MojAndroid

Herných handheldov s plnohodnotnými PC hrami je dnes stále málo. Pionierom v tomto segmente je Steamdeck od spoločnosti Valve, ktorý pred časom dostal priamu konkurenciu od spoločnosti Asus. Handheld Asus ROG Ally je v mnohých veciach jedinečný. V dnešnej recenzii si povieme, v čom sú jeho klady a zápory oproti konkurencii.



Cena a dostupnosť

Asus ROG Ally sa na slovenskom trhu začal predávať ešte v polovici minulého roku za cenu 699 eur. Taká suma môže byť pre veľa ľudí privysoká a mnoho z nich ju radšej investuje do herného notebooku.

Tabuľka parametrov

Displej 7 palcov, IPS, 1920 x 1080 pixelov, 120 Hz
Procesor a grafika AMD Ryzen Z1 Extreme (8 jadier, 24 MB cache), AMD RNDA 3
RAM 16 GB DDR5
Vnútorná pamäť 512 GB NVMe M.2 4.0, microSDXC karty
Audio Stereo reproduktory s Dolby Atmos, 3,5 mm jack
Konektivita Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.2, USB-C (3.2) s podporou Display port 1.4
Batéria 40 Wh
Systém Windows 11 Home, Armoury Crate SE
Rozmery 280 x 111 x 21.2 ~ 32.4 milimetrov
Hmotnosť 608 gramov

Balenie

Krabica k Asus ROG Ally je pomerne veľká, ale aj tak ide o pomerne jednoduché balenie. Vnútri nájdete hernú konzolu a veľký nabíjací adaptér. Nabíjačka má pevný, pomerne dlhý a ťažký kábel, ktorý práve nie je ideálny na prenášanie. V krabici je ukrytý aj malý stojan na konzolu, ktorý je vyrobený z papiera a dosť krehký.

Asus ROG Ally
Krabica napriek veľkosti toho veľa neukrýva

Dizajn a konštrukcia

Asus ROG Ally má štandardný tvar vreckovej hernej konzoly s displejom v strede a rozdelenými ovládačmi po boku. Na rozdiel od Nintenda Switch a Lenovo Legion Go sa však nedajú oddeliť a používať vzdialene pri pripojení z televízoru. Telo je v podstate spojením dvoch kusov tvrdého plastu pre prednú a zadnú stranu bielej farby. Dizajn konzoly musím subjektívne označiť ako veľmi pekný.

Asus ROG Ally

Rozloženie ovládačov je podobné bezdrôtovým k Xboxu. D-pad vľavo je umiestnený pod ľavým joystickom. Napravo je druhý joystick a štyri akčné tlačidlá, ktoré majú známe označenie ABXY. Joysticky sú podsvietené efektným RGB podsvietením, čo oceníte hlavne v tme pri hraní hier. Bohužiaľ akčné tlačidlá výrobca nepodsvietil. Nie je to samozrejme problém, ak si v tme pamätáte ich rozloženie, ale trochu to zamrzí.

Gombíky zobrazenia a ponuky sú umiestnené na oboch stranách displeja spolu so špeciálnymi tlačidlami pre softvérové ​​funkcie nadstavby Asusu. Na vrchnej strane zariadenia sú potom ramenné a spúšťacie tlačidlá s textúrovaným povrchom. Medzi nimi sa nachádzajú tlačidlá hlasitosti, USB-C port, 3,5 mm jack, slot na pamäťovú kartu, otvory pre ventilátor a konektor pre externú grafickú kartu.

Asus ROG Ally
Vrchná strana s konektormi

Na zadnej strane sú dve ďalšie programovateľné tlačidlá medzi ktorými sa nachádzajú otvory pre ventilátor. Aj na nich je vidieť, že si výrobca dal záležať na dizajne handheldu, pretože ich tvar odkazuje na logo série ROG.  Rozloženie tlačidiel je výborné a hranie hier s nimi bolo bezproblémové a pohodlné. Jediné, čo chýba, je touchpad, ktorý má napríklad Steamdeck. S ním by sa ľahšie ovládali strategické hry a aj samotný systém.

Asus ROG Ally
Zadná strana

Displej a audio

Zariadenie má 7-palcový dotykový IPS displej s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov a obnovovacou frekvenciou 120 Hz (s obnovovacím rozmedzím 48 – 120 Hz). Displej má podporu pre 8-bitové farby s plným pokrytím sRGB, maximálny jas 500 nitov, odozvou 7 milisekúnd. Podpora  HDR chýba.

