MojAndroid

Najmodernejšie 5G pripojenie bolo v uplynulom roku často spomínaným pojmom. Výrobcovia sa snažili niektoré svoje modely obohatiť o modem, podporujúci 5G siete. Pravdupovediac sa však podstatne skôr dočkáme množstva 5G smartfónov ako oblastí pokrytých týmto pripojením. Aby informácií o 5G v tomto roku nebolo málo, už teraz vieme povedať, že telefóny s podporou najmodernejších sietí v tomto roku hromadne pribudnú.

Samsung patrí k úspešným

Napríklad taký juhokórejský Samsung v nedávnej tlačovej správe informoval, že v roku 2019 sa mu podarilo predať vyše 6,7 miliónov 5G modelov z rôznych radov Galaxy. Svoje portfólio sa firma bude snažiť v tomto roku rozšíriť, aby mohlo viacero používateľov v blízkej budúcnosti vyskúšať siete piatej generácie.

Smartfón na obrázku: Samsung Galaxy S10 5G

Podľa najnovších informácií z tlačovej správy vieme, že iba samotný Samsung so svojimi 5G zariadeniami tvoril 53,9 % všetkých smartfónov, ktoré sa v danom roku podarilo predať. Reč je o piatich modeloch – Galaxy S10 5G, Note 10 5G, Note 10+ 5G, Galaxy A90 5G a Galaxy Fold 5G. V tom prípade sa celkovo za uplynulý rok podarilo predať približne 14 miliónov 5G smartfónov.

Už v prvom štvrťroku 2020 sa v Kórei začne predávať tablet Galaxy Tab S6 5G a stane sa tak historicky prvým tabletom s podporou 5G na svete. V takom prípade ponúkne bezkonkurenčné vysokorýchlostné pripojenie v kombinácii so skvelým výkonom a osvedčenými parametrami.

Samsung Galaxy Note 10, Note 10+
Samsung Galaxy Note 10 a Note 10+

Huawei čelí veľkej prekážke z Ameriky

Ďalším potenciálnym výrobcom zariadení s podporou sietí piatej generácie by nebol nikto iný ako Huawei. Nuž, vzhľadom na problémy s Amerikou bude mať čínsky gigant obrovské problémy s predajom nielen 5G smartfónov, ale aj všeobecnej elektroniky. Web CNN hlási, že v prvých deviatich mesiacoch minulého roka spoločnosť zarobila 610,8 miliárd čínskych yuanov, čo je v prepočte približne 77,4 miliárd eur.

Smartfón na obrázku: Huawei Mate 20 X (5G)

V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2018 však táto hodnota predstavuje pokles o radikálnych 24 percent. Vzhľadom na to, že na americkom kontinente smartfóny značky Huawei nie sú vôbec populárne a dokonca sa nepredávajú ani u žiadneho z ich operátorov, je zrejme každému jasné, že tento gigant to bude mať s rozširovaním 5G veľmi rušné.

Záchranou pre Huawei môže však byť okrem samotnej domovskej krajiny aj pre nás neďaleké Nemecko. Tí nechávajú spoločnosti dvere otvorené a sú proti zákazu.

Huawei Mate 20 X s 5G pripojením

Čína predá obrovské milióny smartfónov ročne

Spomenuli sme však iba dvoch momentálne najväčších výrobcov smartfónov. Existujú samozrejme aj ďalšie spoločnosti, ktoré sú schopné posunúť svet smartfónov a všeobecne rozmach celého 5G dopredu. Internetový portál TechRadar tvrdí, že počas tohto roka sa predá približne 1,4 miliardy smartfónov, pričom prevažná väčšina z nich bude pochádzať od čínskych výrobcov.

ZTE Axon 10 disponuje 5G modemom

Pôjde o 1,5-percentný nárast predajov v porovnaní s uplynulým rokom. 14 percent z týchto zariadení má pritom podporovať 5G, čo činí predaju 190 miliónov modelov za rok 2020. Keď si pospomíname na príchod sietí štvrtej generácie, v roku 2010 mali 1,3-percentný podiel na trhu telefónov. To značí, že 5G by sa mohlo rozrásť o niečo rýchlejšie, ako sieť 4G LTE.

Na záver musíme povedať, že sme sami zvedaví, ako sa trh smartfónov počas roka 2020 rozrastie. Taktiež držíme palce všetkým operátorom, ktorí sa budú usilovať o zavedenie 5G pripojenia do sveta.

Náš tip
Bude rok 2020 na Slovensku rokom 5G?

10.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+