MojAndroid

Lenovo na tohtoročnej výstave IFA v Berlíne predstavilo zaujímavý kúsok, ktorý zaujme najmä svojou veľkosťou. Novinka s označením Phab Plus totižto disponuje dizajnom klasického smartfónu, no má netradične veľký displej s uhlopriečkou až 6,8-palca. Smartfón v tele tabletu ponúka všetky funkcie, ktoré by ste očakávali od svojho mobilu, vďaka svojej veľkosti však zaujme aj ľudí, ktorí rozmýšľajú nad kúpou tabletu.

Konštrukcia: Ako smartfón je obrovský

Zariadenie s rozmermi 186,6 x 96,6 x 7,6 mm môžeme jeho veľkosťou a hmotnosťou klasifikovať už skôr ako tablet. Lenovo Phab Plus je v porovnaní s inými smartfónmi a tabletofónmi skutočne obrovský a je len na vás, či ho budete brať ako smartfón s veľkosťou tabletu, alebo tablet s funkciami smartfónu. My by sme sa priklonili skôr k druhej možnosti.

Lenovo_Phab_Plus-1

Po dizajnovej stránke pripomína Phab Plus iPhone 6 Plus, pričom svojimi krivkami sa podobá aj na svojich menších súrodencov Lenovo S90 alebo S60. Rozdielna je zadná strana, ktorá v hornej časti disponuje plastovým krytom, ktorý ukrýva antény pre komunikáciu s okolím. Predná strana je chránená odolným sklom s oleofóbnou vrstvou, ktorá pokrýva celú prednú stranu a prechádza do zaoblených bokov zariadenia. To je mimochodom celé vyrobené z hliníka, ktorý tvorí jednoliatu unibody konštrukciu. Aj z tohto dôvodu v Lenove Phab Plus nenájdete vymeniteľnú batériu, ale len hybridný vysúvací slot, ktorý pojme buď dve SIM karty (microSIM a nanoSIM) alebo jednu microSIM a pamäťovú kartu microSD.

Lenovo_Phab_Plus-4

Rozloženie ovládacích prvkov je štandardné. Napravo sa nachádzajú tlačidla hlasitosti a zapnutia, v spodnej časti je to microUSB, navrchu zas 3,5 mm audio jack. Naľavo výrobca umiestnil už vyššie zmieňovaný slot pre SIM karty alebo microSD kartu. Celkovo sa počas používania zdala byť konštrukcia veľmi pevná a kvalitne spracovaná. Ani pri drsnejšom zaobchádzaní sa z nej neozývajú žiadne nežiadúce zvuky.

Displej: Je najmä o veľkosti

Áno, displej Lenova Phab Plus je na smartfónové pomery pomerne veľký a kľudne by sa mohol objaviť aj v menších tabletoch. Rozlíšenie netrhá nijaké rekordy, no aj Full HD pri tejto uhlopriečke plne postačuje. Kvalita zobrazenia patrí k priemeru triedy. Zobrazovací panel typu IPS tak ponúka verné podanie farieb, výborné pozorovacie uhly a nie tak dokonalú čiernu ako u AMOLED displejov. Dá sa tak povedať, že Phab Plus po stránke kvality zobrazenia ničím neurazí ani neprekvapí. Čitateľnosť na priamom slnku je dobrá a so zariadením sa dá pomerne dobre pracovať aj vonku.

Lenovo_Phab_Plus-2

Výkon a pamäť

O dostatok výkonu sa stará procesor Snapdragon 615, ktorý spolupracuje s 2 GB pamäte RAM. Táto dvojka ponúka dostatok výkonu pre zabezpečenie plynulého chodu operačného systému. Niekedy však aj tu budete pozorovať spomalenie, či sekajúce prechody prostredia. Nie je to však nič, s čím by sme my osobne nevedeli žiť. Skôr ide o občasné znepríjemnenie celkového používateľského zážitku z používania, ktoré sa prejavuje len pri niektorých činnostiach. Aj napriek tomu ale aplikácie fungovali spoľahlivo, rýchlo a bezproblémovo. To platí aj o prehrávaní Full HD videí, či o prehliadaní webových stránok.


Lenovo_Phab_Plus_recenzia2 Lenovo_Phab_Plus_recenzia1

Grafická jednotka Adreno 405 poskytuje dosť výkonu aj na hranie graficky náročnejších hier. Lenovo Phab Plus je tak ideálnym spoločníkom aj pre náruživých hráčov, ktorí si budú chcieť dlhé chvíle skrátiť napríklad vo vlaku alebo v inom dopravnom prostriedku. My sme herný výkon otestovali v aplikácií 3D Mark v teste Ice Storm Unlimited, v ktorom zariadenie získalo bodové ohodnotenie na úrovni 7100 bodov.