Asus ROG Ally
Displej

Farby displeja sú na slušnej úrovni, rovnako tak aj pozorovacie uhly. Samozrejme s OLED displejom, ktorý ponúka novší SteamDeck alebo Nintendo Switch sa porovnávať nemôže. Na priamom slnku je viditeľnosť dostatočná. Zamrzí však, že zariadenie nemá automatické nastavenie jasu pomocou svetelného senzora. Je ho treba tak nastaviť manuálne.

Launcher od Asusu pre spúšťanie hier obsahuje aj viacero typov nastavení farebnej teploty. Dotyková vrstva reaguje na prsty okamžite a aj pomerne presne. Problém s presnosťou môže nastať pri menších ikonkách systému a hier. Podpora pre stylus chýba, ale tu nemá žiaden konkurenčný handheld.

Na prednej strane má zariadenie kvalitné stereo reproduktory, ktoré hrajú priamo proti používateľovi a sú dostatočne hlasné. Vďaka podpore aplikácii pre Dolby Atmos môžete získať vyváženejší zvuk. Samozrejme nechýba ani možnosť pripojenia slúchadiel a vstavané mikrofóny pre komunikáciu so spoluhráčmi pri hraní online hier.

Systém

Na rozdiel od Steamdecku od Valve, ktorý využíva vlastný operačný systém postavený na Linuxe, beží Asus ROG Ally na plnohodnotnom desktopovom systéme Windows 11 Home. To má samozrejme svoje výhody a aj nevýhody. Výhodou je hlavne to, že používateľ nie je odkázaný len na jeden obchod s hrami (ako je Steam v prípade Steamdecku), ale akýkoľvek obchod dostupný pre Windows (Epic Games, GoG, Origin alebo Ubisoft).

Asus ROG Ally
Windows 11 Home

Ďalšou výhodou je, že po pripojení k monitoru, klávesnici a myši môžete zo zariadenia urobiť plnohodnotné desktopové herné PC. Handheld má dokonca spomínaný konektor pre externú grafickú kartu ROG XG Mobile (GC31S/GC31R/GC32L/GC33Y). Možno preto prekvapí, že výrobca k nemu nepredáva aj oficiálny dock, ktorý by premenu na desktop uľahčil.

Negatívom je, že Windows 10 nie je prispôsobený pre herný handheld a ani pre malý 7-palcový dotykový displej. Navyše zariadenie nemá spomínaný trackpad/touchpad a ovládanie myši cez joystick nie je ideálne. Výrobca preto pridal do Windowsu vlastný softvér Armoury Crate, ktorá má ovládanie pri hraní hier uľahčiť.

Softvér od Asusu

Asus ROG Ally
Command Center

Prvá funkcia softvéru sa volá Command Center a vyvoláte ju stlačením tlačidla pri ľavej strane displeja. Sprístupní vám rýchle nastavenie hlasitosti, jasu displeja a ďalšie funkcie. Tou najhlavnejšou je výber medzi výkonnostným režimom. Tichý (Silent) upraví spotrebu na 10 wattov, výkonný (Performance) ju zvýši na 15 wattov a Turbo režim až na 25 wattov, respektíve 30 W pri zapojení do nabíjačky.

Asus ROG Ally
Aplikácia ARMOURY CRATE

Funkcia AMD RSR slúži pre zvýšenie rozlíšenia pri efektívnejšom využití procesora. Namiesto počítania obrazu v natívnom Full HD rozlíšení sa ako základ použije nižšie rozlíšenie, ktoré sa funkciou RSR zvýši. Výsledkom je vyšší počet vykreslených obrázkov za sekundu pri len mierne horšej kvalite obrazu. Nefunguje to však vo všetkých hrách. Môžete si zobraziť informácie o FPS, spotrebe, teplote, jednoducho zmeniť rozlíšenie, alebo obmedziť obnovovaciu frekvenciu displeja.

Asus ROG Ally
Launcher

Vylepšením je launcher od Asusu, ktorý je vlastne knižnicou s nainštalovanými hrami a ich jednoduchším spúšťaním. Jeho problém je, že spúšťanie hier vo Windowse je dnes prepojené s ich oficiálnym obchodom, čo často vyžaduje online pripojenie. A v prípade, že ste mimo internetu na cestách, sa vám tak môže spustenie hry skomplikovať. V konkurenčnej konzole Steamdeck s upraveným linuxom naproti tomu spustíte hru jedným kliknutím bez ohľadu na pripojenie k internetu.

