MojAndroid

Spoločnosť Sony predstavila v tomto roku okrem nových smartfónov a tabletov aj produkt z odlišnej kategórie nositeľných zariadení. Inteligentný náramok Sony SmartBand SWR10 sa nehrá na konkurenta pre inteligentné hodinky a nie je na to ani určený. Naopak, ponúka zaujímavý spôsob zaznamenávania aktivity používateľa a to nie len športovej. Dokáže totižto monitorovať aj spánok a vďaka integrovanému vibračnému motorčeku vás vie zobudiť v ten správny čas. Poďme sa však na náramok pozrieť bližšie.

BALENIE

Hoci balenie pri takýchto produktoch bežne nekomentujeme, v tomto prípade sme sa rozhodli inak. SmartBand prichádza v peknom balení s plexisklom na prednej časti. Po otvorení máte prístup k silikónovému náramku a jadru s všetkou elektronikou, ktoré je mozgom zariadenia. Oddelením vrchnej časti sa dostanete k tradičným brožúram a ku krátkemu micro USB káblu. Oceňujeme však prítomnosť dodatočného náramku, ktorý je menší a určený pre používateľov s menším obvodom zápästia. Osobne som však nemal problém pripnúť aj kratší náramok, takže môže bezproblémovo poslúžiť aj ako náhradný.

SmartBand SWR10 recenzia

NÁRAMOK SMARTBAND

Ako som už načrtol v balení, SmartBand sa skladá z dvoch dielov – zo silikónového náramku a z bielej plastovej časti, kde sa nachádza všetka elektronika a senzory. Ďalej v recenzii ju budeme označovať ako jadro. Tento rozdelený model je vhodný najmä v prípade, ak sa rozhodnete neskôr dokúpiť obal inej farby, ktorý by napríklad viac ladil s oblečením alebo doplnkami. Jadro je možné vložiť zo spodnej časti náramku, čím sa úplne skryje pri nosení na ruke. Využívanie však nie je priamo nutné s náramkom. Môžete si ho kľudne hodiť do vrecka nohavíc a aktivita sa bude zaznamenávať.

Hlavná časť náramku pozostáva z niekoľkých prvkov – tlačidlo, micro USB konektor a trojica LED diód, ktoré indikujú stav zariadenia. Náramok je podľa výrobcu pripravený na aktívnejší životný štýl, je odolný voči vode a prachu. Oficiálna špecifikácia udáva odolnosť IP 58, čo znamená, že Smartband je odolný pred vniknutím prachu a vydrží aj ponorenie do vody max. hĺbky 3 metre po dobu 30 minút. Sony neodporúča kúpanie v slanej vode.

Ďalšou súčasťou je pochopiteľne nízkoenergetická bezdrôtová technológia Bluetooth 4.0 LE, pomocou ktorej je v neustálom kontakte so smartfónom. Párovanie je riešené jednoducho prostredníctvom NFC, náramok stačí priložiť k smartfónu a je okamžite rozpoznaný. Sony musím tiež pochváliť, že náramok nie je obmedzený len na zariadenia z vlastnej výroby. Pripojíte ho totižto aj k zariadeniam iných značiek, no musíte dodržať niekoľko podmienok – zariadenia musia podporovať Bluetooth 4.0 LE a musia mať nainštalovaný najnovší Android 4.4 KitKat. Naopak zamrzí absencia GPS modulu, vďaka ktorému by náramok vedel zaznamenávať polohu bez pomoci smartfónu.

Sony Smartband recenzia 4

Sony Smartband recenzia 5  Sony Smartband recenzia 1

Mozgom náramku je 32-bitový procesor ARM Cortex-M0, ktorý ponúka na tieto účely dostatočný slušný výkon a malú spotrebu energie. Keď už sa bavíme o spotrebe, SmartBand je vybavený 35 mAh lítium-polymérovou batériou, ktorá má vydržať poháňať zariadenie po dobu piatich dní. Počas krátkeho testovania sme však nemali možnosť výdrž potvrdiť, no počas dvoch dní nám ukazovalo spotrebu ešte ďalšie 3, takže údaj bude zrejme správny. Zariadenie má ďalej 16 kB pamäte RAM a 256 kB vnútornej pamäte. Tieto parametre nie sú však v tomto prípade relevantné pokiaľ si náramok plní svoju funkciu. Posledným prvkom je vibračný motor, slúžiaci na upozornenie na volanie alebo na vzdialenie sa z dosahu smartfónu.

Jadro má na svojom tele len jedno tlačidlo, ktoré zastáva hneď niekoľko funkcii. V prvom rade slúži na prepínanie medzi denným a nočným režimom. V nastaveniach na smartfóne je však možné nastaviť automatické prepnutie v určitom čase. Zastáva však aj inteligentnejšie funkcie, ktoré priamo súvisia so smartfónom. Je to napríklad možnosť ovládať prehrávané skladby na smartfóne poťukaním na náramok. Jedným ťuknutím napríklad zastavíte/spustíte prehrávanie a dvojitým ťuknutím prepnete ďalšiu pieseň. Dostupné sú aj ďalšie aplikácie, ktoré je možné ovládať. Je to napríklad Smart Camera alebo Find Phone, ktoré je potrebné nainštalovať z Google Play. V prom prípade sa samozrejme jedná o ovládanie spúšte fotoaparátu a druhá možnosť ponúka spustenie alarmu na smartfóne v prípade, ak ho niekde založíte. Ovládať je však možné naraz len jednu prednastavenú aplikáciu. Dvojitým stlačením tlačidla si ďalej môžete vytvoriť záložku Life Bookmark, čiže označiť si nejakú udalosť, na ktorú nechcete zabudnúť.

