MojAndroid

Od svojho príchodu na náš trh nás spoločnosť Lenovo prekvapuje jedným smartfónom za druhým. V mori rôznych modelov nájdeme zaujímavé a aj všednejšie zariadenia. Je ale takmer nemožné nájsť dva úplne rovnaké modely a každá novinka od Lenova ponúka niečo iné. Svoju jedinečnosť má aj smartfón Lenovo A7010. Teoreticky by malo ísť o zariadenie strednej triedy, no svojimi funkciami a výbavou poteší aj náročnejších užívateľov. Do strednej triedy ho radí najmä cena, ktorá je veľmi priateľská.

Balenie – tradične štedré Lenovo

Ako to už v balení od spoločnosti Lenovo býva, okrem samotného smartfónu tu nájdeme aj množstvo bonusov a darčekov. Tradičné slúchadlá do uší a nabíjačka s USB káblom sú štandardom. To už ale nemôžeme povedať o ochrannej fólii na displej a plastovom kryte. Vďaka týmto drobnostiam si môžete ihneď po vybalení zariadenia aplikovať ochranné prvky, ktoré vám dokonale poslúžia kým si nekúpite také, aké vám vyhovujú, no ak nie ste extrémne nároční, alternatívu nebudete možno ani potrebovať.

Konštrukcia – praktický elegán

Lenovo A7010 sa na prvý pohľad veľmi neodlišuje od posledných modelov čínskej spoločnosti, no pri bližšom preskúmaní nájdeme množstvo vylepšení a noviniek, s ktorými zatiaľ na smartfónoch Lenovo nemáme veľa skúseností. S rozmermi 153,6 x 76,5 x 9 mm a hmotnosťou 160 gramov nejde o najmenšie zariadenie, no pri súčasnom trende veľkých tabletofónov vôbec nevytŕča z radu.

Lenovo_A7010_recenzia-2

Vpredu dominuje veľký displej, no tu nájdeme pomerne veľké množstvo zmien. Pod displejom sa nachádzajú moderné hardvérové kapacitné tlačidlá Späť, Domov a Multitasking, ktoré majú nový tvar a nekopírujú tradičný dizajn, ktorý poznáme z predchádzajúcich modelov. Aj v tomto prípade ale ide o nepodsvietené tlačidlá, na polohu ktorých si budete musieť zvyknúť. Okrem toho nájdeme nad displejom šošovku fotoaparátu a nenápadnú LED diódu. Najväčšmi ale vpredu zaujmú stereo reproduktory nad a pod displejom. Tie ponúkajú pomerne robustnú mriežku a dávajú tušiť, že zariadenie ponúkne výborné multimediálne vlastnosti.

Lenovo_A7010_recenzia-1

Lenovo neexperimentovalo a ovládacie prvky sa na zariadení nachádzajú presne tam, kde by ste očakávali. Napravo nájdete pod dvojtlačidlom pre ovládanie hlasitosti klasické tlačidlo napájania. Hore sa nachádza 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá a dole je to microUSB port. Ľavá strana ostala tradične nahá a nenájdeme tu ani žiadne zásuvky na SIM karty či pamäťovú kartu.

Tie sa nachádzajú pod odnímateľným zadným krytom. Ten je vyrobený z matného plastu a odtlačky prstov veľmi nezachytáva. Horšie je to už ale s mastnotami a drobnými nečistotami, ktoré sa po krátkom čase na zadnom kryte usadia a je pomerne náročné ich odstrániť. Ani náhodou ich ale netreba odstraňovať tak často, ako odtlačky z iných plastových lesklých krytov.

Lenovo A7010 Recenzia (9)

Pod krytom sa nachádzajú spomínané sloty na dve SIM karty a microSD pamäťovú kartu. Tie sú umiestnené nad batériou, ktorá je ale užívateľský nevymeniteľná. Na zadnej strane nájdeme veľkú šošovku fotoaparátu a pod ňou skener odtlačkov prstov. Vedľa šošovky sa nachádza dvojtónový LED blesk a ešte tu nájdeme aj nenápadné logo spoločnosti a audio systému Dolby Atmos.

Celkovo je konštrukcia zariadenia na veľmi vysokej úrovni. Páčila sa nám kombinácia čiernej a striebornej farby, keďže náš testovací model disponoval presne takýmto prevedením. Veľmi dobre pôsobí aj matný zadný kryt, ktorý sa nekĺže a drží sa veľmi príjemne. Napriek odoberateľnému krytu sme ale nezaznamenali žiadne slabiny v konštrukcii zariadenia a veríme, že by telefón obstál aj v skúške času.

