fotoaparátom a videom, ale aj vyššou cenou či väčšou váhou. To či sa vám oplatí investovať do tohto smartfónu od spoločnosti Xiaomi sa dočítate v tomto teste. Toto je recenzia Redmi Note 12 Pro 5G.

Recenzia Redmi Note 12 Pro 5G je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia Redmi Note 12 Pro 5G: Cena a dostupnosť na Slovensku

Novinka Redmi Note 12 Pro 5G už dnes nájdete na predajných pultoch všetkých lepších predajcov smartfónov a elektroniky. Cena zariadenia je stanovená na 379 . Prichádza však len v jednej verzii, a to 6 GB + 128 GB.

Redmi Note 12 Pro 5G
Redmi Note 11 Pro a Redmi Note 12 Pro 5G | Zdroj: Filip Spevár

Ale pozor! Pre podporu predaja sa spoločnosť rozhodla prísť so zľavou, a preto ak si zariadenie kúpite do 10.4., dostanete 40 € zľavu. Za smarfón tak zaplatíte len 339 €, čo z neho robí cenovo atraktívnejšiu alternatívu výberu.

Konštrukcia a dizajn zariadenia

Osobne som používal nejaký čas aj predchodcu Redmi Note 11 Pro, no čo sa týka dizajnu, preferoval by som akýsi mix oboch zariadení. Ak sa bavíme o zadnej strane, novinka má aspoň pre mňa veľmi pekné usporiadanie fotoaparátov, no celkový dojem kazí lesklý povrch. Ten si myslím, že mohol ostať rovnako matný, ako tomu bolo pri minulej verzii smartfónu.

Niektorí používatelia môžu mať názor presne opačný, pretože zadné sklo môže poslúžiť aj kvázi ako pomocné zrkadlo. Samozrejme pri ideálnych svetelných podmienkach a pri zosadenom kryte. Okrem toho však dizajn smartfónu hodnotím veľmi pozitívne. Na zariadeniach mám rád keď majú boky ploché a nie zaoblené. Smartfón sa mi tak lepšie drží a je menšia šanca, že mi z tej ruky vypadne. Presne to ma uchvátilo aj na Redmi 12 Pro 5G verzii, kde sa telefón drží a používa naozaj príjemne.

Redmi Note 12 Pro 5G
Redmi Note 12 Pro 5G | Zdroj: Filip Spevár

V dnešnej dobe, kedy výrobcovia smartfónov každý rok prichádzajú s hneď niekoľkými zariadeniami, je veľmi ťažké sa dizajnovo odlíšiť. V tomto prípade som si všimol, že sa náš testovací model celkom výrazne podobá zariadeniu vivo X80 lite.

Po stranách smartfónu nájdeme tlačidlo na ovládanie hlasitosti, tlačidlo uzamykania so zabudovanou čítačkou odtlačkov prstov.. Na vrchu nájdeme jeden zo stereo reproduktorov, infračervený port, mikrofón a vstup pre 3,5 mm jack. Na spodnej strane potom už tradičný nabíjací port, druhý stereo reproduktor, mikrofón a šuflík na SIM kartu.

Displej je chránený Corning Gorilla Glass 5, ktoré už v balení pokrýva aj ochranná fólia. Na zadnej lesklej strane nájdeme už spomínané sklo a boky má zariadenie plastové. V balení sa už tradične nachádza aj priehľadný ochranný kryt.

Recenzia Redmi Note 12 Pro 5G: Displej

Novinka od spoločnosti Xiaomi disponuje 6,67-palcovým displejom s rozlíšením 1080 x 2400 pixelov. Hustota činí 395 pixelov na palec, čo je viac než dostatočné pri smartfóne v tejto cenovej kategórii. Konkrétne ide o FullHD Flow + AMOLED panel, ktorý podporuje prehrávanie HDR10+ digitálneho obsahu. Používateľov poteší aj 1 miliardou farieb, ktoré dokáže ponúknuť používateľovi.

