MojAndroid

Čínske Lenovo pred pár rokmi významným spôsobom dominovalo nášmu trhu. Snažilo sa zaujať predovšetkým menej náročných zákazníkov na skvelý pomer ceny a výkonu. Spočiatku sa im to aj darilo, no zrazu sa ich modely na Slovensku prestali predávať. Dokáže tak “Nová Legenda”, čo je vlastne význam slova Lenovo, učiniť veľkolepý návrat aj vďaka modelu Lenovo A6 Note? Ten sme podrobili testu a toto si o ňom myslíme.

Balenie: So silikónovým obalom

V modrej škatuľke s obrázkom samotného telefónu sa okrem zariadenia samozrejme nachádzali nevyhnutné technické dokumenty. Nachádza sa tu aj 10 W nabíjačka s microUSB káblom, sponka na vyberanie slotu pre microSD kartu a nanoSIM kartu a spomínaný priesvitný silikónový obal. Ten ochráni zadnú stranu pred skorými škrabancami.

Konštrukcia a dizajn: Moderne vyzerajúci smartfón

Musíme uznať, že na danú cenu dokáže novinka od Lenova zaujať svojím dizajnom. Predom spomenieme, že na test sa nám dostal modrý variant. Zadná strana je tvorená z lesklého plastu. Ten pôsobí vcelku lacným dojmom a ostávajú na ňom odtlačky prstov, spolu s nevyhnutnými škrabancami po párdňovom používaní. Tie sa na naše počudovanie objavili aj napriek tomu, že sme telefón šetrili a nosili ho v pribalenom ochrannom obale.

Lenovo K10 Note fotoaparat

V ľavom hornom rohu si miesto našiel modul s dvoma fotoaparátmi a LED bleskom. Na zadnej strane sa nachádza aj skener odtlačkov prstov a je v ideálnej pozícii na dosah prstu. Je vcelku rýchly a spoľahlivý. Môžeme byť však vo všeobecnosti radi, že sa v tejto cenovej kategórii naň nezabudlo. Dolnú stranu potom skrášľuje už len logo výrobcu.

Predná strana sa nám od samého začiatku veľmi páčila. Lenovo A6 Note disponuje pomerne úzkymi rámčekmi okolo displeja a zrejme nikomu nebude prekážať ani drobný výrez v tvare kvapky, ktorý hostí prednú “selfie” kameru. Nad ním si dokonca priestor našiel aj reproduktor na hovory, ktorý svojou kvalitou postačí hocikomu.

Lenovo K10 Note 3,5 mm jack

Boky zariadenia sú tvorené rovnakým materiálom ako jeho zadná strana. Na pravej bočnej strane si miesto našlo tlačidlo na reguláciu hlasitosti a tlačidlo vypínania/zapínania. Ľavú stranu okupuje slot na SIM karty a microSD. V hornej časti nás model potešil stále prítomným audio jack konektorom a sekundárnym mikrofónom.

Ten primárny sa nachádza úplne dole, kde sa o priestor delí s postarším microUSB konektorom na nabíjanie a primárnym, hlasitým reproduktorom. Ten sa okrem celkom dobrej maximálnej hlasitosti nejakým dobrým zvukovým výstupom určite nevyznačuje, čo je už pri lacnejších smartfónoch zvykom. Na záver spomenieme, že na smartfóne nie je nikde dostupná notifikačná LED dióda.

Lenovo K10 Note bocna strana

Displej: Dojem kazia úniky svetla pri okrajoch

Lenovo A6 Note disponuje 6,09-palcovým IPS displejom s rozlíšením HD+ (720 × 1560 pixelov). Zobrazovač má veľmi pekné farby, avšak podstatne horšie pozorovacie uhly, na aké sme dnes zvyknutí. Veľmi nepekný je aj únik svetla z podsvietenia v pravom hornom rohu, ktorý je viditeľný najmä pri zobrazovaní čiernej farby.

Lenovo K10 Note domovska obrazovka

Nuž, nejde o nejakú katastrofu a vzhľadom na cenu to berieme s rezervou. Displej reaguje na dotyky celkom presne, no odozva nie je najrýchlejšia. Do podpriemeru môžeme zaradiť maximálny jas displeja a vonku si ho za slnečného počasia budete zrejme musieť cloniť rukou. Takmer s určitosťou si však dovolíme povedať, že oneskorenie je spôsobované slabším výkonom procesora, o ktorom si niečo povieme v nasledujúcej časti recenzie.

Výkon a pamäť: Jednoznačne najväčšia slabina

O výkon novinky z Číny sa stará procesor z dielne MediaTek. S týmito čipsetmi vo všeobecnosti nie sú také dobré skúsenosti ako s čipmi z radu Qualcomm Snapdragon. To platí aj v tomto prípade a osemjadrový MediaTek Helio P22 MT6762 s taktom 2 GHz zaostáva po väčšine obzorov. 3 GB RAM sú na lacný telefón celkom optimálne.