Skener odtlačkov – takmer bez kompromisov

Ešte pred rokom o takomto čase bolo na trhu iba niekoľko smartfónov, ktoré ponúkali skener odtlačkov prstov. Takmer výlučne sa jednalo o vlajkové lode a vo väčšine prípadov neboli tieto snímače spracované na veľmi vysokej úrovni. Tento rok sa ale situácia diametrálne zmenila a skener odtlačkov nájdeme na drvivej väčšine nových smartfónov vyššej triedy a stále častejšie sa s nimi stretávame aj na dostupnejších zariadeniach.

Lenovo_A7010_recenzia-5

To ale neznamená, že nižšia cena musí nutne znamenať nižšiu kvalitu. Dokazuje to aj Lenovo A7010, ktoré ponúka skutočne veľmi dobre spracovaný skener na vysokej úrovni. Jeho umiestnenie na zadnej strane je úplne v poriadku a používanie bolo bezproblémové. Prvotné nastavenie bolo rýchle a bez problémov. Jeho jediným nedostatkom sú možno menšie rozmery a ak máte trochu väčší prst, stretnete sa s občasným zaváhaním. Aj tomu sa dá ale predísť a po niekoľkých dňoch zvykania si sme nemali absolútne žiadne problémy. Po priložení prsta ste presmerovaní hneď na odomknutú domovskú obrazovku, čo veľmi chválime a sme radi, že takto dobre spracované skenery odtlačkov sú súčasťou aj dostupnejších zariadení.

Displej – farebný a dostatočne kvalitný

Lenovo A7010 disponuje 5,5-palcovým Full HD IPS LCD displejom. Ak vám nie sú tieto označenia známe, nemusíte zúfať – v skratke ide o veľký a veľmi pekný displej, ktorý by sme ešte pred niekoľkými mesiacmi našli iba na vlajkových lodiach. Nové Lenovo s cenovkou okolo 250 EUR ale dokonale charakterizuje najnovšiu generáciu zariadení strednej triedy, ktoré sa dištancujú od kompromisov.

Lenovo_A7010_recenzia-9

Displej je skutočne veľmi pekný a detailný. Aj dnes nájdeme na trhu niekoľko vlajkových lodí s oveľa vyššou cenou, ktoré ponúkajú porovnateľne kvalitný displej. Panel na novinke od Lenova disponuje veľmi peknými farbami a výbornými pozorovacími uhlami. Rozlíšenie je dostatočne jemné na to, aby ste pri bežnom používaní ani náhodou nespozorovali jednotlivé pixely a displej je zároveň dostatočne veľký na to, aby sa naň zmestilo množstvo obsahu. Jediným nedostatkom je možno trochu nižší maximálny jas, no v drvivej väčšine svetelných podmienok bude používanie aj napriek tomu bezproblémové. Pochváliť musíme aj funkciu automatickej regulácie jasu, ktorá fungovala spoľahlivo počas celej doby testovania. Celkovo tak ide o veľmi dobre spracovaný displej, ktorý vám pomôže dosiahnuť lepší zážitok s používania zariadenia a nebude vám robiť žiadne problémy.

Výkon a pamäť – nezaváhal ani na sekundu

Lenovo A7010 disponuje 8-jadrovým procesorom MediaTek MT6753 s taktom 1,5 GHz, 2 GB RAM a 8/16/32 GB vnútornej pamäte. Tú je ešte možné pamäťovými kartami rozšíriť o ďalších 128 GB, takže budete mať dosť priestoru na všetky fotografie, ale aj videá a filmy. Po výkonnostnej stránke ide o zariadenie, ktoré vám nebude robiť žiadne problémy. Hravo si poradí so všetkým, čo by ste na telefóne mohli chcieť robiť.

Lenovo A7010 Screenshot (13) Lenovo A7010 Screenshot (14) Lenovo A7010 Screenshot (15)

Problém mu nerobia ani náročnejšie aplikácie a hry. Dnes už vo väčšine prípadov ani nemá cenu uvažovať nad tým, či má telefón dostatok výkonu. Pokiaľ neriešime najdostupnejšie zariadenia s cenovkou okolo 100 EUR, je takmer isté, že zariadenie ponúkne dobrý výkon a pri používaní nebude robiť problémy. To je aj prípad novinky od Lenova, ktorá pracovala fantasticky a bez zaváhania. Nestretli sme sa ani so žiadnymi zaseknutiami či prehrievaním, skrátka všetko fungovalo podľa očakávania. Výsledky benchmarkov naznačujú, že nejde o vlajkovú loď, a tak bude prepínanie medzi aplikáciami možno o niekoľko milisekúnd dlhšie, no to je pri bežnom používaní skutočne ťažké spozorovať.

