MojAndroid

Spoločnosť Acer nám svoj prvý inteligentný náramok Acer Liquid Leap predstavila na evente Computex 2014. Ide o tenký športovo elegantný fitness tracker, ktorý by vám mal pomôcť lepšie monitorovať svoje športové aktivity, ale napríklad aj spánok.

Konštrukcia a dizajn

Náramok je na prvý pohľad nenápadný, nepriťahuje pozornosť tak veľmi ako iné, väčšie inteligentné hodinky. Nedá sa nazvať elegantným, no nemá ani prehnaný športový dizajn. Nosiť ho preto môžete tak k elegantnému oblečeniu, ako k športovejšiemu outfitu. Navyše si môžete vybrať z viacerých farebných prevedení – i keď, výber je jednorázový, pretože samotný náramok sa od hardvéru, tj.displeja oddeliť nedá. Remienok má gumenný charakter, na povrchu je mierna textúra, vďaka ktorej nepôsobí náramok “lacno”. V textúre a v spojoch s displejom sa však po dlhšom nosení mierne zachytávajú drobné čiastočky, a tak si náramok vyžaduje trochu starostlivosti. Zo spodnej strany, ktorá je v kontakte s pokožkou, sú pravidelné vruby, ktoré počas nosenia určite oceníte – a pritom si to ani neuvedomíte. Zabezpečujú totiž priedušnosť pokožky, ktorá tak nie je v absolútnom  kontakte s náramkom na celej ploche.

acer liquid leap recenzia-2-2

Každodenné nosenie

Náramok drží na ruke pevne, počas nosenia som nemala pocit, že by sa mi mal odopnúť. Tým som si bola pomerne istá aj preto, že náramok sa mi veľmi ťažko podarilo aplikovať na ruku. Výbežky, ktoré majú vpadnúť do dierok tu totiž išli s ťažkosťami. Spomínalo sa to však vo viacerých článkoch v súvislosti s týmto wearable, takže to nie je len záležitosť nami testovaného kúska. Výrazne to neprekáža, iba vás to trošku zdrží.

acer liquid leap recenzia-3-2

Náramok je tenký, meria iba 1,7 cm a na ruke ho vôbec nevnímate. Aj preto vám pomôže monitorovať aktivity bez toho, aby nejak významne “zavadzal”. Výhodou je to najmä počas spánku. Ak patríte k ľuďom, ktorí hodinky pri spaní dávajú dolu, tento náramok vnímať určite nebudete a v kľude sa s ním vyspíte. Výhodu ponúka aj jeho vodotesnosť (IPX7), vďaka čomu ho z ruky nemusíte dávať dole ani počas sprchovania. Teda okrem momentu, keď ho nabíjate.

acer liquid leap recenzia-4

Používanie

Na začiatok si treba stiahnuť patričnú aplikáciu z obchodu Google Play s názvom Leap Manager. Nasleduje spárovanie náramku a smartfónu pomocou Bluetooth a prihlásenie do aplikácie. Mimochom, náramok musí byť vtedy pripojený v sieti, teda na nabíjacej kolíske. Potom si už v prehľadnom a intuitívnom menu nastavíte svoje osobné ciele v rámci počtu krokov, minút, kedy sa aktívne pohybujete, prejdené kilometre, spálené kalórie a želanú dĺžku spánku. Pomocou náramku môžete ovládať i hudbu – cez náramok ju spustíte, alebo sa posuniete na ďalšiu pieseň. Špeciálny režim na konkrétny druh športu však nečakajte.

acer liquid leap recenzia-9

Náramok nemá žiadne hardvérové tlačidlá, k životu ho preberiete dvojitým poklepkaním po displeji. Toto riešenie nie vždy fungovalo okamžite a občas bolo potrebné poklepkať i viackrát. Keď sa dostanete do úvodného menu, privítajú vás jednoduché zrozumiteľné ikony ako domov, nastavenia, počet krokov a podobne. V nich sa presúvate swipovaním sprava doľava. Orientácia v menu je tiež pomerne jednoduchá – klepnutím na ikonu sa roztvoria ďalšie možnosti, šípkou sa vrátite o jeden krok späť. I keď je pravdou, že mi chvíľu trvalo, kým som si na to zvykla – najmä na fakt, že sa do Domácej obrazovky musíte vždy pracne preklikať cez šípky a neexistuje na to nijaká skratka.

Notifikácie

V nastaveniach v mobilnej aplikácii si sami vyberiete, ktoré notifikácie chcete na náramku prijímať. My sme používali klasicky SMS správy, prichádzajúce hovory, Facebook, Messenger, Gmail či WhatsApp. Pri kontrole týchto správ cez náramok sa však zobrazí iba niekoľko slov a zvyšok si už musíte prečítať v mobilnom zariadení. Pre rýchlu kontrolu dôležitosti notifikácie je to však dostatočné a po jemnom zavibrovaní ste tak v obraze, kto vám píše.

acer liquid leap recenzia-17

Displej

Displej je monochromatický, má veľkosť 0,9 palca a využíva technológiu OLED. S jeho čítaním som nemala väčší problém ani za slnečného dňa, i keď je prevda, že ak slnko svieti poriadne, displej si musíte trochu pritieniť rukou. Je to však bežná záležitosť. Acer si zaslúži pochvalu za to, že do fitness trackeru umiestnil aj túto malú obrazovku, ktorá na podobných tenkých náramkoch ostatných výrobcov nie je vždy samozrejmosťou. Určite oceníte, že si môžete narýchlo skontrolovať, kto vám píše či telefonuje. Na druhej strane – z notifikácií sa zobrazí skutočne len pár slov a ak je upozornení viac, niekedy sa zobrazí iba názov aplikácie a tri bodky (Messenger…, Gmail…, atď).

acer liquid leap recenzia-19

Batéria

Acer Liquid Leap využíva na spárovanie šetrný Bluetooth 4.0, takže batéria z tohto pohľadu príliš netrpí. Na jedno nabitie mi vydržala v priemere štyri a pol dňa s tým, že som ho každú chvíľu zapínala a kontrolovala. Samotné nabíjanie prebieha pomocou kolísky s pinmi. Väčšina ľudí by zrejme radšej preferovala priame nabíjanie cez mini USB konektor, no to by znamenalo, že rozmery náramku by sa trochu zväčšili. Takto sa väčšia kolíska len prištikne do tenučkého tela náramku. Komfort ustúpil dizajnu, no je to tak aj pri viacerých iných výrobcoch. Na kolísku si treba len zvyknúť, potom vám už príde ako samozrejmosť.

Záver

Acer Liquid Leap je príjemný a nenápadný doplnok k vášmu aktívnemu životu a jeho monitorovaniu. Na Slovensku zatiaľ nie je dostupný, no jeho cena sa v zahraničných e-shopoch pohybuje okolo 90 eur. Za túto cenovku je to výborne vybavené nositeľné zariadenie, na ktoré si rýchlo zvyknete.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+