Lenovo K10 Note displej vyrez

V pamäti si smartfón dokázal udržať hneď viacero naraz spustených aplikácií, no zaznamenali sme výrazný pokles rýchlosti reakcií používateľského prostredia. Pre vaše osobné dáta je pripravených 32 GB interného úložného priestoru, ktoré je možné rozšíriť ešte o microSD kartu až do kapacity 256 GB.

Hry sú na tomto telefóne priam nehrateľné a nízky framerate si povšimne azda každý, kto sa bude snažiť zahrať si nejakú tú hru. Či už ide o jednoduchšie alebo náročnejšie tituly, stretnete sa minimálne s menším sekaním. Ako sa však tak zamýšľame, načo tu vravíme o nejakých hrách, keď telefónu robí problém aj bežné používanie.

Otváranie jednotlivých aplikácií trvá aj pár sekúnd a celé prostredie Androidu je pomerne pomalé. Systémové animácie sa zvyknú zasekávať, takže odporúčame znížiť mierku animácií vo vývojárskych nastaveniach na 0,5x.

Konkurencia je oproti tomuto modelu o pár krokov dopredu, pokiaľ ide o výkon a celkovú optimalizáciu softvéru. V aplikácii AnTuTu Benchmark Lenovo A6 Note dostalo 83 260 bodov. V Geekbench 5 sme sa potom dočkali chabých 149 bodov za single-core a 852 bodov za multi-core test.

Operačný systém: Čistý Android s množstvom bloatware

Na zariadení beží Android 9.0 Pie, ktorý by ste počas úvodného nastavovania nerozpoznali od úplne čistého Androidu. Telefón navodzoval pocit, akoby bol zaradený do programu Android One. Opak je však pravdou a po prvom naštartovaní na úvodnú plochu sme si ihneď všimli obrovské množstvo predinštalovaných hier a aplikácií, ktoré zrejme nikdy nevyužijete. Našťastie je ich možné kompletne odinštalovať alebo minimálne zakázať, no nebol to najpríjemnejší prvý dojem.

Lenovo K10 Note displej

Príjemné je však samotné používateľské prostredie, jeho čistota a jednoduchosť. Zorientuje sa v ňom každý, pretože je to prakticky čistá podoba Androidu. Netvrdíme však, že je ho nejak veľmi príjemné používať kvôli pomalým reakciám telefónu. Po dvoch dňoch používania sa na telefóne objavila informácia o dostupnosti aktualizácie.

Tá mala priniesť novšiu bezpečnostnú záplatu, no po úspešnej inštalácii sme zistili, že na smartfóne je dostupná tá istá záplata, ako pred updatom – 1. august 2019. V systéme ďalej nájdete dávku šikovných gest, ktoré sa už naopak využiť dajú. Nechýba napríklad možnosť vytvorenia snímky obrazovky potiahnutím troch prstov po displeji zhora nadol. V nastaveniach je tiež možné zapnúť tmavý režim, ktorý sa však prejavil iba v notifikačnej lište.

Fotografie a video: Zodpovedajú cene

Ako sme už spomínali v predchádzajúcich sekciách článku, smartfón sa aj v tejto cenovke vyznačuje dvojicou fotoaparátov na zadnej strane. Ten primárny má 13 MP a skvelú svetelnosť f/1.8. Jeho výsledné fotografie patria do priemeru nižšej triedy zariadení. Sekundárny 2 MP senzor poslúži iba na zmeranie hĺbky ostrosti a následné vytvorenie presnejšieho rozmazania pozadia. To nefunguje vôbec zle, no drahšie modely to dokážu podstatne krajšie.

Lenovo K10 Note foto aplikacia

Pokiaľ ide o softvérové vymoženosti, využijete režim HDR, automatické zaostrovanie, istú formu elektronickej stabilizácie obrazu, panoramatický režim či sériové snímanie fotografií. V režime “krása” a “portrét” je potom prítomná umelá inteligencia, ktorá dokáže rozpoznať vek a pohlavie fotografovanej osoby.

No, “dokáže” je veľmi silné slovo, keďže ani raz sa jej nepodarilo určiť správny vek a väčšinou sme sa dočkali 10 – 20-ročných rozdielov. Pri niektorých jedincoch si dokonca nebola istá ani o pohlaví. Jednoducho povedané, dočkali sme sa celkom komických situácií.

Lenovo K10 Note fotografovanie

Vráťme sa však ku kvalite vyhotovovaných záberov. Za dňa sa môžeme rozprávať o skvelých výsledkoch s prekvapivo dobrým dynamickým rozsahom, avšak trochu bledými farbami. Páči sa nám ostrosť fotografií, ktorá však ide s ubúdajúcim svetlom rapídne dole, tak ako aj všeobecná kvalita fotiek.

Predný 5 MP fotoaparát skvelo poslúži na občasné “selfie” snímky, ktoré za denného svetla dokážu milo prekvapiť. Video je potom možné pomocou primárneho snímača nahrávať v rozlíšení Full HD (1080p) pri 30 fps. Video nevyzerá vôbec zle, veď posúďte sami.

