MojAndroid

Telefóny značky Alcatel začínajú byť na slovenskom trhu čoraz bežnejšie a stretneme sa s nimi napríklad aj v ponuke operátorov. Na našej stránke ste si v posledných mesiacoch mohli prečítať recenziu štýlového Alcatelu Onetouch Idol Alpha alebo Idolu Mini, ktorý je akousi konkurenciou pre miniverzie vlajkových lodí renomovaných výrobcov. Dnešná recenzia je však venovaná modelu, ktorý sa na rozdiel od dvoch predchádzajúcich radí do nižšej triedy a určený je skôr menej náročným používateľom. Napriek tomu má isté prednosti, ktorými môže zaujať v šedej mase konkurenčných smartfónov.

Obsah balenia

Telefón je dodávaný v malej krabici s rôznofarebnými stenami, na veku je vyobrazený samotný prístroj. Po otvorení ihneď zaujmú dva doplnkové zadné kryty vo výraznej ružovej a žltej farbe, ktorými je možné nahradiť ten pôvodný, ktorý bol v našom prípade tmavosivý. Okrem krytov tu už nájdeme len nevyhnutné príslušenstvo: 1-ampérovú nabíjačku, USB kábel, headset a krátku príručku.

Alcatel One Touch pop S3 recenzia-7

Konštrukcia, dizajn, materiály

Alcatel Onetouch Pop S3 je telefón klasickej konštrukcie i dizajnu, ktorý by sa zjednodušene dal opísať ako obdĺžnik so zaoblenými rohmi. Osobne mi dizajnom trochu pripomínal iPhone 5C, hlavne so žltým zadným krytom. So spomínaným jablčným smartfónom má spoločné rovnako zaoblené zadné hrany, takže sa v ruke drží príjemne a nijako „nereže do dlane“. Zadný kryt je vyhotovený z plastu, ktorý však nepôsobí vyslovene „lacným“ dojmom. Treba však rátať so škrabancami, ktorých sa počas dvojtýždňového testovania vytvorilo dosť veľa. Nie sú síce na prvý pohľad nijako viditeľné, pri pohľade zblízka sú však zreteľné.

Alcatel One Touch pop S3 recenzia-3

Konštrukčné vyhotovenie je na výbornej úrovni, telefón pri stláčaní nevŕzga a nevydáva ani žiadne iné nežiaduce zvuky. Jemné puknutia z oblasti zadného krytu sa ozvú len pri skutočnom „týraní“ telefónu, kedy je naozaj silno stláčaný v rukách. Konštrukcia je navyše veľmi tuhá, telefón sa nepoddáva ani pri skrúcaní v rukách a na rozdiel od istého nemenovaného smartfónu v žiadnom prípade nehrozí jeho ohnutie. Celkovo je možné konštrukciu označiť za nadpriemerne kvalitnú a to nielen v nižšej triede. Kladný bod si výrobca zaslúži aj za dizajn, ktorý síce nebude ohurovať a priťahovať závistlivé pohľady, ale na druhej strane sa zaň majiteľ nemusí ani hanbiť a na pohľad je celkom príjemný.

Alcatel One Touch pop S3 recenzia-1 Alcatel One Touch pop S3 recenzia-2

Pokiaľ sa pozrieme na rozmiestnenie ovládacích prvkov, na prednej strane nájdeme pod štvorpalcovým displejom trojicu dotykových senzorov Späť, Domov a Menu. Dlhším podržaním tlačidla Domov sa spustí hlasový asistent Google Now, podržaním tlačidla Menu sa zase ukáže zoznam posledných spustených aplikácií. Nad displejom je v smere sprava predná VGA kamera, senzory priblíženia a regulácie podsvietenia a ozdobná mriežka telefónneho reproduktora.

Keď prejdeme na hrany zariadenia, ľavá je úplne bez ovládacích prvkov, na pravej nájdeme len dvojtlačidlo ovládania hlasitosti. Na spodnej hrane je umiestnený microUSB konektor a dierka mikrofónu, na hornej vidíme sekundárny mikrofón, 3,5 mm konektor na pripojenie slúchadiel a tlačidlo zapínania/rozsvietenia displeja. Pri tejto veľkosti telefónu je tlačidlo dobre dosiahnuteľné aj na tomto mieste, hoci mnohým by zrejme viac vyhovovalo na boku zariadenia.

