MojAndroid

Španielska značka Cecotec prišla na slovenský trh v minulom roku a zatiaľ sa so svojimi produktami u nás iba udomácňuje. V širokej konkurencii to nebude mať ľahké. Nemusíte však obávať o servis alebo náhradné diely, tie zabezpečuje slovenský distribútor Play Electronics a Fixit.

Mohlo by vás zaujímať:

Recenzia je rozdelená do niekoľkých častí:

Cecotec Conga 12090
Cecotec Conga 12090 | Zdroj: Lenka Ivančíková

Cena a dostupnosť

Najdlhšie na našom trhu a vlastne aj tak trochu priekopníkom je značka iRobot, ktorá sa tak trochu začala po príchode produktov značky Xiaomi dostávať medzi zákazníkmi do úzadia. Toľko aspoň postrehy z môjho okolia.

Som dlhoročným vlastníkom robotického vysávača iRobot Roomba v rôznych generáciách a dlhší čas používam aj Xiaomi Robot Vacuum X10. Preto som bola zvedavá na novinku  Cecotec Conga 12090, ktorá výbavou patrí medzi to najlepšie, čo v ponuke Cecotec nájdete. Cena je približne 950 eur, čo je na neznámu značku a mojich skúsenostiach po vyše mesiaci testovania, naozaj veľa.

Cecotec Conga 12090
Cecotec Conga 12090 | Zdroj: Lenka Ivančíková

Obsah balenia

Dorazila veľká krabica, ktorá ukrývala robotický vysávač s dokovacou stanicou, príslušenstvom a potrebnými dokumentami. Aby ste mohli využiť všetky funkcie naplno, je potrebné prepojiť vysávač  so smartfónom. Prvé párovanie, ktoré prebieha cez mobilnú aplikáciu Cecotec, však nebolo úplne jednoduché a vôbec nie rýchle.

Mobilná aplikácia

Aplikáciu si stiahnete z Google Play, no prepnite si ju do angličtiny, pretože slovenská verzia je plná chýb a je takmer nepoužiteľná. Zlý preklad vás navedie úplne inam, než potrebujete a budete žasnúť, aké pojmy prekladatelia použili. Mňa pobavili “Čaká sa na spustenie hry”, “Máte 2 životy, dobre ich použite!” a podobne. Nevedno, či prekladateľ bol gamer, ale znie to tak.

Cecotec Conga 12090
Cecotec Conga 12090 apka | Zdroj: Lenka Ivančíková

Ak sa vám teda aplikácia zobrazí v slovenčine, odporúčam ísť do sekcie Profil, ťuknúť vpravo hore na ikonu Nastavenia, vybrať Language a zmeniť zo “Same as the system language” na English. Pokiaľ nie ste jazykovo zdatní a nemáte nikoho v okolí, kto by vám preložil jednotlivé položky v menu apky, skúste systém pokus/omyl. Časom prídete na to, čo ktorá položka znamená a ovládanie vysávača bude pre vás hračkou.

Cecotec Conga 12090
Cecotec Conga 12090 | Zdroj: Cecotec

Vysáva aj mopuje v jednom kroku

Vysávač s plným názvom Cecotec Conga 12090 Twice Roller Home&Fill je aktuálne vlajkovou loďou spoločnosti. Od konkurencie ho odlišuje hlavne umývací valec Wet Jalisco, ktorý mopuje podlahu iným štýlom a spôsobom než konkurenčné robotické vysávače kombinované aj s mopovacou funkciou.

Cecotec Conga 12090
Cecotec Conga 12090 | Zdroj: Lenka Ivančíková

Bežné roboty majú na mokré čistenie jednu plochú handričku, cez špeciálnu trysku vlhčia podlahu a tú potom handrička po celom byte utiera. Ak chcete zachovať nejakú hygienu a neriadite sa heslom “čo je mokré, to je čisté”, pri tomto spôsobe zrejme zastavíte z času na čas mopovanie, handričku prepláchnete v čistej vode, nasadíte a dáte zariadeniu pokyn na pokračovanie v práci.

