MojAndroid

Či už sa to nám zákazníkom páči alebo nie, pravdou je, že svetoví výrobcovia smartfónov sa jeden po druhom radi opičia. Stačí, aby sa objavila správa o tom, že jedna spoločnosť pripravuje telefón s dosiaľ nevídanou funkciou a o pár dní či týždňov neskôr disponuje veľmi podobnou funkciou aj konkurenčné zariadenie.

Táto recenzia je rozdelená na nasledovné časti:

Inak tomu nebolo ani pri výsuvnom selfie fotoaparáte. Tým už dnes disponuje viacero smartfónov, ktoré na sebe nesú logá rôznych značiek. No a jeden z nich na sebe nesie logo spoločnosti Huawei. Ide o Huawei P Smart Z, ktorý má všetky predpoklady na to, aby sa stal predajným trhákom. Zaslúži si to však?

Konštrukcia a dizajn: Tu sa šetrilo

Čo si budeme nahovárať, zariadenia strednej triedy vždy musia ponúknuť nejaké tie kompromisy. Ak by boli totiž celé dokonalé, nikto by nemal motiváciu vyhodiť za telefón 500 a viac eur. No a azda najväčším kompromisom telefónu Huawei P Smart Z je jeho konštrukcia. Tým však nechcem povedať, že je zlá. Má svoje kvality a na pohľad nevyzerá vôbec zle.

Je celá vyrobená z plastu, čo tiež nemusí nutne signalizovať nedostatok kvality. Teda nemusí, no môže. A nanešťastie, tento telefón na svoju plastovú konštrukciu celkom trpí. Už na prvý dotyk pôsobí celkom lacno a po chvíľke vám bude úplne jasné, že tu výrobca šetril. Tak po prvé, vrstva plastu na zadnej strane je príliš tenká.

Kvôli tomu sa teda v niektorých bodoch prehýba a nami testovaný kus dokonca pri stlačení jedného konkrétneho bodu nepríjemne vŕzgal. S ničím podobným som sa už poriadne dlho nestretol ani pri lacnejších zariadeniach a na telefóne s cenovkou 269 € ma to poriadne prekvapilo. Rovnako nepríjemne ma však zadná strana prekvapila aj z hľadiska odolnosti voči škrabancom.

Tá takmer neexistuje a už po niekoľkých dňoch používania si všimnete na konštrukcii zopár rýh. Iste, oba tieto nedostatky sa dajú jednoducho vyriešiť ochranným obalom, no aj tak. Spracovanie zadnej strany mohlo byť lepšie. Na druhú stranu, rám je na tom konštrukčne dobre, čo platí aj pre prednú stranu a vysúvací modul fotoaparátu.

Z hľadiska rozloženia ovládacích prvkov tu, okrem spomenutej selfie kamery, nenájdeme nič špeciálne. Predná strana je takmer celá prekrytá displejom a okrem neho sa sem zmestil len hovorový reproduktor a výraznejšia spodná brada. Ľavá hrana je celá prázdna, zatiaľ čo tá pravá nesie hardvérové tlačidlo vypnutia a dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti.

Navrchu si okrem modulu selfie foťáku môžete všimnúť hybridný DualSIM slot. No a spodná hrana disponuje otvormi pre hlasitý reproduktor a nachádza sa na nej aj USB-C konektor spolu s audio jack konektorom. Zadná strana už tradične oplýva logom výrobcu, skenerom odtlačkov prstov a samozrejmosťou je aj dvojitý hlavný fotoaparát.

Bezpečnosť: Pomaly, ale isto

Kým Samsung už aj v strednej triede ponúka skener odtlačkov prstov zabudovaný v displeji, Huawei ho zatiaľ má len vo vlajkových lodiach. Tento smartfón sa teda spolieha len na klasický skener odtlačkov, ktorý síce nie je práve najrýchlejší, no na druhú stranu je aspoň presný a spoľahlivý.

V nastaveniach bezpečnosti si môžete okrem iného nastaviť aj odomknutie pomocou tváre. To je však ešte o niečo pomalšie, keďže plné vysunutie selfie foťáku zaberie približne 1,5 sekundy. Keď k tomu ešte pripočítam samotný čas overenia, tak takéto odomknutie trvá celé dve sekundy. No a o tom, že je 2D sken tváre pomerne ľahké prelomiť, sa ani nemá zmysel baviť.

