MojAndroid

Globálny trh so smartfónmi už podľa analytickej spoločnosti CounterPoint Reasearch ôsmy štvrťrok po sebe klesá. Prekvapivo však rastú predaje v prémiovom segmente. Ktorí výrobcovia boli za druhý štvrťrok najpredávanejší?

Najpredávanejší výrobcovia sa ani po roku nezmenili

Hoci predaj na globálnom trhu smartfónov v období apríl až jún medzikvartálne klesol o 5 % a medziročne o 8 %, trhové podiely piatich najväčších OEM výrobcov zostali približne rovnaké ako pred rokom. Hlavne podiel spoločnosti Samsung na prvom mieste zostal nezmenený a to na rovnakých 22 %. Konkurenčný Apple svoj podiel v Q2 2023 mierne zvýšil zo 16 % na 17 %.

Predaje smartfónov
Podiel výrobcov smartfónov v Q2 2023 | Zdroj: counterpointresearch.com

Dlhodobo tretia spoločnosť Xiaomi12 % trhu (mierny pokles z 13 %). Podiel ďalšej čínskej spoločnosti OPPO zostal nezmenený na 10 %. Spoločnosť vivo má podiel na trhu 8 %. Analýza tiež ukazuje, že celosvetovo najpredávanejšími modelmi boli smartfóny strednej triedy aj u nás populárnej série Samsung Galaxy A.

Kvalitnejšie smartfóny majú dlhšiu životnosť

Napriek tomu, že globálny predaj smartfónov v 2. štvrťroku 2023 naďalej klesal, tak prémiový segment (smartfóny s cenou nad 600 dolárov) bol jediným, ktorý rástol. Dokonca segment prémiových smartfónov dosiahol svoj historicky najlepší výsledok v rámci druhých štvrťrokov v jednotlivých rokoch.

recenzia Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra je jedným z najprémiovejších smartfónov na trhu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Dôvodom môže byť to, že cyklus výmeny smartfónov spotrebiteľmi sa predlžuje a používatelia smartfónov si chcú udržať svoje zariadenia dlhšie než v minulosti. Tým pádom spotrebitelia uprednostňujú drahšie, ale kvalitnejšie smartfóny, ktorých hardvér a softvérová podpora zastaráva pomalšie oproti lacnejším modelom.

Náš tip
Dostali ste SMS od polície? Pravdepodobne ide o podvod
19.7.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+