Alcatel One Touch pop S3 recenzia-6

Na zadnej strane zariadenia je situovaný hlavný fotoaparát s LED bleskom, nápis „Alcatel Onetouch“ a prieduch hlasitého reproduktora. Ak dáme kryt dole (nie je to úplne najľahšie, na svojom mieste drží skutočne pevne), odhalí sa pohľad na vymeniteľnú batériu a dvojicu slotov. Prvý je určený pre pamäťovú kartu, ktorá sa dá vymeniť aj bez vyňatia batérie, druhý zase pre SIM kartu veľkosti Mini, teda štandardného rozmeru, aký sa používa už dlhé roky.

Displej

Pri konštrukcii a dizajne som tento Alcatel chválil, teraz však budem musieť kritizovať. Štyri palce môžu mnohým z hľadiska veľkosti a kompaktných rozmerov vyhovovať, rozlíšenie 800 x 480 bodov je v tejto triede štandard a plne postačujúce, veď pred pár rokmi bolo výsadou vlajkových lodí. Ide však o obyčajný TFT displej s úzkymi pozorovacími uhlami, pričom stačí pohnúť telefónom len trochu a farby sa začnú skresľovať. Tento problém je obzvlášť badateľný pri používaní telefónu v režime naležato, kedy k miernemu skresleniu dochádza aj v prípade, ak sa na telefón pozeráme priamo. Telefón zaostáva aj čo sa týka farieb, ktoré sú menej živé než na IPS displejoch, ale tiež na niektorých TFT displejoch, s ktorými sme Pop S porovnávali v redakcii. Neexceluje ani v podaní bielej, ktorá má trochu sivastý nádych a ani čiernej, ktorá nie je príliš výrazná.

Alcatel One Touch pop S3 recenzia-4

Pochvalu si telefón zaslúži aspoň za dotykovú plochu, ktorá je naozaj odolná voči škrabancom a hoci som telefón používal dva týždne bez puzdra či ochrannej fólie aj v náročnejších podmienkach, neobjavil sa na ňom ani škrabanec. Naraz však rozozná len dva dotyky, čo je na dnešnú dobu prekvapivo málo a v aplikáciách vyžadujúcich pre niektoré funkcie viac dotykov môže nastať problém.

Výkon a pamäť

Srdcom telefónu je čipset Snapdragon 400 so štvorjadrovým procesorom taktovaným na 1,2 GHz, doplneným 1 GB pamäte RAM. Vnútorné úložisko má veľkosť iba 4 GB, z toho je pre používateľa dostupného len 1,88 GB. V dnešnej dobe je to už veľmi málo a môže sa vyskytnúť problém pri inštalovaní väčších aplikácií a hlavne hier. Pohyb v prostredí telefónu je plynulý, bez viditeľného trhania či sekania animácií; spúšťanie aplikácií a reakcie na dotyk sú takisto okamžité. Po tejto stránke niet telefónu čo vyčítať, výkon čipsetu je na beh operačného systému postačujúci a ten je dobre vyladený.

Na telefóne si samozrejme zahráte aj hry, prekvapujúco však tento Alcatel nebol kompatibilný so známymi Real Racing 3, Modern Combat 5 či Dead Trigger 2, ktoré pri testovaní telefónov skúšam skoro vždy a doteraz som podobný problém nezaregistroval. Pri mnohých hrách s väčším objemom dát môže byť navyše problém s malým vnútorným úložiskom. Vyskúšal som teda aspoň pôvodný Dead Trigger, ktorý je plynulý a dobre hrateľný aj na vysokých detailoch. Hranie však znepríjemňuje skreslenie farieb v dôsledku nie príliš kvalitného displeja, ktoré je badateľné práve v režime naležato. Nezabudli sme ani na benchmarky, ich výsledky nájdete nižšie.

Operačný systém

Pri prvom zapnutí telefónu sa zobrazí logo operátora Telekom, keďže sa jedná o brandovaný model, ktorý nájdeme v jeho akciovej ponuke. Následne sa spustí klasická procedúra krokov nazvaná Sprievodca nastavením, v rámci ktorej je potrebné vybrať jazyk (v telefóne boli dostupné len štyri – čeština, slovenčina, nemčina a angličtina),metódu vstupu, dátum a čas, wi-fi pripojenie a konto Google.

