MojAndroid

Počet aplikácií dostupných v systéme Android Auto sa neustále zvyšuje. Aj napriek tomu sa často stáva že aplikácie, ktoré ste predtým v aute používali, vám Android Auto jednoducho niekedy nezobrazí. Kde nastáva problém a aký je dôvod náhlej nefunkčnosti aplikácií, ktoré predtým bez problémov fungovali? Téme sa venoval portál autoevolution.

Spúšťanie aplikácií má v systéme Android Auto veľmi jednoduché pravidlá. Používatelia môžu pristupovať ku všetkým aplikáciám, ktoré ponúkajú podporu pre Android Auto a následne ich môžu spustiť kliknutím na ikonu.

Android Auto má okrem iného aj nový dizajn, ktorý priniesol špeciálny prepínač. Ten sa používateľom umožňuje prepínať medzi ovládacím panelom a samotnými aplikáciami. V predchádzajúcej verzii Android Auto mohli používatelia však tak isto jednoducho prepínať priamo z aplikácií na rozhranie celej obrazovky.

Prečo sa niektoré aplikácie už viac nezobrazujú v Android Auto?

Teoreticky by všetky aplikácie, ktoré prichádzajú s podporou Android Auto, mali byť zobrazené medzi dostupnými aplikáciami vo vozidle. Používatelia by ich mali bez problémov spustiť v prípade, keď je mobilné zariadenie pripojené k multimediálnemu systému automobilu.

Android Auto | Zdroj: autoevolution.com

Na mobilnom zariadení nie sú potrebné žiadne dodatočné zmeny, pretože všetky podporované aplikácie sú v systéme Android Auto povolené automaticky.

Problémom je konfigurácia správy napájania mobilných zariadení

V niektorých prípadoch sa však aplikácie nemusia zobraziť. Spoločnosť Google vidí problém v konfigurácii mobilných zariadení. Problém sa vyskytuje údajne väčšinou na zariadeniach Samsung, no zaznamenané boli aj na smartfónoch iných značiek. Hlavnou príčinou nezobrazovania aplikácií pri spustení Android Auto je konfigurácia správy napájania spoločnosti Samsung.

Opel Mokka-e Android Auto
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Google informuje, že aplikácie môžu byť dočasne zakázané, a preto je ich zobrazovanie v Android Auto zablokované. Samozrejme ak aplikácia nie je zobrazená medzi dostupnými aplikáciami, nemožno ju ani spustiť. Požiadavka na Google Asistenta o spustenie aplikácie, ktorá sa nezobrazuje v Android Auto, tak isto zlyhá, pretože Asistent ju nevie nájsť.

Takáto konfigurácia správy napájania pri smartfónoch dočasným zakázaním aplikácií môže v konečnom dôsledku predĺžiť výdrž batérie a zlepšiť aj výkon mobilného zariadenia. To je aj hlavný dôvod, prečo je takto na zariadeniach nastavená.

Pred používaním Android Auto stačí spustiť aplikáciu v telefóne

Systém správy napájania sa spúšťa na väčšine zariadení automaticky. Zameriava sa na aplikácie, ktoré používatelia nejaký čas nepoužívali. V mobilnom zariadení sa “deaktivované” aplikácie samozrejme dajú opätovne po ich otvorení spúšťať úplne bez problémov. Android Auto však takéto aplikácie nevidí a tým pádom ich odstráni aj zo zoznamu dostupných aplikácií pre zobrazenie vo vozidle.

Nový dizajn | Zdroj: autoevolution.com

Opätovné zapnutie deaktivovanej aplikácie je celkom jednoduché a väčšinou pomôže jej spustenie na mobilnom zariadení. Po spustení aplikácie na smartfóne by sa mala zobraziť aj v systéme Android Auto. Obrazovka s dostupnými aplikáciami sa však neobnovuje automaticky. V prípade, že Android Auto máte spustené a aplikácia sa tam nezobrazí ani po jej otvorení v smartfóne, je potrebné prepnúť multimediálne zariadenie na ovládací panel a opäť na dostupné aplikácie.

Pomôže aj úplná deaktivácia systému správy napájania

Koho by takéto riešenie obťažovalo, je tu ešte možnosť, ako zabrániť miznutiu aplikácii v Android Auto. Na mobilnom zariadení je potrebné nakonfigurovať výnimky pre najčastejšie využívané aplikácie v Android Auto, aby sa zabránilo ich pozastaveniu v prípade nevyužívania. Prípadne je na niektorých zariadeniach možné celý systém správy napájania úplne zakázať, v tom prípade sa ale pravdepodobne zníži výdrž batérie a tiež aj výkon zariadenia.

Ak sa vám aplikácie ani po predošlom postupe nezobrazujú, je potrebné skontrolovať verziu Android Auto, prípadne ju aktualizovať. Vyhnúť sa betaverziám systému môže niekedy takisto zabrániť chybám, ktoré môžu rovnako spôsobiť miznutie aplikácií.

Náš tip
WhatsApp vylepší skupinové čety. Pridubnú dve zásadné novinky
22.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+