Displej: Kvalitné IPSko

Z hľadiska displejov je trend pri smartfónoch, ako aj inej spotrebnej technike, jasne daný. Uprednostňované sú dnes tie zariadenia, ktoré disponujú OLED panelmi. Tie sú však v porovnaní s LCD IPS obrazovkami drahšie, aj keď sú v mnohých aspektoch porovnateľné. Z tohto dôvodu aj model P Smart Z obsahuje IPS displej.

Má pomer strán 19,5:9 a uhlopriečku 6,59 palca, na ktorej sa rozprestiera FHD+ rozlíšenie. To je viac ako dostačujúce, pričom voľným okom jednotlivé pixely identifikovať nedokážete. Rovnako nedokážete nájsť uhol, z ktorého by mal displej neprirodzene skreslené farby. Ich zobrazenie je inak realistické a ak by sa vám aj z nejakého dôvodu nepáčilo, v nastaveniach si ho môžete prispôsobiť.

Môžete tam tiež zapnúť filter modrého svetla či dokonca zmeniť rozlíšenie pre úsporu energie. No a maximálna svietivosť tejto obrazovky je veľmi dobrá, takže ani počas tých najslnečnejších dní nebudete mať problém s čitateľnosťou. Celkovo teda tento panel stráca jedine v zobrazení čiernej, ktorú OLED panely zobrazujú vernejšie.

Výkon a pamäť: Ani veľa, ani málo

Huawei sa už dlhodobo spolieha na procesory zo svojej vlastnej dielne, ktoré sú veľmi schopnou konkurenciou pre čipsety spoločnosti Qualcomm. Inak tomu nie je ani pri smartfóne Huawei P Smart Z, ktorý obsahuje 8-jadrový HiSilicon Kirin 710F. Ten je výkonnostným ekvivalentom procesora Snapdragon 712.

Tento čip ponúka dostatočné množstvo výkonu a nezľakne sa ani náročnejších úkonov. Pri nich sa už ale trochu zapotí a ak dáte tomuto telefónu zabrať, nevyhnete sa spomaleniu reakcií. K tomu ale našťastie nedochádza pri hraní graficky náročnejších hier. Tie na stredných nastaveniach bežia hladko, za čo do istej miery vďačíme technológii GPU Turbo.

No a 4 GB operačnej pamäti zase vďačíme za celkom svižný multitasking, aj keď treba povedať, že náročná systémová nadstavba občas spustené appky ukončí. Nezabudlo sa ani na 64 GB interné úložisko, z ktorého máte po prvom spustení k dispozícii približne 52 GB miesta. V tomto smere ešte stojí za zmienku možnosť rozšírenia pamäte prostredníctvom microSD karty.

Systém: Lesk a bieda EMUI

Náročné systémové nadstavby boli medzi výrobcami smartfónov, a ich samotnými používateľmi, v minulosti poriadne populárne. Časom však používatelia okúsili čaro čistého Androidu a ťažkopádne nadstavby viac nepovažovali za prínosné. Z tohto dôvodu začala väčšina výrobcov svoje systémové nadstavby postupne odľahčovať. Vlastne, nie väčšina, ale všetci, až na Huawei/Honor.

Hoci EMUI prechádza pravidelne rôznymi aktualizáciami, tie po tejto stránke so systémom vôbec nič nerobia. Len pridávajú funkcie a ešte viac tak zaťažujú náročný systém. Na vlajkových zariadeniach spoločnosti sa to veľmi neprejavuje, no pri tých lacnejších to už je trochu cítiť. Huawei P Smart Z je toho dôkazom. Klasické prehliadanie internetu a sociálnych sietí tento telefón zvláda bez väčších problémov.

Akonáhle mu však dáte trochu viac zabrať, dostaví sa neželané spomalenie reakcií. To pritom nepramení z nedostatku výkonu, toho je dosť, ale v nedostatočnej optimalizácii. Pri drahších telefónoch sa tento problém až tak neprejavuje, no v tých lacnejších je naozaj citeľný. No a po dizajnovej stránke EMUI už taktiež pôsobí tak, že zaspalo dobu.