Celý proces nezaberie viac než minútu či dve a následne sa dostaneme na uzamknutú obrazovku, ktorá sa v základnom nastavení odomyká posunutím doprava. Dá sa však nastaviť aj odomykanie gestom, tvárou, nastaviť PIN a heslo, či odomknúť dvojitým poklepaním, ako to poznáme napríklad z LG G2, G3 či HTC One M8. Tento spôsob je veľmi pohodlný a funguje tu bezproblémovo. Na domovskej obrazovke sa dá nastaviť zobrazenie hodín s dátumom, názov operátora alebo udalosti z kalendára, bohužiaľ nie je možné pridávať na ňu widgety či skratky k aplikáciám. Jedinou možnosťou je posunutím doprava spustiť aplikáciu fotoaparátu.

Alcatel OneTouch Pop S3-Screenshot-25 Alcatel OneTouch Pop S3-Screenshot-13 Alcatel OneTouch Pop S3-Screenshot-24

Prostredie telefónu skúseného používateľa ničím neprekvapí. Základom je domovská obrazovka s piatimi kartami, na ktoré sa dajú ukladať widgety, ikony aplikácií a priečinky. Stavová lišta či roleta sa dá samozrejme stiahnuť a rozdelená je na dve sekcie – v prvej sú zobrazené notifikácie, upozornenia na ďalšie udalosti, v druhej sa nachádza sada softvérových prepínačov na ovládanie jasu, zvuku, wi-fi, bluetooth, GPS, atď. Kliknutím na ikonu ozubeného kolieska sa dá odtiaľto dostať do nastavení.

Ikony aplikácií na na domovskej obrazovke zobrazujú v mriežke 4 x 4, v spodnom rade sú tri voliteľné ikony, zobrazujúce sa na každej karte a tlačidlo pre vstup do menu. V ňom sú ikony radené v mriežke 4 x 5 a rozdelené je na sekciu so všetkými aplikáciami a tými, ktoré si stiahol používateľ sám. Prednastavene sú zoradené podľa abecedy, dajú sa však zoradiť aj podľa času. Triedenie do priečinkov však možné nie je.

Alcatel OneTouch Pop S3-Screenshot-33 Alcatel OneTouch Pop S3-Screenshot-07 Alcatel OneTouch Pop S3-Screenshot-17

Alcatel zvykne do svojich smartfónov pridávať relatívne veľa predinštalovaných aplikácií, našťastie sa väčšina z nich dá odinštalovať. Tie, u ktorých to je možné, sú označené hviezdičkou:

  • Accuweather* – známa aplikácia na predpoveď počasia
  • Adobe Reader* – aplikácia na čítanie PDF dokumentov
  • Barcode Scanner* – aplikácia na snímanie QR a čiarových kódov
  • Baterka – baterka s tromi stupňami intenzity svietenia
  • Clean Master* – aplikácia na čistenie telefónu
  • Danger Dash* – hra žánru endless runner
  • Dragon Mania* – budovateľská stratégia
  • Dropbox* – cloudová služba
  • Endomondo* – aplikácia na monitorovanie športových aktivít
  • Evernote* – aplikácia na vytváranie poznámok a zoznamov
  • Foursquare* – aplikácia s informáciami o rôznych miestach vo svete
  • Flipboard* – agregátor článkov a rôznych správ z mnohých zdrojov
  • Facebook* – aplikácia najväčšej sociálnej siete
  • Green Farm 3* – ďalšia farmárska hra
  • HRS Hotels* – aplikácia na vyhľadávanie hotelov a rezerváciu ubytovania
  • Kompas – jednoduchý kompas
  • Little Big City* – budovateľská stratégia od Gameloftu
  • Media Share* – aplikácia na zdieľanie obsahu cez DLNA
  • Moje trasy* – nahrávanie prejdených trás a všestranné informácie o nich
  • Mobile Security*– bezpečnostná aplikácia od ESETu
  • Office Suite* – známy kancelársky balík
  • PicSay* – editor fotografií so širokými možnosťami
  • Poznámky – tvorba jednoduchých poznámok
  • Real Football 2014* – futbalová hra
  • Shark Dash* – hra so žralokom
  • Smart Suite – aplikácia na prepojenie mobilu s PC a jeho spravovanie bezdrôtovo (predtým OneTouch Center)
  • Smart Live – výber aplikácií, ktoré odporúča výrobca (predtým OneTouch Live)
  • PicSay* – editor fotografií so širokými možnosťami
  • Shazam* – aplikácia na rozpoznávanie hudby
  • Správca súborov – jednoduchý správca súborov
  • Tv spojenie – aplikácia na prepojenie telefónu s podporovaným televízorom cez wi-fi
  • Telekom* – aplikácia operátora
  • Trigger* – aplikácia na prácu s NFC tagmi
  • Viber* – známy komunikátor
  • WhatsApp* – ďalší známy komunikátor
  • Wifi Transfer – prenos súborov cez wi-fi