Pamäťové možnosti zariadenia zahŕňajú okrem 32 GB vnútorného úložiska aj podporu pamäťových kariet microSD, ktoré môžu mať veľkosť do 64 GB. Tieto sa vkladajú do slotu pre SIM karty a pri ich použití, nie je možné využívať druhú SIM kartu. K microUSB portu je možné pripojiť aj externé USB úložiská.

Multimédiá: Výborný Dolby Atmos

Lenovo Phab Plus je podobne ako model A7000 vybavený technológiou Dolby Atmos, ktorá prináša kvalitný zvukový prednes aj do tohto smartfónu. Skutočne, pri počúvaní cez slúchadlá si užijete bohatý zvuk s dostatočnou hlasitosťou, ktorý si navyše môžete upraviť podľa seba v aplikácii Dolby. Tá funguje naprieč celým systémom, pričom ponúka hneď niekoľko editovateľných profilov – prednastavené sú profily pre film, hudbu, hry a hlas.

Lenovo_Phab_Plus-7

Čo sa týka samotnej technológie ATMOS, tá má zvýrazňovať priestorový zvuk. Vďaka nej je možné ovládať inteligentný ekvalizér, ktorý prispôsobuje hudbu tak, aby znela čo najlepšie. Zapnúť môžete tiež regulátor hlasitosti a posilnenie hlasu. Všetko si však môžete prispôsobiť aj manuálne. Reprodukcia prostredníctvom hlavného reproduktoru je dostatočné hlasná, no na počúvanie hudby nie úplne vhodná. Pri silnejších halsitostiach sa už totižto strácajú detaily a samozrejme basy chýbajú takmer úplne. Opäť teda platí, že na HTC Boomsound sa Lenovo Phab Plus nechytá.

Operačný systém: Android Lollipop a nadstavba

Android 5.0 Lollipop s nadstavbou Vibe UI je prítomný aj v tomto zariadení. Nechýbajú teda také novinky, ako nové multitaskingové menu a notifikačná lišta s novým dizajnom, ktorá teraz obsahuje aj viac ovládacích prvkov. Prekvapila nás však prítomnosť aplikačného menu, ktorú Lenovo v iných modeloch s obľubou vyhadzuje.

Systém je na Lenove doplnený aj o ďalšie funkcie a aplikácie. Nájdete tu napríklad ovládanie jednou rukou, ktoré zmenší obrazovku tak, aby sa dala dobre ovládať aj pri držaní len jednou rukou. Zmenšenie sa aktivuje gestom, pričom polohu alebo veľkosť okna si môžete tiež zvoliť. K lepšiemu ovládaniu môže pomôcť aj zmenšená klávesnica, či funkcia Wide Touch, ktorá zobrazí na boku zobrazí vznášajúce sa tlačidlo. To poslúži pre rýchly prístup k vybraným funkciám, aplikáciám, či návrat na domovskú obrazovku, zamknutie obrazovky, či aktivovanie kontextového menu. S Lenovom Phab Plus je možné odpovedať na hovory priblížením zariadenia k uchu alebo ho prebudiť dvojitým poklepaním na displej. Chýba tu ale napríklad možnosť pridávať používateľské účty, ako aj funkcia bezpečnej zóny, ktorá je prítomná tiež v Lenove A7000.

Všimol som si však, že konkrétne v tomto modeli chýba viacero aplikácií aj funkcií z iných Lenovo smartfónov. Možno to bude mať čo to dočinenia s veľkosťou zariadenia, ktoré dokonca aj v nastaveniach vystupuje ako tablet. Nenašli sme tu napríklad ani pokročilejšiu správu oprávnení aplikácií, či manažment taskov a ovládanie gestami pri vypnutom displeji.

Fotoaparát: Klasika s 13 Mpix

Fotoaparát Lenova má rozlíšenie 13 Mpix, čo je na dnešné pomery v tejto cenovej kategórií celkom bežná záležitosť. K dispozícii je aj duálny dvojtónový LED blesk, ktorý pomôže ku kvalitnejším snímkom najmä v noci. Fotenie s týmto zariadením nie je ničím výnimočné a kvalitou sa radí skôr do priemeru. Nájdete tu štandardnú dávku funkcií, vrátane detekcie tváre, softvérovej stabilizácie, časovej spúšte, či možnosti nastaviť ISO, expozíciu a vyváženie bielej. K dispozícii je aj niekoľko fotografických režimov, ako napríklad Krajina, Športy, Kvety, Svetlo sviečky a podobne. Na výber sú aj akčné snímky, Smart Reader, nočný režim , HDR mód, panoráma a samozrejme video. To je možné natáčať v maximálnom rozlíšení Full HD.