Systém – nový Android v podaní Lenova

Spoločnosť Lenovo prišla tento rok s úplne novým spracovaním systému Android. Miesto extrémne výraznej nadstavby stavila na čisté podanie systému s minimom zmien a funkčnými vylepšeniami, ktoré vám nebijú do očí a nekazia zážitok z používania.

Drvivá väčšina častí systému je po grafickej stránke identická s čistým Androidom 5.1 Lollipop. To znamená klasickú uzamykaciu obrazovku, domovské obrazovky a aj menu s aplikáciami. Je skvelé, že výrobcovia už nemíňajú čas a prostriedky na úplnú zmenu systému, ale skôr sa sústredia na vylepšenia tam, kde sú potrebné.

Lenovo A7010 Screenshot (16) Lenovo A7010 Screenshot (17) Lenovo A7010 Screenshot (18)

V tomto prípade ich najskôr objavíme v notifikačnej lište. Tu pribudlo množstvo ikon pre rýchle nastavenia a jednotlivé možnosti môžete premiestniť a vybrať aj ďalšie. Vďaka tomu máte plnú kontrolu nad tým, čo sa vám v panely s upozorneniami zobrazuje. Okrem toho máte k dispozícii aj ďalšie pokročilé nastavenia, pomocou ktorých viete filtrovať upozornenia a ďalšie informácie v tejto časti systému. Poteší aj veľmi šikovná časová os, ktorá vám zobrazí všetky minulé upozornenia. Ide o naozaj skvelú funkciu, ktorá by si svoje miesto našla aj v čistom systéme Android.

Lenovo A7010 Screenshot (10) Lenovo A7010 Screenshot (9) Lenovo A7010 Screenshot (8)

Zmeny nájdeme aj v nastaveniach, no po grafickej stránke sa stále stretávame s prvkami Material dizajnu, ktorý je v systéme zachovaný a veľmi viditeľný. Okrem bežných nastavení tu nájdeme spomínané pokročilé nastavenia pre možnosti v notifikačnej lište. Samostatné oddelenie s názvom Funkcie zasa skrýva pokročilé nastavenia pre ovládanie gestami. Veľmi nás potešili možnosti pre dodatočné využitie skeneru odtlačkov – priložením, resp. dlhým podržaním prsta počas práce v systéme môžete nahradiť klasické tlačidlá ovládania Domov, resp. Multitasking.

Lenovo A7010 Screenshot (12) Lenovo A7010 Screenshot (20) Lenovo A7010 Screenshot (19)

Okrem toho nájdete v nastaveniach aj samostatný nástroj pre úpravu oprávnení pre jednotlivé aplikácie. Ide o šikovnú funkciu, ktorú ponúka Android v najnovšej verzii Marshmallow, no veľmi dobre je spracovaná aj v tomto prípade.

Lenovo A7010 Screenshot (2) Lenovo A7010 Screenshot (3) Lenovo A7010 Screenshot (4)

Ako takmer pri každom novom telefóne, aj tu nájdete nejaké predinštalované aplikácie. Nie je ich veľa a nie sú ani veľmi otravné, takže Lenovo má za to u nás jedno veľké plus. Poteší Centrum tém, pomocou ktorého je možné upravovať si témy v systéme a prispôsobovať si tak celé prostredie podľa seba. Samozrejmosťou je balíček aplikácií od Google a aj tituly od spoločnosti Lenovo, ako napríklad SHAREit či SYNCit, ktoré sa postarajú o zálohovanie a synchronizáciu vašich dát. Okrem toho tu nájdeme populárne tituly Skype, Evernote, McAfee, ale aj predinštalovanú navigáciu a krokomer.

Celkovo je tak systém veľmi dobre spracovaný a naozaj musíme Lenovo pochváliť za to, aké zmeny prinieslo v najnovšej generácii svojich smartfónov. Už sa nemusíte obávať úplne zmeneného systému na ázijský spôsob bez menu s aplikáciami. Ide skôr o čistý Android s doplnkami a vylepšeniami, ktoré vám ale nebijú do očí a ak ich používať nechcete, nič vám ich nebude nanucovať.