Operačný systém Android je tu vo verzii 4.3, prakticky ihneď však bola k dispozícii aktualizácia o veľkosti približne 52 MB, ktorá mala podľa výrobcu zlepšiť skúsenosť používateľa a funkčnosť výrobku. Žiadne bližšie podrobnosti neboli uvedené, zrejme sa však jednalo len o opravu chýb, o čom svedčí veľkosť aktualizácie ako aj fakt, že číselná verzia operačného systému sa nezmenila.

Multimédiá

Štvorpalcový displej nie je práve najvhodnejší na sledovanie videí a k filmovému zážitku neprispieva ani už spomínané skreslenie obrazu v režime naležato. Vstavaný videoprehrávač však podporuje celkom široký rozsah formátov a prehral drvivú väčšinu našich testovacích videí, vrátane tých vo Full HD rozlíšení. Pri nich však bolo badateľné, že nie sú tak dokonale plynulé ako na výkonnejších zariadeniach.

Na prehrávanie hudby sú určené dve predinštalované aplikácie. Hudba Google Play, ktorá poslúži aj na streamovanie hudby z internetu, alebo vlastnej hudobnej zbierky v cloude a Hudba, čo je vlastne klasický základný prehrávač hudby z Androidu. Okrem zobrazenia všetkých piesní, albumov či interpretov dokáže filtrovať aj obľúbené či naposledy pridané skladby. Nechýba mu ani ekvalizér.

Hlasitý reproduktor hrá naozaj silne, kvalita reprodukcie je však slabá. Basy sú aj na mobilné pomery takmer úplne potlačené a výšky zvýraznené, takže reproduktor hrá výrazne „plechovo“ a pri najvyšších hlasitostiach je až nepríjemné ho počúvať. Slúchadlá, resp. headset sú jednoduchej konštrukcie a neponúkajú žiadne ovládacie tlačidlá. Kvalitou reprodukcie tiež neoslnia a hodia sa skôr len na telefonovanie alebo iba občasné počúvanie hudby. V telefóne nechýba FM rádio, ktoré hrá po pripojení slúchadiel.

Fotoaparát

Alcatel Onetouch Pop S3 je vybavený 5 MPix fotoaparátom s LED bleskom a automatickým zaostrovaním. V nastavenia sa dá zvoliť ISO, expozícia, geoznačka, alebo širokouhlá fotografia, pri ktorej však veľkosť rozlíšenia klesne na 4 MPix. K dispozícii je niekoľko režimov ako HDR, panoráma, noc, šport či detekcia úsmevu. Po podržaní spúšte telefón vyhotoví sekvenčnú sériu snímok, maximálne ich môže byť 20. Fotoaparát disponuje dokonca aj módom snímania QR kódov.

Screenshot_2014-10-14-11-58-30 Screenshot_2014-10-14-11-58-24

O kvalite fotografií sa dá povedať to, čo platí v prípade fotografovania s mnohými telefónmi nižšej triedy. V exteriéri, hlavne za lepšieho počasia a priaznivejších svetelných podmienok sa dajú vyhotoviť obstojné fotografie, nečakajte však žiadne zázraky. V dôsledku nižšieho rozlíšenia majú fotografie málo detailov a badateľná je istá zrnitosť. Ešte horšie je to v exteriéri a za zhoršených svetelných podmienok. Vtedy rapídne pribúda šum a fotoaparát má aj problém poriadne zaostriť. Po stránke fotografovania ho tak možno odporučiť len menej náročným používateľom.

Alcatel Onetouch Pop S3 testovacie foto c Alcatel Onetouch Pop S3 testovacie foto a

Alcatel Onetouch Pop S3 testovacie foto d Alcatel Onetouch Pop S3 testovacie foto b

Pre nahrávanie videa je potrebné prepnúť sa do druhej obrazovky, kde nájdeme aj samostatné nastavenia videa. Tie sú však sparťansky skromné, zvoliť si môžeme len rozlíšenie (1800 x 1080, 1200 x 720 alebo 800 x 480) a vypnúť zapnúť nahrávanie zvuku. Kvalita videa je takisto poslabšia, nie je dostatočne plynulé ani ostré. Fotoaparát navyše neustále preostruje, čo kvalitu ešte znižuje.