Asus ROG Ally
Launcher

Konektivita

Zariadenie ponúka niekoľko typov konektivity a tou najdôležitejšou je samozrejme Wi-Fi 6e. Pri Windows zariadení sa dnes bez internetu bohužiaľ nezaobídete a budete ho často potrebovať aj pre spustenie hier na cestách v offline režime. Napriek nastaveniu všetkých launcherov a obchodov do offline režimu si totiž pripojenie k internetu aj tak občas vypýtajú.

Pripojenie je bezproblémové a rýchle. Ak hráte online hry alebo sťahujete aktualizácie, tak sa určite nemusíte báť nejakých problémov s pomalým pripojením. Rovnako tak dobre fungovalo aj pripojenie Bluetooth slúchadiel alebo bluetooth gamepadu cez rozhranie Bluetooth 5.2. To druhé sa hodí, ak používate Asus ROG Ally s pripojeným monitorom.

Asus ROG Ally
Konektory

Ten pripojíte cez USB-C konektor typu 3.2 vďaka podpore technológie Display Port 1.4. Na YouTube sú tiež videá, ktoré ukazujú bezproblémovú funkčnosť s VR headsetmi a VR hrami typu Half-Life: Alyx. Konektivitu uzatvára ešte možnosť pripojenia káblových slúchadiel cez 3,5 mm jack.

Výkon a pamäť

ROG Ally je na trhoch k dispozícii s dvoma typmi APU Ryzen Z1 od AMD. Základný Ryzen Z1 má 6-jadrový 12-vláknový Zen procesor s jadrami a 4 CU RDNA3 GPU. Vyššia verzia AMD Ryzen Z1 Extreme8-jadrový 16-vláknový CPU a 12 CU GPU. Recenzovaný model mal vyššiu verziu Ryzen Z1 Extreme. K zariadeniu je tiež možné pripojiť externú grafickú kartu ROG XG Mobile (GC31S/GC31R/GC32L/GC33Y).

Asus ROG Ally
Benchmark

Obidve verzie majú rovnakú 16 GB 6400MHz LPDDR5 RAM a 512 GB Gen4 NVMe M.2 SSD úložisko, ktoré je rozšíriteľné microSDXC kartami. ROG Ally má tiež chladiaci systém s dvoma ventilátormi a jednou tepelnou trubicou, ktorá prenáša teplo cez oba chladiče. V pri najvyššom výkone (Turbo režim) je chladenie dosť hlučné, ale na druhú stranu efektívne.

K dispozícii sú celkovo 3 výkonnostné režimy. Silent režim s výkonom 10 W (v skutočnosti 9 W) je vhodný len na 2D hry alebo pre bežné používanie systému. Performance režim s výkonom 15 W si poradí s väčšinou starších 3D hier pri menších detailoch. Pre novšie hry a lepšie detaily je potom k dispozícii Turbo režim s výkonom 25 W (pri pripojení do siete až 30 W).

Asus ROG Ally
Far Cry 6 na Asus ROG Ally

Handheldu sa podarilo spustiť všetky testované hry. Všetky boli testované pri FullHD rozlíšení a nižšom nastavení detailov. Najnovšími testovanými hrami boli Far Cry 6 a Guardians of Galaxy. O všetkých sa dá povedať, že výkon stačil na to, aby boli hrateľné. Priemerné hodnoty FPS nájdete v tabuľke. V prípade zníženia rozlíšenia sa hodnoty môžu zvýšiť aj o 20 fps.

Hra Performance režim Turbo režim
Bioshock 2 Remastered 108 fps 119 fps
Horizon Zero Dawn 42 fps 55 fps
Grand Theft Auto 5 44 fps 59 fps
Far Cry 6 48 fps 63 fps
Marvel’s Guardians of the Galaxy 52 fps 65 fps

Ovládanie hier a systému

Asi najväčším plusom zariadenia spolu s jeho vysokým výkonom je aj pohodlnosť hrania pomocou jeho herných ovládačov. Väčšina hier ich bez problémov automaticky rozozná a aspoň v prípade akčných hier je hranie s nimi bezproblémové a aj po dlhšom čase pohodlné. Zariadenie má aj akcelerometer, gyroskop a taktiež vibračný mechanizmus. Ten poskytuje spätnú väzbu napríklad pri výbuchoch v hrách.