Čo mu môžem vyčítať, je jeho celková svetelnosť. Párkrát sa mi stalo, že pri manuálnom nastavení jasu sa svietivosť nedostala na požadované hodnoty. Oproti predchádzajúcim aj testovacím zariadeniam mi prišlo, že pri nastavení jasu niekde na polovicu možnej hodnoty, bol displej aj tak tmavý. Musel som ho nastaviť na vyššie hodnoty, kde sa to určite odrazilo aj na výdrži batérie. Tento fakt som si všímal aj pri hraní hier, kde pri vyššej svetelnosti prostredia som mal problémy aj pri jase nastavenom na maximum. Oproti iným smartfónom v tomto ohľade teda zaostáva.

recenzia Redmi Note 12 Pro 5G
Redmi Note 12 Pro 5G | Zdroj: Filip Spevár

Inak ostrosť a celkový pocit z obsahu na displeji hodnotím pozitívne. Sledovanie videí či filmov je fakt príjemný zážitok pri tomto zariadení. Z parametrov nejde neopomenúť ani vyššiu 120 Hz obnovovaciu frekvenciu. Tú si môžete zvoliť buď manuálne alebo je na výber aj možnosť dynamického upravovania. Pri dynamickej verzii sa obrazovka prispôsobuje činnostiam, ktoré práve na smartfóne vykonávate. Šetrí vám tak batériu viac, ako keby ste mali frekvenciu nastavenú na stabilných 120 Hz. Nastaviť si rovnako môžete aj stálych 60 Hz.

Displej je rovný a nie zahnutý ako pri niektorých konkurenčných modeloch. Oproti minuloročnej verzii sa zvýšil podiel displeja na prednej strane smartfónu, čo znamená tenšie rámiky dookola. Screen-to-body ratio je 86,7 % zatiaľ čo predchádzajúca verzia mala 86,0 %.

Výkon a pamäť zariadenia

Keďže ide o smartfón strednej triedy, neočakával som žiadne zázraky. Smartfón je však aj pri náročnejších činnostiach plynulý a výkonný. Okrem pár menších “škubnutí” som nezaznamenal žiadny väčší problém. Smartfón poháňa procesor MediaTek Dimensity 1080, ktorý je vyrábaný 6 nm technológiou.

K dispozícii je “len” 6 GB pamäte RAM, no v tejto triede ide o akýsi štandard. Algoritmus na šetrenie batérie je nastavený tak, aby postupne “zabíjal” otvorené no nevyužívané aplikácie. Šetrí sa tým batéria a pridáva to smartfónu na krátkodobom výkone. Už klasicky pri zariadeniach tohto výrobcu, ak chcete aby telefón samovoľne aplikácie nevypínal, je potrebné nastaviť si ich povolenie bežania na pozadí.

Okrem benchmarkových aplikácií som otestoval výkon zariadenia aj prostredníctvom mobilných hier. Najviac som využíval jednu z najhranejších hier sveta, PUBG Mobile. Samotná hra vám v nastaveniach ponúka možnosti využívania grafiky smartfónu. Zo šiestich možností kvality som si mohol vybrať štvrtú najkvalitnejšiu. Najvyššie dve toto zariadenie nepodporovalo. Bol som však veľmi milo prekvapený výkonom. Počas hrania s vysokým rozlíšením a plynulosťou som nepostrehol žiadne problémy. Zariadenie sa ani neprehrievalo a batéria držala nad moje očakávania. Oproti hraniu na modeli Note 11 Pro sme sa posunuli na oveľa vyšší level.

