MojAndroid

Globálne dodávky smartfónov zaznamenali v posledných rokoch pokles. A podľa analýzy spoločnosti Counterpoint Research sú v tomto roku na najlepšej ceste k tomu, aby boli najhoršie za posledných desať rokov.

Pokles čínskej ekonomiky ovplyvní predaje smartfónov

Podľa analýzy by sa tento rok však malo vďaka tomu dariť spoločnosti Apple, ktorá by mohla byť najpredávanejším výrobcom. Predaje jej iPhonov sú totiž dlhodobo stabilné. Celkové dodávky smartfónov v roku 2023 však medziročne klesnú o 6 % na 1,15 miliardy dodaných zariadení.

Apple iPhone 14 Pro
Apple iPhone 14 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Hlavným dôvodom má byť pokles predajov v Číne. Čínska ekonomika tento rok zažila pád a nesplnila ani očakávania rýchleho oživenia. Spotrebitelia sú tak na čínskom trhu naďalej opatrní pri míňaní svojich peňazí. Predaje smartfónov v Číne, ktoré boli na vrchole v priemere 450 miliónov zariadení ročne, sa zmenšili na 270 miliónov ročne.

Apple iPhone 15 by mal oživiť americký trh

Podobne je na tom aj Severná Amerika, ktorej by však mohlo pomôcť jesenné predstavenie vlajkovej série smartfónov Apple iPhone 15. Pre spoločnosť Apple je totiž americký trh stabilne najsilnejší, čo by jej málo zároveň pomôcť stať sa najpredávanejším výrobcom v tomto roku. Na druhé miesto tak pravdepodobné odsunie juhokórejský Samsung.

Samsung Galaxy Z Flip5
Samsung Galaxy Z Flip5

Ten tento mesiac predstavil vlajkové smartfóny Samsung Galaxy Z Fold5 a Z Flip5, ktoré budú tak ako predošlá generácia pravdepodobne najpredávanejšími skladacími zariadeniami, ale z pohľadu celkových predajov sú zanedbateľné. Do prvej päťky najpredávanejších výrobcov by mali opäť dostať Xiaomi, OPPO a vivo.

Náš tip
Wear OS hodinky dostanú skvelú funkciu, ktorú ocení každý používateľ
22.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+