Asus ROG Ally
Herné ovládače sú jedným s plusov zariadenia

Hmotnosť 608 gramov síce nie je malá, ale z držania zariadenia nebolia ruky (ako v prípade Lenovo Legion Go). K dokonalosti chýba len zmieňovaný trackpad/touchpad, ktorý by pomohol s hraním strategických hier a aj ovládaním Windows 11. Kvôli systému by tiež výrobca v prípade ďalšej generácie zariadenia mohol pouvažovať o miernom zväčšení uhlopriečky displeja. Zväčšili by sa tým ikonky v systéme, v hrách a aj zlepšilo zameriavanie vzdialených postáv v 3D FPS hrách.

Výdrž a nabíjanie

Výdrž batérie je hlavným mínusom herných handheldov so systémom Windows a bohužiaľ to platí aj pre Asus ROG Ally. Zariadenie, ktoré je určené na hranie hier na cestách, sa tak nezaobíde bez toho, aby mal jeho používateľ vždy po ruke výkonnú powerbanku alebo originálny nabíjací adaptér. S bežnými USB-C nabíjačkami s nízkym výkonom si totiž zariadenie nenabijete.

Obvyklá výdrž pri hraní PC hier s 3D grafikou sa pri Performance režime (15 W) pohybuje medzi jednou a dvoma hodinami. S Turbo režimom (25 W) je možné vybiť batériu aj do hodiny. Nad 3 hodiny výdrže sa dostanete len pri hardvérovo nenáročných 2D hrách v Silent režime, ktorý je však pri 3D hrách nepoužiteľný.

Nabíjanie s originálnym adaptérom pri vybití na 100 % trvá zhruba hodinu a pol. Konkrétne v našom teste to bolo 85 minút. Na 90 % sa batéria nabije za 60 minút a zvyšných 10 % tak trvá takmer pol hodinu. Dá sa tak predpokladať, že väčšina používateľov bude mať handheld často pripojený k sieti alebo powerbanke. A na cestách sa bez powerbanky prakticky nezaobídu.

Čas nabíjania Percento nabitia 
15 minút 27 %
30 minút 54 %
45 minút 76 %
60 minút 90 %
75 minút 95 %
85 minút 100 %

Verdikt

Asus ROG Ally je v súčasnosti najvýkonnejší herný handheld na trhu a s pripojenou externou grafickou kartou môže byť aj náhradou drahého herného desktopu. Tomu samozrejme odpovedá aj jeho vysoká cena. Zariadenie sa tiež vďaka efektívnemu chladeniu nijak výrazne neprehrieva, aj keď môže byť v Turbo režime trochu hlučnejšie.

Z pomedzí súčasných handheldov má tiež jednoznačne najkrajší dizajn, a tiež výborne herné analógové ovládače, s ktorými je hranie akčných hier skutočný zážitok. K dokonalosti chýba už len trackpad pre strategické hry. Kontroverzným však môže byť použitý systém Windows 11. Ten síce zo zariadenia robí plnohodnotné PC s množstvom herných obchodov, ale nie je optimalizovaný pre 7-palcový dotykový displej, herný handheld a ani hranie bez internetového pripojenia.

Asus ROG Ally
Asus ROG Ally

Softvér Armoury Crate, ktorý má uľahčiť spúšťanie hier a prístup k hlavným nastaveniam, je stále polovičatým riešením a zaslúžil by si ešte vylepšiť. Hlavným mínusom, ktorým trpia všetky Windows handheldy, je však výdrž batérie. A je to aj prípad Asus ROG Ally. Pri náročnejších 3D hrách sa prakticky nedostanete cez 2 hodiny výdrže. Výkonná powerbanka a nabíjací adaptér je tak na cestách povinnosť, čo dosť kazí účel herného handheldu.

Konkurencia

Hlavnou konkurenciou pre Asus ROG Ally je v súčasnosti Steamdeck od Valve a Lenovo Legion Go. Výhoda Steamdecku je v OLED displeji, trackpadoch a upravenom Linuxe, s ktorým si pustíte akúkoľvek hru v obchode Steam prakticky jedným kliknutím bez väčšieho nastavovania. Negatívom je, že je hráč odkázaný len na hry kúpené v obchode Steam.

Lenovo Legion Go vyzerá na prvý pohľad ako najdokonalejší herný handheld. Má väčší 8-palcový IPS displej s 2K rozlíšením, herné ovládače sa dajú oddeliť (ako v prípade Nintenda Switch), čím sa z neho stane tablet a nechýba mu ani trackpad. Kvôli hmotnosti 800 gramov už však nie tak pohodlný na dlhšie držanie a jeho výdrž batérie je ešte nižšia ako v prípade ROG Ally,

Náš tip
Google pracuje na bezproblémovej spolupráci zariadení s Androidom
1.3.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+