Multimédiá – najmä kvalitný zvuk

Pri pohľade na Lenovo A7010 sa možno niektorí užívatelia pýtajú, čím sa líši od iných zariadení v strednej triede, v ktorej má množstvo zástupcov aj samotná spoločnosť Lenovo. Odpoveď je jednoduchá – multimediálnou výbavou. Napriek tomu, že cena telefónu iba tesne prekonáva úroveň 250 EUR, ide o skvelé multimediálne zariadenie, ktoré poteší najmä kvalitným spracovaním zvukového podania.

Lenovo A7010 Screenshot (1) Lenovo A7010 Screenshot (26) Lenovo A7010 Screenshot (5)

Začnime ale pekne po poriadku – ako vždy, aj teraz je základom pre skvelý zážitok z multimédií kvalitný displej. To je aj prípad tohto telefónu a po stránke kvality obrazu nebudete mať žiadne problémy. Dokonale si užijete fotografie, prácu s dokumentmi a pri tejto veľkosti obrazovky aj knihy či časopisy. Výnimkou nebude ani pozeranie filmov či videí a tu už pomôže aj ďalšia časť skvelej multimediálnej výbavy smartfónu.

Tou sú predné stereo reproduktory a funkcia Dolby Atmos. Tú možno poznáte z moderných kín, no nemyslite si, že rovnaký zážitok vám ponúkne aj takéto malé zariadenie. V tomto podaní to znamená najmä zlepšenie celkovej hlasitosti a kvality zvuku, čo je ale pri požívaní smartfónu dôležité. Predné reproduktory sú skutočne hlasné a zvuk je oveľa plnší a kvalitnejší ako pri drvivej väčšine smartfónov tejto triedy. Pri najvyšších hlasitostiach sa nám zdal trochu plechový a skreslený, no je dostatočne dobrý na to, aby ste si mohli vychutnať aj dlhšie pozeranie filmov či videí.

Poteší aj samostatná aplikácia pre nastavenie zvuku. Tu máte k dispozícii ekvalizér, ktorý môžete nastaviť manuálne, alebo si môžete vybrať niektoré z predvolených nastavení. Odporúčame najmä nastavenie Posilnenie hlasu, ktoré výrazne zvýši celkovú hlasitosť prehrávaného zvuku, a to ako pri prehrávaní cez reproduktory, tak aj cez slúchadlá. Čo sa týka prehrávania zvuku cez slúchadlá, rozdiely v použití jednotlivých nastavení sú pomerne výrazné. Zdalo sa nám, že úplné vypnutie funkcie Dolby Atmos spôsobilo až neúmerné oslabenie všetkých tónov, a tak sme radšej nepokúšali šťastie a nechali funkciu zapnutú. Výborný ekvalizér vám umožní ďalej si prispôsobiť nastavenia zvuku, no nemyslíme si, že vďaka tejto funkcii je zvukové podanie cez slúchadlá kvalitnejšie ako na zariadení, ktoré funkciou Dolby Atmos nedisponuje.

Konektivita – plná výbava

Po stránke konektivity nenechal výrobca nič na náhodu. Nájdeme tu prakticky všetky možnosti pripojenia vrátane NFC. Poteší Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth v4.0 a aj štandardné pripojenia k mobilným sietiam GPRS, EDGE a HSPA. Lenovo nevynechalo ani čoraz rozšírenejšie siete LTE, ku ktorým sa pripojíte rýchlosťami do 150 Mbps. Po tejto stránke tak nemáme smartfónu čo vytknúť. NFC možno bude niekomu chýbať, no v súčasnosti ide o jednu z častých možností, ktorú výrobcovia využívajú s cieľom znížiť výslednú cenu zariadenia.

Samozrejmosťou v podaní Lenova je aj možnosť použitia dvoch SIM kariet súčasne. Aj takéto pripojenie bolo bezproblémové a prakticky celý čas sme mali v telefóne dve karty SIM. Nestretli sme sa so žiadnym zaváhaním a po prvotnom nastavení, keď sme prikázali uprednostňovať jednu SIM na hovory a SMS a druhá na mobilný internet, sme už nič nastavovať nemuseli a všetko fungovalo tak, ako sme chceli. Kvalita pripojenia bola celý čas veľmi dobrá a nestretli sme sa so žiadnymi výpadkami. Jediným nedostatkom je dlhé načítavanie SIM karty po jej vložení. To niekedy trvalo aj päť minút od zadania PIN kódu, čo nie je bežné, no nie je to žiaden problém. Hlasové hovory boli tiež bezproblémové a potešilo nás veľmi hlasné slúchadlo pre hovory, vďaka čomu nebudete mať problém ani v rušnejšom prostredí.