Konektivita: Rýchle WiFi a LTE

Okrem toho, že Lenovo Phab Plus je Dual SIM, podporuje aj LTE a rýchle WiFi. Na svoje si tak príde väčšina jeho majiteľov, a to bez ohľadu na to, či radšej využívajú mobilný internet alebo WiFi. Podporované sú štandardy WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, ako aj LTE Cat4 s rýchlosťami 150/50 Mbps. Zo senzorovej výbavy sa tu nachádza len akcelerometer, proximity a kompas, ktorý pomôže najmä pri navigovaní podľa máp a GPS. Pri dual SIM smartfónoch je samozrejmosťou aj možnosť nastaviť aktivity pre jednotlivé SIM. Zvoliť môžete, ktorá SIM karta bude určená pre vykonávanie hovorov, posielanie SMS správ alebo mobilný internet.

Lenovo_Phab_Plus-5

Batéria:

Batéria v Lenove Phab Plus dosiahla aj napriek rozmerom zariadenia kapacitu 3500 mAh. Keďže displej dosahuje veľkosť až 6,8-palcov, spotrebuje väčšinu energie, takže pri práci bude výdrž závisieť aj od spôsobu, akým ho budete využívať. Nám sa bežne podarilo dosiahnuť 2 a viac dní výdrže pri nonstop pripojení do  WiFi alebo 4G siete. Displej ostával zapnutý v priemere 3 a viac hodín.

Záverečné hodnotenie:

Lenovo Phab Plus nie je smartfónom pre každého, a to najmä kvôli jeho rozmerom a veľkému displeju. 6,8-palcový zobrazovací panel sa už radí skôr medzi tablety a tomu odpovedá aj veľkosť a hmotnosť zariadenia. Aj napriek tomu má však Phab Plus všetky funkcie bežných smartfónov, čo ocenia najmä používatelia, ktorí od smartfónu nevyžadujú až takú mobilitu. Veľký displej výborne poslúži pri konzumácií multimediálneho obsahu, či pri prehliadaní webových stránok. Novinku môžeme tiež pochváliť za kvalitne spracovanú konštrukciu, ako aj dobrý displej. Lenovo Phab Plus sa na Slovensku predáva na úrovni 280 eur. Nižšia cenovka sa podpísala najmä pod slabšiu hardvérovú výbavu, ako aj len priemerný fotoaparát.

Plusy: 

 • Konštrukcia
 • Kvalitný displej
 • Android s minimálnymi úpravami

Mínusy:

 • Menší výkon
 • Priemerný fotoaparát
1.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Pštrikiater®

  Tehla.

 • Jefficko

  Uz ked si myslite ze nic skaredsie existovat nemoze tak pride Lenovo :D

  • d

   tak pride jefficko

 • darko kmet

  Niekto hlada nieco presne taketo velke len skoda tych parametrov ? a lenovo by som nechcel ani keby zadarmo rozdavali

 • matko24

  pekné hodinky :) ako sa volá tá značka s tým krížom?

  • dibon

   zeby Swiss? (SWISS Military 20042_ST)

   • matko24

    díky, už som našiel :)

 • SeppWinkler

  S Lenovom Vibe Z2 Pro som absolútne spokojný. Tento telefón vyzerá zaujímavo pre ľudí, čo majú radi veľké telefóny, aby nemuseli mať aj tablet a starať sa a nosiť dve zariadenia. Tým, čo frflú a vypisujú zbytočné komentáre k veľkosti odkazujem, aby si pokojne kupovali telefóny s im vyhovujúcou veľkosťou a zbytočne nespamovali diskusiu zbytočnými príspevkami. Tiež nevypisujem do diskusií k telefónom pod 5 palcov že “toto by som si nekúpil”. :)

  Hlavné mínusy tohto modelu podľa mňa nie sú tie, ktoré uvádza autor, ale najmä slabá batéria, pri takomto telefóne nemala ísť pod 4000 mAh. Rovnako nemali odstrániť task manažment, ktorý je na mojom modely veľmi užitočný a dokáže ušetriť baterku a používateľa od problémov s aplikáciami tretích strán.

+