Na druhú stranu ale aspoň ponúka množstvo funkcií. Za pripomenutie stojí možnosť automatickej zmeny pozadia na obrazovke uzamknutia, ktorá vám inak dokáže zobraziť počet prejdených krokov. Taktiež musím spomenúť podporu tém, ktoré vám nepekné predvolené prostredie dokážu trošku skrášliť.

Osobne ma najviac potešili navigačné gestá, ktoré fungujú parádne a ušetria vám miesto na displeji. Za celkom užitočné tiež považujem ovládanie pohybom. To vám umožní preklopením telefónu stlmiť jeho vyzváňanie. V systéme Android 9.0 Pie je inak predinštalovaných aj poriadne veľa aplikácií, ktoré ničomu nepomáhajú a väčšinu z nich ani nemôžete odinštalovať.

Ďalej mi nedá nespomenúť aj to, že som sa pri testovaní viackrát stretol s tým, že mi neprišlo nejaké upozornenie. To by sa v dnešnej dobe rozhodne stávať nemalo. Celkovo teda verím, že Huawei problémy svojej nadstavby v budúcnosti vyrieši nejakou aktualizáciou. Otázkou však je, o akú aktualizáciu pôjde, keďže spoločnosť pri nových zariadeniach nesmie používať Google služby.

Multimédiá: Radosť pozerať

Ako som už spomenul vyššie, displej je vskutku kvalitný. Nie je teda veľkým prekvapením, že je veľmi dobrým aj na prehrávanie multimédií. Videá a fotografie na ňom vyzerajú skutočne dobre a kvôli veľkej uhlopriečke som sa na smartfóne Huawei P Smart Z nebál pozerať ani seriály či filmy.

So zvukom je to už ale iná pesnička. Ten z hlavného reproduktora je síce hlasný, no pomerne plochý. Chýbajú mu výšky a počúvanie hudby nahlas tak veľmi neodporúčam. Po pripojení slúchadiel je už ale všetko v poriadku, keďže audio výstup je spravený dobre.

Huawei vám inak k baleniu daruje aj základné kôstkové slúchadlá. Tie však odporúčam vymeniť za niečo kvalitnejšie, keďže zvuk z nich až nápadne pripomína zvuk z hlasitého reproduktora.

Konektivita: Nestratí sa

Po stránke konektivity má Huawei P Smart Z úplne všetko, čo by ste na najbližšie 2 – 3 roky mohli potrebovať. Pripojíte sa s ním na 4G siete, pričom tak môžete urobiť hneď s dvoma SIM kartami vďaka podpore DualSIM funkcionality. V telefóne si inak môžete jednoducho zvoliť, ktorú SIM kartu chcete používať na volanie, ktorú na SMSkovanie a ktorú zase na čerpanie mobilného internetu.

Signál bol počas testovania skvelý a ani raz som sa nestretol s tým, že by mi vypadol. To isté pritom platí aj pre GPS pripojenie, ktoré fungovalo bez najmenších problémov. Rovnako som si vyskúšal Bluetooth 5.0 pri počúvaní hudby cez bezdrôtové slúchadlá a ani tu som nespozoroval žiadne nedostatky. No a Wi-Fi pripojenie bolo taktiež veľmi kvalitné.

Fotoaparát: 1+1=1

Nie, verte, že nepotrebujem doučovanie zo sčitovania malých čísel. Podnadpis som takto napísal úmyselne. Huawei P Smart Z má totiž na zadnej strane dva fotoaparáty, z ktorých však len jeden vytvára fotografie. Má rozlíšenie 16 MP, clonu f/1.8 a pýši sa aj PDAF zaostrovaním. Ten druhý fotoaparát slúži len na zachytenie hĺbky ostrosti, pričom má 2 MP.

Nedostalo sa teda na žiaden širokouhlý snímač a dokonca ani na teleobjektív. Ak teda chcete mať pri fotografovaní väčšiu voľnosť, Huawei P Smart Z zrejme nebude úplne pre vás. Napriek tomu ale fotí viac ako dobre, čo potvrdzujú priložené zábery. Tie disponujú slušným dynamickým rozsahom a skvelou ostrosťou.

