MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát: Reprezentovaný umelou inteligenciou

Logo výrobcu a samotný nápis “AI CAMERA” sú na zadnej strane telefónu orientované horizontálne. Huawei tak chce pravdepodobne naznačiť, že väčšinu času budete zariadenie držať týmto spôsobom za účelom fotografovania. Na zadnej strane nájdete modul s dvoma šošovkami fotoaparátu, ktorých rozlíšenie činí 13 MP + 2 MP so skvelou svetelnosťou f/1.8. Ako však obstáli jeho fotoaparáty v našom teste? Musíme povedať, že AI režim robí skutočne svoje aj cez to, že v tomto režime majú výsledné fotky rozlíšenie 8 MP namiesto pôvodných 13 MP. Rozdiely môžete vidieť na ukážkových obrázkoch nižšie.

Na prvý pohľad sú fotografie so zapnutým režimom umelej inteligencie krajšie a pestrejšie. Nuž mnohokrát musíme uznať, že fotky odfotené klasickým automatickým režimom prinášajú podstatne vernejšie podanie farieb či celkovú realistickosť obrázku. Po bližšom pohľade na fotografie si však v oboch prípadoch všimnete, že detaily nie sú až také dobré a ihneď rozpoznáte, že sa jedná o telefón z nižšej cenovej kategórie. Po nahraní fotografií na sociálne siete a následnej kompresii však vašim priateľom fotografie s AI ihneď vbijú do oči svojou krásou. Strata detailov prakticky zanikne a fotografie vyzerajú ako z drahšieho telefónu, pokiaľ, samozrejme, obľubujete pestrejšie farby s vyšším dynamickým rozsahom. Osobne niekedy preferujeme fotografie vyhotovené automatikou, inokedy zas so zapnutým AI režimom.

AI režim má skutočne niečo do seba, automaticky rozpoznaná scéna “Jedlo”, tmavšie prostredie

AI fotoaparát je schopný rozoznať cez 500 scén a následne upraviť fotografiu tak, aby vyzerala čo najlepšie. Najviac je to viditeľné práve na modrej oblohe. Druhá 2 MP kamera slúži na rozpoznávanie hĺbky ostrosti, respektíve portrétový režim. Ten však patrí k ľahšiemu podpriemeru a nie vždy je na výslednej fotke rozmazané to, čo by malo byť. Huawei do fotoaplikácie pridal aj rôzne režimy fotenia, ako režim “Stopy svetiel”, “Svetelné graffiti”, “Hodvábna voda” či “Stopy hviezd”. S prvými troma režimami je možné sa celkom dobre pohrať, nuž hviezdy nám smartfón neodfotografoval ani s 8-sekundovou uzávierkou v integrovanom “PRO” režime.

Nechýba podpora “AR”, teda rozšírenej reality, vďaka ktorej si v natívnej aplikácii fotoaparátu môžete na tvár aplikovať rôzne filtre, ktoré poznáme napríklad z obľúbenej aplikácie Snapchat. Zaujmú aj vychytávky, ako rozpoznávanie QR kódov, okamžitý preklad textu cez fotoaparát či inteligentné rozpoznávanie objektov. V tmavších podmienkach môže pomôcť jednotónový LED blesk, ktorý však takmer vždy spôsobí na fotkách červené oči na ľuďoch či zvieratách. Jeho jas je však oproti iným telefónom o čosi slabší. Fotografie vytvorené v tmavších svetelných podmienkach nie sú dobré a narastá digitálny šum, klesajú detaily a ostrosť. AI režim fotografiu trošku zosvetlil, avšak stále nepôsobí veľmi dobre.

Predná 8 MP kamera so svetelnosťou f/1.9 vytvára pekné “selfies” a slúži taktiež na odomykanie zariadenia pomocou tváre. Ani v nej nechýba prítomnosť režimu umelej inteligencie a má prakticky rovnaký efekt ako na zadných fotoaparátoch. Po januárovej aktualizácii sú fotografie so zapnutým skrášlením a portrétnym režimom podstatne realistickejšie, ako tomu bolo pred updatom.

Video zadnou kamerou je možné nahrávať až do 1080p pri 60 FPS. Výsledné video svojou plynulosťou patrí k nadpriemeru, telefón by si však zaslúžil aspoň elektronickú stabilizáciu obrazu. Detaily a ostrosť videa potom patria k priemeru. Posúdiť to môžete sami na tomto krátkom ukážkovom videu. Predná kamera ďalej dokáže nahrávať video v rozlíšení 1080p pri snímkovej frekvencii 30 FPS.

Multimédiá: Toto mu rozhodne ide

Prítomnosť 3,5 mm audio konektora či širokouhlého displeja napomáha ku kladnému hodnoteniu tohto zariadenia. Audio výstup do slúchadiel je taký, ako by ste očakávali a záleží na použitých slúchadlách. Po zapojení slúchadiel na vás čaká možnosť nastaviť si zvukový výstup podľa vašich predstáv, a to vďaka technológii Huawei Histen.

Farebné podanie zobrazovača je možné taktiež doladiť. Záleží už len na vás, či požadujete korektné farebné podanie alebo živý, farebný obraz. Nechýba ani možnosť nastavenia veľkosti zobrazenia či samotného písma. Sledovanie videí na telefóne je vcelku príjemné za predpokladu, že použijete slúchadlá. Hlavný reproduktor na spodnej hrane smartfónu je síce dostatočne hlasitý, avšak je extrémne jednoduché ho hocijakým spôsobom zakryť a jeho zvukové podanie patrí k podpriemeru. V najvyššej hlasitosti zvuk z reproduktoru priam trhá uši a hlas ľudí na videách je iný v porovnaní so zvukovým výstupom kvalitnejších slúchadiel. Prichádzajúce notifikácie či hovory však neprepočujete.

Ku kvalitnému používateľskému zážitku z multimédií ďalej prispieva aj 64 GB interná pamäť, na ktorú si môžete uložiť svoje obľúbené videá, filmy či hudbu. Nechýba možnosť rozšírenia pomocou microSD karty až do veľkosti 512 GB. Telefón nemal problém s pripojením k Bluetooth slúchadlám a zvukový výstup cez túto bezdrôtovú technológiu bol skutočne skvelý.


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

8.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+