Cecotec Conga 12090
Cecotec Conga 12090 | Zdroj: Lenka Ivančíková

O čistotu vody na mopovanie sa starať nemusíte

Cecotec Conga 12090 na to ide inak. Namiesto handričky nájdete v spodnej časti vysávača valec, ktorý sa počas upratovania otáča. Pri každej otáčke ho gumená lamela žmýka, pričom sa neustále zvlhčuje čistou vodou. Počas upratovania sa dokáže sám vyžmýkať a znečistenú vodu umiestni do zásobníka na špinavú vodu. Otáčanie valca je navyše efektívnejšie pri čistení zaschnutej špiny než bežná handrička.

Cecotec Conga 12090
Cecotec Conga 12090 | Zdroj: Lenka Ivančíková

Po každom umývaní sa dokovacia stanica postará nielen o vyprázdnenie povysávaných nečistôt do papierového vrecka umiestneného v “komíne”, ale vyčistí a vysuší valec (trvá to vyše dvoch hodín), takže sa nemusíte obávať, že na valci ostanú nečistoty a budú sa tam množiť baktérie. Stanica tak slúži na dobíjanie vyčerpanej energie, ako zásobáreň čistej vody, zberné centrum špinavej vody a odpadkový kôš v jednom.

Cecotec Conga 12090
Cecotec Conga 12090 | Zdroj: Lenka Ivančíková

Nechýba laserová navigácia

Conga 12090 využíva pri pohybe po domácnosti laserovú navigáciu a nerobí jej problém ani zlá viditeľnosť alebo tma. Poteší aj vysokým výkonom až 5000 Pa a podľa výrobcu zvládne v jednom cykle povysávať a umyť až 240 m2. Tak veľký byt nemám, aby som to potvrdila, je ale pravda, že vyčistiť na jeden záťah byt s polovičnou rozlohou nebol problém.

Cecotec Conga 12090
Cecotec Conga 12090 apka | Zdroj: Lenka Ivančíková

V mobilnej aplikácii si viete nastaviť, či má Conga iba vysávať, iba mopovať alebo upratovanie skombinovať. Nastavíte si tu aj výkon vysávania a množstvo vody, ktorú bude na mopovanie používať. Na mape pokrytia, ktorú si vysávač postupne vytvorí, vidíte miestnosti, ktoré poupratoval. Pri vysávaní kobercov môže Conga automaticky zvýšiť výkon.

Cecotec Conga 12090
Cecotec Conga 12090 aoka | Zdroj: Lenka Ivančíková

V apke sa dá nastaviť aj harmonogram upratovania podľa vašich preferencií a vyberiete si, či chcete vysávať, mopovať, kombinovane upratovať, a či celý byt alebo len vybrané izby. Menu je naozaj bohaté. No ako som opísala vyššie, zoznamovanie s funkciami v aplikácii môže byť pre niekoho zložitejšie, najmä, ak mu angličtina nie je veľmi blízka. V slovenčine ju zatiaľ naozaj nepoužívajte. Kým nepríde k náprave výrazov v niektorej z aktualizácií. Doteraz ale update neprišiel.

Cecotec Conga 12090
Cecotec Conga 12090 | Zdroj: Lenka Ivančíková
Cecotec
Cecotec
Developer: Cecotec
Price: Free
 • Cecotec Screenshot
 • Cecotec Screenshot
 • Cecotec Screenshot

Kvalita vysávania a mopovania

Ku kvalite vysávania nemám pripomienky, občas sa stalo, že niečo ostalo nepovšimnuté, alebo sa nečistotu nepodarilo povysávať, no to sa stáva všetkým robotickým vysávačom rôznych výrobcov. Kvalitu mopovania môžem len pochváliť. Naozaj som mala pocit, že podlaha je lepšie umytá, než keď ju poumýva môj Xiaomi Robot Vacuum X10.