Recenzia Redmi Note 12 Pro 5G: Odomykanie

Pri tejto kategórii sa tiež veľmi nemám na čo sťažovať. Smartfón ma zabudovanú čítačku odtlačkov prstov v tlačidle odomykania, ktoré pre odomknutie nie je potrebné stlačiť, stačí len priložiť prst. Funguje naozaj výborne a po celý čas testovania sa mi ani jedenkrát nestalo, že by mi telefón prst nerozpoznal. Dokonca ani pri vlhkých rukách nemal problém. Ak nie ste zvyknutí na tento typ odomykania, pravdepodobne vám nejaký čas potrvá kým si zvyknete. Mne sa párkrát stalo, že som vložil ruku do vrecka kde bol aj mobil a podarilo sa mi ho omylom odomknúť.

recenzia Redmi Note 12 Pro 5G
Redmi Note 12 Pro 5G | Zdroj: Filip Spevár

Okrem odtlačku prsta sa dá smartfón odomknúť aj pomocou tváre. Tu mi to vo väčšine prípadov fungovalo bez problémov. Dokonca aj pri zhoršených svetelných podmienkach. Smartfón však nemá špecializovaný senzor, využíva len prednú kameru. Je to trošku škoda, no stále poznamenávam, že sme v nižšej cenovej kategórii, a dokonca ani také vivo X90 Pro (vlajková loď) takýto senzor nepoužíva.

Operačný systém

Tu prichádza prvé väčšie sklamanie. Aj keď sa už o nejaký čas dočkáme predstavenia najnovšieho operačného systému, ktorým je Android 14, Redmi Note 12 Pro 5G prichádza len s Androidom 12. To pre mňa osobne predstavuje sklamanie, aj konkurenčné modely v tejto cenovej kategórii prichádzajú s Androidom 13. Naopak čo poteší, je zavedenie najnovšej nadstavby MIUI 14 (14.0.6), ktorá je aktuálna a prináša so sebou viacero výhod. Ide napríklad o zvýšenie možností personalizácie, či vylepšenie bezpečnosti používateľov.

Recenzia Redmi Note 12 Pro 5G: Fotoaparáty

Zariadenia výrobcu Xiaomi v tejto cenovej kategórii nemajú najlepšie meno na trhu, čo sa týka kvality fotografie a videa. S tým musím bohužiaľ súhlasiť. Pri Note 11 Pro som sa hanbil ukázať priateľom, ako vyzerá naša spoločná fotografia. A to sa spoločnosť chválila až 108 MP hlavným fotoaparátom. Teraz však nastal čas na zmenu. 108 MP snímač nahradil 50 MP, no kvalita sa posunula na oveľa vyššiu úroveň.

Rovnako dobre dokáže smartfón zachytiť aj video. A to dokonca v 4k pri 30 snímkach za sekundu. Okrem toho si môžeme vybrať aj 1080p pri 60 a 30 snímkach za sekundu, alebo 720p pri 30 snímkach. Pri využití režimu spomaleného videa dokáže zachytiť až 960 snímok za sekundu(720p). Hlavný snímač rovnako podporuje aj optickú stabilizáciu obrazu a jeho svietivosť je f/1.9.

Okrem hlavného fotoaparátu má Note 12 Pro 5G aj ultra-širokouhlý snímač. Ten dostal 8 MP rozlíšenie a fotografie z neho sú priemerné. Nie sú však vôbec zlé a na túto triedu ide o slušnú kvalitu. Rovnako oproti minuloročnej verzii smartfónu ide o posun. Tieto dva fotoaparáty dopĺňa aj 2 MP makro. To funguje fajn, no nemyslím si, že ho niekto reálne aj bude používať.

Na prednej strane sa nachádza už tradične selfie fotoaparát. Ten má rozlíšenie 16 MP pri f/2.5. Fotografie z neho (ako zo všetkých) prechádzajú výsledným spracovaním, a preto kvalita ktorú vidíte na obrazovke ešte pred odfotením nezodpovedá úplnému výsledku. Ten je vždy ešte o niečo lepší. Podporuje aj portrétový režim, ktorý však nepredstavuje nič svetoborné. Dokáže zaznamenať aj 1080p 60/30fps video.

Batéria a nabíjanie

Celkovú výdrž smartfónu hodnotím ako priemernú. 4 900 mAh batéria vydrží aj celý deň, samozrejme s vypnutými lokalizačnými službami a priebežným zapínaním/vypínaní Bluetooth a Wi-Fi. Počas denného používania som sa dostal aj na 7 hodín so zapnutým displejom. Počas toho som využíval ako sociálne siete a hry, tak aj Netflix a iné aplikácie.