Konektivita a batéria

Základnú formu konektivity, telefonovanie, zvláda smartfón dobre. Nemá problém so signálom ani v oblastiach, kde pokrytie nie je najsilnejšie a bezproblémovo prebiehajú aj hovory – hlas je v reproduktore počuť zreteľne a čisto a ani druhá strana nemala problém s porozumením. Telefónna aplikácia ničím neprekvapí, je rozdelená na štyri karty – klávesnica, kde je možné zadať číslo ručne, denník hovorov so zoznamom všetkých volaní, obľúbené kontakty a všetky kontakty.

Bezproblémový bol aj príjem signálu wi-fi, ktorý je v smartfóne dostupný vo verziách b/g/n. Nechýba ani wi-fi direct a wi-fi hotspot, bluetooth 4.0 a dokonca aj LTE Cat4. Telefón však nepodporuje USB On-The-Go, takže periférne zariadenia k nemu nepripojíte. Nechýba ale podpora NFC. Vyskúšali sme aj GPS a s telefónom sme najazdili niekoľko stoviek kilometrov. Pop S3 s podporou internetu zachytil signál do niekoľkých sekúnd a navigoval nás spoľahlivo, bez akýchkoľvek výpadkov či nepresností.

Alcatel OneTouch Pop S3-Screenshot-31 Alcatel OneTouch Pop S3-Screenshot-18

Z internetových prehliadačov sú tu predinštalované Chrome a základný natívny prehliadač OS Android s jasným názvom Prehliadač. Umožňujú bežné možnosti práce so záložkami, zobrazenie stránok v režime pre PC či multidotykové zoomovanie.

Batéria má kapacitu 2000 mAh, čo je dnes priemer. Treba však mať na pamäti nižšie rozlíšenie telefónu a menej náročný hardvér, nehovoriac o nižšej triede, kde je kapacita batérií stále o niečo nižšia. Pri našom teste klesla batéria počas jednej hodiny prehrávania HD videa pri jase a zvuku nastavenom na 50% z plného nabitia na 88%. Celkovo sa jedná opäť o tzv. jednodňový telefón, ktorému na konci dňa pri bežnom používaní síce ešte nejaké percento batérie zostáva, ale určite by to nestačilo na prekonanie ďalšieho dňa.

Záverečné zhodnotenie

Alcatel Onetouch Pop S3 je vcelku bežný telefón nižšej triedy, kde je konkurencia vskutku veľká. Zaujať v záplave ostatných podobných modelov môže napríklad dvomi náhradnými zadnými krytmi v balení, podporou LTE či možnosťou odomknúť displej dvojitým poklepaním. Táto funkcia u Pop S3 funguje na výbornú a hoci by sa mohlo zdať, že ide len o drobnosť, opak je pravdou. Odomykanie telefónu je prakticky najčastejšia činnosť, ktorú s telefónom robíme a vďaka tejto funkcii je to u Pop S3 veľmi pohodlné.

Oceniť môžeme aj použitie čipsetu Snapdragon 400 od renomovaného výrobcu Qualcomm, ktorý zabezpečuje telefónu dostatočný výkon pri bežných činnostiach. Postačuje aj na hranie 3D hier, limitom v tomto smere je však vnútorné úložisko, ktoré má kapacitu len 4 GB. No a najväčším nedostatkom je nekvalitný TFT displej s úzkymi pozorovacími uhlami a skreslením, ktoré dosť prekáža hlavne v režime naležato.

Pre menej náročných zákazníkov však môže byť Alcatel Onetouch Pop S3 zaujímavým zariadením, hlavne v kombinácii s priaznivou cenou. Nájdeme ho napríklad v akciovej ponuke Telekomu, kde je k paušálom dostupný už od jedného eura mesačne.

Plusy

  • možnosť odblokovania displeja poklepaním
  • dva náhradné kryty v balení
  • príjemný dizajn
  • pevná konštrukcia
  • podpora NFC a hlavne LTE pripojenia

Mínusy

  • displej s úzkymi pozorovacími uhlami
  • len 4 GB vnútorné úložisko
  • menej kvalitný fotoaparát a natáčanie videa
24.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+