MojAndroid

Konečne poznáme zásadné detaily toho, ako sa zmenia procesory Snapdragon, ktoré sa objavia už budúci rok snáď vo všetkých hlavných modeloch svetových značiek. S podporou 5G siete sa rátalo, avšak umelá inteligencia môže prekvapiť.

Dvojica Snapdragon 865 a 765

Qualcomm uviedol dvojicu svojich nových procesorov. Ten výkonnejší, ktorý ponúka aj najviac zaujímavých noviniek, nesie označenie Snapdragon 865. Pôjde o nový vrchol ponuky, keď nahradí súčasný top model s číselným označením 855. Novinka bude plne podporovať siete 5G, pričom technológia Dynamic Spectrum Sharing dokáže obstarať súčasné používanie 4G a 5G siete. To môže byť skvelé riešenie v prípade, že sa dostaneme do oblasti bez novej 5G siete. Model s označením 865 dokáže vyvinúť maximálnu rýchlosť sťahovania na úrovni 7,5 Gb/s, jeho menej výkonná verzia 765 bude dosahovať 3,7 Gb/s.

Čip s umelou inteligenciou

To, čo by malo zaujať zrejme najviac, je čip s umelou inteligenciou. Ten dosadí Qualcomm do obidvoch svojich nových procesorov a nastaví tak základ pre ich vlastné strojové učenie. To budú môcť využívať mnohé aplikácie. Bude záležať najmä od tvorcov, ako tento potenciál využijú.

Okrem toho, dvojica ponúkne aj funkciu, o ktorej sa hovorilo na začiatku roka 2019, a je ňou ukladanie digitálnych ID majiteľa telefónu. Ide o vlastné rozhranie, v rámci ktorého bude možné načítať a uložiť napríklad občiansky preukaz, pričom systém bude vedieť z neho načítať a bezpečne uložiť v ňom implementované údaje. To je dnes celkom bežné v rámci bankových aplikácií alebo bankových riešení.

V telefóne sa táto možnosť objavuje vôbec prvýkrát, a to bez toho, aby som využíval na to určenú aplikáciu napríklad od mojej banky. Využitie by následne malo byť najmä ako identifikácia klienta pre rôzne bezpečnostné a iné formy overovania prístupu, kde sa dnes využíva heslo a podobne. Po novom by sa mohla použiť aj identifikácia cez nahraté údaje v smartfóne. Aj tu však bude záležať na tom, ako sa aplikácie tretích strán popasujú s týmito možnosťami.

Už budúci rok

Novinka Snapdargon 865 a 765 príde do mobilných smartfónov už na budúci rok. Ako prvé sa očakávajú modely od Motoroly, Xiaomi a bude samozrejme nasledovať Samsung alebo LG. Oveľa viac pozornosti ako budú pútať nové telefóny, však očakávam od technológie a možností softvéru, ktoré by mali naplno využiť potenciál umelej inteligencie a snímania a ukladania digitálnych ID.

Zdroj foto: anandtech.com

10.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+