Spotreba v pohotovostnom režime je veľmi nízka. Vďačiť možno zrejme agresívnejšej správe spustených aplikácií na pozadí. 1,5-dňová výdrž je dozaista dosiahnuteľná ale s 3,5 až 4,5 hodinami zapnutým displejom (záleží od aktivít používateľa). V balení sa nachádza 67 W nabíjací adaptér, ktorý je určený na rýchle nabíjanie smartfónu. Ide tak o najvyššiu rýchlosť, ktorou môžeme tento smartfón nabíjať.

Nabíjanie v číslach:

  • 4 minúty – 10 %
  • 15 minút – 39 %
  • 25 minút – 62 %
  • 35 minút – 83 %
  • 45 minút – 91 %
  • 52 minút – 100 %
recenzia Redmi Note 12 Pro 5G
Redmi Note 12 Pro 5G | Zdroj: Filip Spevár

Rýchlosť nabíjania nie je úplne najvyššia, no myslím si, že absolútne postačujúca. Ak sa dostanete na 10 % batérie a súrne si ho potrebujete dobiť, tak za 15 minút času dokážete nabiť cca 30 % batérie. To si myslím, že nie je vôbec zlý výsledok keď beriem do úvahy fakt, že drvivá väčšina používateľov aj tak nabíja smartfóny počas noci. Takáto rýchlosť nabíjania nedosahuje hodnôt vlajkových smartfónov, no vo svojej triede ide o akýsi vyšší štandard. Telefón nemá podporu bezdrôtového nabíjania.

Redmi Note 12 Pro 5G má zabudované funkcie, ktoré umožňujú dlhšiu výdrž batérie. Ak by sa vám stávalo, že z niektorých aplikácií nedostávate upozornenia alebo potrebujete mať niečo spustené na pozadí kvôli dôležitej službe, musíte si upraviť spôsob ukončovania procesov prejdením do nastavení do sekcie “Batéria”. Tu vám prinášame kompletný návod, ako povoliť niektorým aplikáciám bežať na pozadí tak, aby ste nikdy neprišli o dôležité upozornenia.

Recenzia Redmi Note 12 Pro 5G: Konektivita

Smartfón od spoločnosti Xiaomi má asi všetko, čo od smartfónu v dnešnej dobe potrebujem. To ale závisí na každého vlastnej preferencii. Podporuje Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 či 5G dátové pripojenie, ktoré patrí k dnes už veľmi vyhľadávaným súčastiam smartfónu. Nejde o úplne najnovšie verzie týchto technológií, no bežnému používateľovi smartfónov tejto triedy to bohato postačí.

Na kontrolu pohybu a toho, kde sa práve smartfón nachádza slúžia lokalizačné systémy ako GPS, GLONASS, BDS, GALILEO a QZSS. Smartfónu nechýba ani v dnešnej dobe už veľmi vyhľadávané platenie mobilom, a teda podpora NFC aj na našom území. Ako to pri smartfónoch s Androidom tradične býva, aj tu nájdeme vstup pre USB Type-C káble. Okrem toho majú ešte zabudovaný akcelerometer, gyroskop, proximity senzor a kompas.

Redmi Note 12 Pro 5G
Redmi Note 12 Pro 5G | Zdroj: Filip Spevár

Menšie problémy som zaznamenal po pripojení smartfónu k systému Android auto, kde mi párkrát kompletne vyplo hudbu a musel som ju na novo zapínať na smartfóne. Avšak nemôžem s istotou povedať, že by šlo o chybu smartfónu, pretože mohlo ísť aj o chybu systému v aute. Aj pri slúchadlách sa mi stalo, že ak prišlo niečo do cesty medzi nimi a smartfónom (väčšinou ruka alebo som len otočil hlavu), prerušil sa signál.