Cecotec Conga 12090
Cecotec Conga 12090 | Zdroj: Lenka Ivančíková

Po splnení nastavenej úlohy sa vysávač vráti do dokovacej stanice a po pár sekundách vyprázdni povysávané nečistoty do prachového vrecka. Táto časť je naozaj veľmi hlučná a ak ju nečakáte, môžete sa zľaknúť. To ale platí pre všetky vysávače tohto typu.

Cecotec Conga 12090
Cecotec Conga 12090 | Zdroj: Lenka Ivančíková

Samotné vysávanie nie je je hlučné a malé dieťa zrejme nezobudí, vyprázdnenie nečistôt je ale oveľa, oveľa intenzívnejšie. Sušenie mopovacieho valca je tiché a ani ho nebudete registrovať. Iba sa z času načas ozve pársekundový hlasnejší zvuk, ktorý sušenie sprevádza.

Samostatná nádoba na čistú a špinavú vodu je ľahko vyberateľná, ale keďže ide o jeden celok, pri vylievaní špinavej vody vylejete aj tú zvyšnú čistú. Ak nemáte hlboké umývadlo, odporúčam na vyčistenie nádoby radšej vaňu.

Cecotec Conga 12090
Cecotec Conga 12090 | Zdroj: Lenka Ivančíková

Technické parametre:

 • Rozmery: 34 x 34 x 9,3 cm
 • Hmotnosť: 3,8 kg
 • Výdrž batérie: až 240 minút na jedno nabitie
 • Kapacita batérie: 5 200 mAh (Li-Ion)
 • Doba nabíjania: približne 3 – 4 hodiny
 • Doba sušenia mopu: asi 2 hodiny
 • Objem zásobníka na prach v stanici: 2 l
 • Objem zásobníka na prach vo vysávači: 275 ml
 • Objem nádrže na čistú vodu v stanici: 2 l
 • Objem nádrže na čistú vodu vo vysávači: 250 ml
 • Objem nádrže na špinavú vodu v stanici: 1,3 l
 • Objem nádrže na špinavú vodu vo vysávači: 150 ml
 • Maximálna výška prahu: 1,5 cm
 • Hlučnosť: ≤65 dB
 • Umývací valec Wet Jalisco XL
 • Bočná kefka
Cecotec Conga 12090
Cecotec Conga 12090 | Zdroj: Cecotec

Záverečné zhodnotenie

Značka Conga na mňa pôsobí ambicióznym dojmom. V ponuke webu nájdete množstvo rôznych modelov a typov vysávačov. Od ručných cez tradičné podlahové až po robotické. Model Conga 12090 vo mne zanechala rozpačité dojmy. Na jednej strane ide o výkonný robotický vysávač, ktorý splní to, čo od podobného zariadenia očakávate. Vysávanie a najmä mopovanie je za mňa naozaj v tomto segmente kvalitné. Chválim aj za výdrž batérie, spôsob upratovania a primeranú hlučnosť.

Na druhej strana mám veľkú výčitku k lokalizácii aplikácie. Na zlý preklad v slovenčine výrobca nikde neupozorňuje. Zákazník, ktorý ani netuší, že sa dá slovenčina zmeniť na iný jazyk, v ktorom zrazu položky dávajú zmysel, sa môže cítiť stratený a frustrovaný. Svedčia o tom aj recenzie v Google Play, kde sa na preklad sťažujú a celkové hodnotenie apky je iba 2,5 hviezdičky. Pri produkte s cenovkou takmer tisíc eur na to nemám ospravedlnenie.

Xiaomi Robot Vacuum X10+
Xiaomi Robot Vacuum X10+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Konkurencia

Konkurenciou pre Conga 12090 môže byť už spomínaný iRobot Roomba j7+ alebo Xiaomi Robot Vacuum X10 (X10+). Obidva modely ponúkajú vysávanie i mopovanie, nastavenie cez mobilnú aplikáciu a dobrú výdrž batérie na jedno nabitie. Výkon vysávania a kvalitu majú porovnateľné, v mopovaní ale vyhráva vlajková loď od Cecotecu.

Náš tip
WhatsApp má novinku, ktorú ocení každý

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+