Zároveň ma prekvapili veľmi realistickými farbami, ktoré sú však o čosi chladnejšie ako v skutočnosti. Úroveň detailov taktiež nepatrí medzi najhoršie a pozitívne hodnotím aj slabučkú dávku šumu. Toho nie je veľa ani v horších svetelných podmienkach. Dovolím si povedať, že v nich podáva P Smart Z viac ako nadpriemerné výkony, ktoré dokáže nočný režim ešte o čosi zlepšiť.

No a portrétové fotografie si taktiež zachovávajú vysokú kvalitu, keďže snímač hĺbky ostrosti zvládne dobre identifikovať kontúry postavy. Zdá sa teda, že Huawei pri tomto smartfóne radšej spravil jeden snímač poriadne, ako 2 či 3 s nejakým nedostatkami. Keď už som ale spomenul tie nedostatky, jeden sa týka videa.

Je ním fakt, že tento telefón neobsahuje optickú a dokonca ani elektronickú stabilizáciu obrazu. Napriek tomu, že je toto video celkom kvalitné, nemôžem za túto skutočnosť Huawei pochváliť. Naopak, chválim to, že možno video zaznamenávať pri snímkovej frekvencii 60 fps. Treba ale povedať, že 30 fps video má omnoho viac detailov a je určite kvalitnejšie.

Selfie fotoaparát umiestnený na vysúvacom module ma svojimi vlastnosťami potešil. Síce sa vysúva pomalšie, no fotí celkom dobre. Kvalita výslednej snímky však v mnohom závisí od svetelných podmienok. V horšom svetle si môžete všimnúť vyblednuté farby.

Batéria: To najlepšie na koniec

Huawei P Smart Z skrýva pod tenkou vrstvou plastu až 4000 mAh akumulátor. Ten sa výraznou mierou podieľa aj na vyššej hmotnosti 198 gramov. Síce to nie je najmenej, no za dlhšiu výdrž to rozhodne stojí. A veru, že tento telefón dlhú výdrž ponúka. Na jedno nabitie som ho bez problémov dokázal používať aj dva dni, pričom väčšina telefónov mi zvládne odolávať len jeden deň.

Tento telefón som pritom vôbec nešetril. Denne som mal displej zapnutý cez tri hodiny a pracoval som so sociálnymi sieťami, internetovým prehliadačom, fotoaparátom či navigáciou. K tomu všetkému som aj chvíľku sledoval videá na YouTube a pri cestovaní vlakom som využíval hotspot.

Navyše, výdrž si môžete vďaka šetriacim režimom ešte o čosi predĺžiť. Nabíjanie už ale také dobré nie je. Tento telefón neprichádza s rýchlonabíjačkou, a tak mu trvá nabitie z nuly na sto percent viac ako dve hodiny.

Huawei P Smart Z: Záverečné hodnotenie

Aj keď to tak miestami v tejto recenzii možno vyzeralo, Huawei P Smart Z vôbec nie je zlým telefónom. Hoci jeho konštrukcia je po stránke spracovania menej kvalitná, vyzerá celkom dobre. Navyše, jej nedostatky sa dajú jednoducho vyriešiť ochranným obalom. Inak vás toto zariadenie poteší veľmi kvalitným displejom, viac ako schopným fotoaparátom a poriadne dlhou výdržou na jedno nabitie.

Jediným, čo považujem za vyslovené negatívum, je systém. Ten má svoje muchy, ktoré by však s trochou snahy Huawei mohol časom vychytať. Ak sa mu to podarí, tak sa tento telefón môže skutočne právom stať predajným trhákom, ktorý sa najmä u operátorov bude predávať rýchlejšie ako teplé rožky.

Konkurencia s vysúvacím fotoaparátom

Huawei nie je jediný výrobca, čo skryl selfie kameru, aby zákazníkovi doprial celý displej pre prácu so smartfónom. Medzi netradičné riešenia patria aj modely Asus Zenfone 6 či čínske Xiaomi Mi 9T. Asus zvolil riešenie otáčania zadného fotoaparátu dopredu. Xiaomi vysúva selfie fotoaparát z hornej časti podobne ako Huawei.

18.9.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+