Parametre smartfónu

Displej120 Hz, 6,67" FHD+ Flow AMOLED
2 400 x 1 080 px, 900 nit
Fotoaparáty50 MP hlavný
8 MP makro
2 MP makro
Predný snímač16 MP
Rozmery162,9 x 76 x 7,9 mm
187 g
ProcesorMediaTek Dimensity 1080
Pamäťové verzie6 GB + 128 GB
Batéria5 000 mAh
67 W nabíjanie
Konektivita5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC, IR
ZabezpečenieČítačka odtl. prstov na boku, AI Face Unlock
FarbyMidnight Black, Polar White, Sky Blue
Cena379 eur

Konkurencia

Samsung Galaxy A34 5G

V podobnej cenovej kategórii ako Note 12 Pro 5G sa nachádza aj najnovší smartfón od spoločnosti Samsung. A34-ka prichádza na slovenský trh v dvoch verziách: 6+128 GB a 8+256 GB. Cenovo zaplatíte za prvú verziu 389 , zatiaľ čo za výkonnejší model až 459 €. Samsung sa chváli aj zlepšeným optickým stabilizátorom obrazu (OIS) a digitálnym stabilizátorom (VDIS). Môžu sa vám pri zhotovovaní fotografií aj triasť ruky, no na výsledku to poznať pravdepodobne nebude.

Samsung Galaxy A34
Samsung Galaxy A34 | Zdroj: Filip Spevár 

Smartfón má 6,6″ Super AMOLED displej, ktorý využíva 120 Hz obnovovaciu frekvenciu. Využíva 50 MP hlavný fotoaparát, 12 MP ultraširokouhlý, 5 MP makro a 32 MP predný snímač. Poháňa ho procesor MediaTek Dimensity 1080 (8-jadrový) a jeho výdrž zabezpečuje 5 000 mAh batéria. Na rozdiel od Redmi Note 12 Pro 5G prichádza už so zabudovaným Androidom 13.

OnePlus Nord 2T

Ako konkurenta pre Xiaomi môžeme zaradiť aj tento model od spoločnosti OnePlus. Minuloročný Nord 2T si môžete zakúpiť v dvoch verziách, a to 8/128 GB a 12/256 GB. Na trh prišiel s cenovkou 399 , no dnes si ho viete kúpiť už výrazne lacnejšie. Smartfón má AMOLED displej s uhlopriečkou 6,43″, FullHD+ rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 90 Hz

OnePlus Nord 2
OnePlus Nord 2T 5G | Zdroj: Miroslav Schwamberg 

Na zadnej strane sa nachádza trojica fotoaparátov, pričom hlavný snímač má 50 MP a dopĺňajú ho 8 MP ultra-širokouhlý a 2 MP makro. Smartfón dokáže natáčať 4K@30fps video a vpredu sa nachádza 32 MP selfie fotoaparát. OnePlus Nord 2T dostal batériu s kapacitou 4500 mAh a k dispozícii je rýchle káblové nabíjanie s výkonom 80 W. Výkon zabezpečuje procesor MediaTek Dimensity 1300.

Motorola edge 30

Ďalším konkurentom pre Note 12 Pro 5G je aj Motorola edge 30. Používa displej typu OLED, ktorý má FullHD+ rozlíšenie a najmä obnovovaciu frekvenciu 144 Hz. Motorola sa chváli, že nová edge 30 je najtenším 5G smartfónom na trhu s hrúbkou len 6,79 mm. Má však len 4020 mAh batériu, ktorá podporuje nabíjanie TurboPower s výkonom 33 W. Na trh prišla s cenovkou 449 €, no dnes už ju zoženiete výrazne lacnejšie.

Motorola edge 30 pro
Motorola edge 30 pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Hlavný fotoaparát ponúka rozlíšenie 50 MP, optickú stabilizáciu obrazu a svetelnosť f/1.8. Dopĺňa ho ultra-širokouhlý snímač s rozlíšením 50 MP, uhlom záberu 114 stupňov a svetelnosťou f/2.2. Posledným je dvojmegapixelový snímač hĺbky. Vpredu sa nachádza selfie snímač s rozlíšením 32 MP a svetelnosťou f/2.4. Výkon zabezpečuje procesor Qualcomm Snapdragon 778G 5G. Ako už jeho názov napovedá, ponúka aj 5G funkcionalitu.