Testovacie fotografie – primárny snímač

Testovacia fotografia – predný “selfie” snímač

Testovacie video

Konektivita: Chýba len NFC

Lenovo A6 Note poteší na danú cenovú reláciu dobrou konektivitou. Nechýba nízkoenergetický Bluetooth 5.0, 5 GHz Wi-Fi, plné 4G LTE, 3,5 mm jack či lokalizačné služby ako GPS, A-GPS, Galileo a GLONASS. Prekvapí aj podpora FM rádia, vďaka konektoru na slúchadlá. Kvalita telefonických hovorov bola na dobrej úrovni, tak ako aj kvalita pripojenia k Wi-Fi. Zamrzieť dokáže chýbajúce NFC či oveľa modernejší USB-C konektor, no to dokážeme pri pohľade na cenu smartfónu prehryznúť.

Lenovo K10 Note microUSB

Batéria: V tomto ohľade exceluje

Lenovo A6 Note je poháňané veľkou, 4000 mAh batériou, ktorá toho na jedno veľmi pomalé nabitie dokáže veľa. Pokiaľ patríte s náročným používateľom (tak si zrejme tento telefón nekúpite), dočkáte sa 1,5-dňovej výdrže. Nenáročným, pre ktorých je tento smartfón určený, batéria vydrží aj 2,5 dňa. Pokojne sa v zásade od používania dočkáte 6 – 9 hodín zapnutého displeja.

Lenovo K10 Note skener odtlackov

Aspoň, že má telefón takú dobrú výdrž, pretože nabíjanie trvá celú večnosť. Za 15 minút nabíjania sa s pribalenou 10 W nabíjačkou dočkáte v priemere viac iba o 12 % batérie. Nabíjanie taktiež nenecháva telefón chladným. Počas tohto procesu bol celkom teplý, no aspoň že sme sa prehrievania nedočkali počas bežného používania. Myslíme si, že najdôležitejšie je, aby smartfón vydržal celý deň bez nabíjačky a túto úlohu Lenovo A6 Note s prehľadom splnilo.

Nabíjanie z 5 % na 100 %:

 • 15 min – 18 %
 • 30 min – 31 %
 • 45 min – 43 %
 • 60 min – 56 %
 • Plné nabitie – 2:38

Záverečné zhodnotenie: Konkurencia je neúprosná

Lenovo A6 Note podľa nášho názoru nie je až taký zlý telefón. Má celkom dobre fotografujúce snímače, pekný dizajn a výbornú batériu. No tieto veci spĺňa aj jeho konkurencia, ba dokonca dokáže toho ešte viac. Domáci trh je veru neúprosný a Lenovo bude mať čo robiť, aby prekonal v tejto cene takých gigantov, akými sú Xiaomi a Huawei.

Tí dokážu za takú istú cenu ponúknuť ešte viac. Možno si poviete, že modely týchto výrobcov nedisponujú čistou podobou Androidu podobne ako Lenovo A6 Note. V takom prípade musíme spomenúť rad Xiaomi Mi A, ktorý prináša Android One iba o pár desiatok eur navyše. Ten je prítomný aj na všetkých lacných smartfónoch s logom Nokia, ktoré robia tomuto smartfónu silnú konkurenciu.

Lenovo K10 Note notifikacna lista

Cena Lenovo A6 Note sa momentálne pohybuje na čiastke 120 €. Konkurenciu mu bude robiť model Redmi 7A v konfigurácii s 2 GB RAM a 32 GB úložného priestoru, predávajúci sa za úžasnú cenu 90 €. Mali sme možnosť tento model otestovať a musíme povedať, že po stránke výkonu a kvality fotografií prekoná Lenovo ľavou zadnou.

Za identickú cenu sa ďalej predáva aj Nokia 3.2 s 3 GB RAM a 32 GB internou pamäťou. Tá má navyše oceľové telo, rovnako veľkú batériu, Android One s pravidelnými aktualizáciami a ešte lepšie kamery. Finálny výber bude však už iba na vás. Lenovo A6 Note je u nás dostupné za spomínaných 120 € v modrom a čiernom farebnom prevedení.

5.5

Lenovo A6 Note

Nové Lenovo A6 Note zamieri najmä k nenáročným zákazníkom, ktorí požadujú štýlový dizajn a predovšetkým čo najnižšie cenu. Za čiastku približne 120 € dostanete poriadnu výdrž batérie, slušné fotoaparáty avšak pomerne slabý výkon a jemne podpriemerný displej. Za tú cenu si však zrejme nikto neposťažuje ohľadom konektivity. Telefón síce nemá USB-C konektor alebo NFC, za to však ponúka staré dobré FM rádio, 3,5 mm audio jack na slúchadlá, Bluetooth 5.0 či 5 GHz Wi-Fi.zobraziť celú recenziu
50 %
Konštrukcia a dizajn
40 %
Displej
30 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
50 %
Fotoaparát

 • Skvelá výdrž batérie
 • Slušné fotoaparáty
 • Dobrá konektivita
 • Pribalený obal

 • Slabší displej
 • Podpriemerný výkon
 • Predinštalované aplikácie
 • Veľmi pomalé nabíjanie
11.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+