Fotoaparát – štandardná kvalita a jednoduchosť

Lenovo A7010 disponuje 13 MP hlavným fotoaparátom a 5 MP prednou kamerou. Nejde o najlepšiu fotografickú výbavu na trhu, no to sme ani nečakali. Fotoaparát je ale veľmi dobre použiteľný v dobrom osvetlení. Pekne reprodukuje farby a ponúka pomerne dobrú úroveň detailov. Kvalita fotografií sa ale drasticky zníži v tme či v umelom osvetlení. Na scénu nastúpi poriadna úroveň šumu a výsledné fotografie sú často veľmi neostré.

Aplikácia fotoaparátu je tiež pomerne jednoduchá a nenájdete tu veľké množstvo možností. Maximálna kvalita videa je 1080p a úroveň videa je približne na takej úrovni, ako pri fotografiách. Nejde o najlepšie video, s akým sme sa v tejto triede zariadení stretli, no na bežné používanie stačiť určite bude. Fotoaparát je tiež veľmi vhodný na fotografie z výletov či iných vonkajších aktivít, no na vnútorné fotografie osláv či iných príležitostí ho zrejme až tak nevyužijete. Poteší ale dvojtónový blesk, ktorý nie je v tejto kategórii zariadení samozrejmosťou a ktorý v niektorých prípadoch odstráni problémy spôsobené nedostatkom prirodzeného svetla.

Batéria – tentokrát iba priemer

Pri smartfónoch Lenovo sme už zvyknutí na fantastickú výdrž batérie, a tak nás trochu prekvapilo, keď sme sa jej nedočkali v tomto prípade. Nejde ale o žiadnu katastrofu a v niektorých užívateľských prípadoch je možné dosiahnuť aj nadpriemerne dobrú výdrž. V našom prípade šlo skôr a akýsi priemer, keď sme sa o výdrž batérie v priebehu dňa nemuseli veľmi starať a nič závažné sa nestalo ani vtedy, keď sme telefón nedali v noci na nabíjačku. Batéria s kapacitou 3300 mAh tak úplne nesklamala, no ani nás neohúrila.

Lenovo A7010 Screenshot (21) Lenovo A7010 Screenshot (22) Lenovo A7010 Screenshot (23)

Priemerne sme dokázali fungovať jeden a pol dňa pri 2,5 – 3 hodinách zapnutého displeja v tomto časovom období. Na mysli ale máme nenáročné používanie sociálnych sietí, internetu, telefonátov, bežných aplikácií a fotografovania. Dva dni by sme zvládli iba ťažko a hoci režim extrémneho šetrenia by nám pomohol, telefón by sme už naplno využívať nemohli. Chýba tu aplikácia pre správu batérie z minulej generácie smartfónov Lenovo a nájdeme tu prakticky iba nástroje s informáciami o spotrebe z čistého Androidu.

Celkovo tak môžeme batériu hodnotiť priemerne, no možno sme už trochu rozmaznaní tým, čo nám Lenovo v poslednej dobe ponúka. Ak sa ale pozrieme na výdrž niektorých iných zariadení v tejto, ale aj vyššej triede, stále nájdeme množstvo modelov s oveľa horšou výdržou. Dobrou správou je aspoň to, že pokiaľ nestrávite celý deň s telefónom v ruke, o výdrž v priebehu bežného dňa by ste sa s Lenovom A7010 naozaj nemuseli obávať.

Záver

Smartfón Lenovo A7010 pôsobí na prvý pohľad takmer rovnako, ako mnohé ďalšie zariadenia výrobcu strednej triedy. Veľký displej, slušné špecifikácie a dobrá cena na úrovni 259 eur . Aj teraz sa ale výrobcovi podarilo ponúknuť niečo navyše. Skener odtlačkov prstov nie je v tejto triede zariadení stále samozrejmosťou a kvalitné predné reproduktory výrazne umocňujú celkový multimediálny zážitok. Tešíme sa skvelým úpravám systému, ktoré nemenia celý Android, ale ho iba dopĺňajú drobnými vylepšeniami. Celkovo ide o veľmi dobre vyladené zariadenie, ktoré nikoho neurazí a môže ponúknuť naozaj veľmi príjemne používanie.

Plusy

+ Displej

+ Hlasné predné reproduktory

+ Systém

+ Skener odtlačkov prstov

+ Pomer Ceny/výkon

Mínusy

– Horšie fotografie v zlom osvetlení

– Iba priemerná výdrž batérie

18.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+