Recenzia Redmi Note 12 Pro 5G: Záverečné hodnotenie

Smartfón Redmi Note 12 Pro 5G ma príjemne prekvapil. Oproti predchádzajúcej verzii Redmi Note 11 Pro (ktorú som nejaký čas používal) ide určite o zmenu k lepšiemu. Aj keď v poslednej dobe je bežné, že nová verzia smartfónu sa vôbec nezmení, prípadne zmení málo, v tomto prípade som tú zmenu pocítil. Telefón je rýchlejší, plynulejší a čo je pre mňa najdôležitejšie, už nefotí porovnateľne s krhlou na vodu.

Najnovší Note 12 Pro 5G nemá oproti predchodcovi ani problém s vyššími grafickými požiadavkami pri hrách, rovnako tak s výraznejším prehrievaním. V ruke pôsobí veľmi profesionálnym dojmom, a tiež mu prospela aj zmena dizajnu. Škoda len toho lesklého skla na zadnej strane. Odomykanie pomocou čítačky odtlačkov prstov funguje na jednotku, porovnať sa to dá aj s niekoľkonásobne drahšími smartfónmi.

V cenovke 379 € ide o veľmi schopný telefón, ktorý určite odporúčam našim čitateľom. Ak rozmýšľate, či si kúpiť tento model alebo jeho predchodcu, určite by som si priplatil za novinku. Keby som mu mal niečo vytknúť, určite by to bola priemerná výdrž batérie, či nižšia svietivosť displeja. Ak sa vám na ňom niečo nepozdáva, určite si pozrite kategóriu konkurencia, kde sa predstavia jeho najväčší konkurenti.

Náš tip
Recenzia Samsung Galaxy A54: Nový dizajn, rovnaký problém

7.7

Redmi Note 12 Pro 5G

Novinka Redmi Note 12 Pro 5G ma príjemne prekvapila. Oproti predchádzajúcej verzii Redmi Note 11 Pro (ktorú som nejaký čas používal) ide určite o zmenu k lepšiemu. Aj keď v poslednej dobe je bežné, že nová verzia smartfónu sa vôbec nezmení, prípadne zmení málo, v tomto prípade som tú zmenu pocítil. Telefón je rýchlejší, plynulejší a výrazne a pri ňom zmenila aj kvalita fotografií a videa.

Na jedno nabitie vydrží aj 7 hodín aktívneho používania a ultra-rýchle nabíjanie ho dokáže nabiť za 52 minút na 100 %. Poteší nie len bežných používateľov smartfónov ale aj hráčov. Nemá problém s vyššími grafickými požiadavkami pri hrách, rovnako tak s výraznejším prehrievaním. Jedným z mínusov je lesklé sklo na zadnej strane smartfónu, ktoré je lapačom odtlačkov prstov.

V cenovke 379 € ide o veľmi schopný telefón, ktorý určite odporúčam našim čitateľom. Ak rozmýšľate, či si kúpiť tento model alebo jeho predchodcu, určite by som si priplatil za novinku. Keby som mu mal niečo vytknúť, určite by to bola priemerná výdrž batérie, či nižšia svietivosť displeja. Ak sa vám na ňom niečo nepozdáva, určite si pozrite kategóriu konkurencia, kde sa predstavia jeho najväčší konkurenti.

zobraziť celú recenziu
70 %
Konštrukcia a dizajn
70 %
Displej
80 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
90 %
Cena
80 %
Fotoaparát

  • Slušný výkon
  • Dizajn
  • Cena
  • Obsah balenia
  • Prispôsobiteľnosť systému

  • Android 12
  • Nie najlepšia výdrž
  • Lesklé sklo na zadnej strane
13.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+