Celoplošná regulácia mobilov na základných a stredných školách je podľa komisára pre deti, Jozefa Mikloška, nevyhnutná. Ak by sa tak stalo, zlepšila by sa podľa neho nielen samotná výučba, ale aj ochrana pred kyberšikanou detí. Či chceme alebo nie, kyberšikana je dosť veľkým problémom a očakávame, že v budúcnosti to môže byť ešte horšie. Na túto tému upozornil portál Teraz.sk.
Aktuálna situácia je nedostatočná
Aktuálne je to na Slovensku nastavené tak, že regulácia používania mobilov na školách je prenechaná na školy samotné. Takže škola si môže vybrať, do akej miery ich používanie obmedzí. Ak sa pozrieme na situáciu vo svete, tak v niektorých krajinách už sú smartfóny v škole úplne zakázané. Napríklad v Taliansku, Portugalsku, Francúzsku či Španielsku.
Mohlo by vás zaujímať:
- YouTube Premium pokorilo hranicu 100 miliónov platiacich používateľov
- Najlepšie mobily do 500 eur | 2024
- Google Mapy v Android Auto dostávajú novú funkciu
Sú aj krajiny, kde žiaci síce smartfóny používať môžu, no majú zakázané vybrané aplikácie. Väčšinou ide o sociálne služby. Napríklad v USA je zakázaný TikTok. Na Slovensku vo väčšine škôl platí zákaz používania mobilov len počas vyučovania. Cez prestávky dovolené sú.
Situácia na Slovensku je podľa Mikloška nesystémová a nedostatočná, vyzýva preto kompetentné orgány, aby jej venovali viac pozornosti.
“Je potrebné vymedziť právny rámec a stanoviť jasné pravidlá prostredníctvom vyhlášky alebo zákona, platnými celoplošne na území celej Slovenskej republiky. Jasné pravidlá by pomohli aj jednotlivým školám,” vysvetlil Mikloško.
Svoj návrh opiera aj o zistenia Úradu Komisára pre deti, ktorý pozoruje jednoznačne negatívny vplyv smartfónov na fyzický aj psychický vývoj detí. Slovenské deti by mali byť údajne viac v bezpečí.
“Registrujeme nielen nárast šikany, ale aj duševných porúch a vážnych psychických problémov detí a mladých ľudí, problémy so socializáciou, prospechom aj učením. Je potrebné uvedomiť si, že mobily, ako aj ďalšie digitálne zariadenia sú droga, s ktorou sa deti musia naučiť správne zaobchádzať. A my ako spoločnosť za to nesieme priamu zodpovednosť,” uviedol Mikloško.