Zabudnúť nemôžeme ani na upozornenie na slabú batériu a vzdialenie sa od smartfónu. Ak má náramok menej než 5% batérie, dva krát zavibruje a upozorní vás aj v smartfóne. Samotné nabíjanie trvá menej než hodinu, pričom na stav vás upozorňujú LED diódy. Rovnaký vibračný oznam zaznamenáte aj v prípade, ak sa od smartfónu vzdialite.

APLIKÁCIA LifeLog

V prípade, že vlastníte smartfón od Sony, máte všetko potrebné pre fungovanie náramku. Ak pripojíte zariadenie iného výrobcu, NFC párovanie vás najskôr odkáže na stiahnutie aplikácie Sony Smart Connect. Ďalšou potrebnou aplikáciou je LifeLog, ktorú si môžete stiahnuť bezplatne. Práve táto slúži na prijímanie a zaznamenávanie informácií, ktoré získa z náramku.

aplikácia lifelog

Aplikácia LifeLog sa od konkurenčných softvérov odlišuje grafickou reprezentáciou štatistík na časovej osi, kde zobrazuje kedy ste boli najaktívnejší. V spodnej časti obrazovky ďalej máte zobrazené údaje z náramku za zvolené obdobie. Náramok od Sony sa od ostatných odlišuje aj tým, že ponúka aj informácie o tom, aký čas strávite na internete alebo inými činnosťami na smartfóne. Zaznamenáva sa tak napríklad doba, ako dlho ste pozerali filmy, surfovali na webe, ako dlho ste sa hrali, aký ste boli aktívny na sociálnych sieťach alebo koľko ste zaznamenali fotografii.

Snímka obrazovky 2014-06-17 o 16.21.09 Snímka obrazovky 2014-06-17 o 16.21.48

Údaje o multimediálnej aktivite sú samozrejme doplnené o fitness štatistiky, ako je počet krokov, doba strávená behom alebo kráčaním, či spálené kalórie. Všetky štatistiky sú tiež organizované po dňoch, týždňoch, mesiacoch alebo vo väčšom rozsahu, po rokoch. Stlačiť môžete aj tlačidlo “Play”, čím sa spustí animácia, počas ktorej postava vo vrchnej časti prechádza celý deň. Náramok od Sony nasleduje aj svojich konkurentov a umožňuje sledovať priebeh spánku, prípadne vás vibráciami zobudí v tú správnu hodinu. Samozrejmosťou je aj nastavenie cieľov, ktoré chcete počas dňa dosiahnuť, pričom aplikácia vám zobrazuje akú časť sa vám podarilo splniť.

Zaujímavá je aj spomínaná funkcia “Life bookmarks”, ktorá stlačením tlačidla na náramku zaznamená významné momenty vo vašom živote. Získať môžete aj trasu, ktorú ste prešli, no len za predpokladu, že máte zapnuté GPS na svojom smartfóne.

Hodnotenie

Inteligentný náramok Sony SmartBand je rozhodne zaujímavé zariadenie, ktoré kráča v šľapajách konkurencie. Po stránke dizajnu sa jedná o jednoduchý doplnok, ktorý nijak neruší a nosí sa pohodlne na ruke. Dostupné sú aj rôzne farebné prevedenia náramku, ktoré si majitelia môžu striedať tak, aby ladil s oblečením. Hardvér náramku neobsahuje GPS a všetky štatistiky získava zo senzorov. To znamená, že údaje nie sú až také presné, no nemali by sa veľmi odlišovať o reálnych hodnôt.

S inteligentnými zariadeniami úzko súvisí aj softvér, ktorý je ich neoddeliteľnou a dôležitou súčasťou. Lifelog sa pri testovaní osvedčil ako svelý pomocník pri zaznamenávaní aktivít a oceňujem najmä možnosť pozrieť si svoj výkon aj v širšom meradle do minulosti. Zaujímavý je tiež záznam aktivít na smartfóne, no využitie týchto dát je viac menej otázne. Dokážu poslúžiť napríklad, ak sa rozhodnete obmedziť svoj čas strávený na sociálnych sieťach. V tomto prípade si však neviete nastaviť žiadne ciele, ktoré by vás v tejto činnosti obmedzili. Aplikácia vás tiež neupozorňuje na dosiahnutie ostatných fitness cieľov, ktoré ste si stanovili.

Obrovskou výhodou náramku je otvorená spolupráca so zariadeniami iných výrobcov. Smartband si ta môžete zakúpiť aj v prípade, ak vlastníte smartfóny od Samsungu, HTC, Lenovo alebo iných značiek. Samozrejme je potrebné dodržať spomínané minimálne požiadavky. Osobne by som na náramku privítal aj energeticky nenáročný displej, ktoré by niektoré parametre a čas zobrazoval priamo, bez aplikácie.

Sony Smartband SWR10 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Náramok celkovo poslúžil svojmu účelu a je vhodným spoločníkom, ak sa rozhodnete monitorovať svoju aktivitu počas dňa. Na slovenských e-shopoch ho môžete nájsť s cenou, ktorá začína na hranici 60 eur. Cena je teda nižšia, než za akú kúpite väčšinu konkurenčných produktov rovnakého typu.

Sony Smartband recenzia

18.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+