MojAndroid

HTC, Samsung alebo Sony? Túto otázku si kladie nejeden náš čitateľ. Všetky tri spoločnosti predstavili tento rok to najlepšie zo svojich dielní. HTC prišlo s hliníkovým HTC One, Samsung s perfektne vybaveným Galaxy S4 a Sony s vodeodolnou Xperiou Z. Každý z týchto smartfónov má čo ponúknuť. Ktorý z nich je však najlepší? Na túto otázku sa vám budeme snažiť odpovedať v novej sérii článkov s názvom Android súboj – porovnanie. V nej sa dozviete, ktorý zo smartfónov je najlepší v rôznych kategóriách, či už po stránke dizajnu a konštrukcie, alebo výkonu. V dnešnej prvej časti si porovnáme technológie displejov a aké vlastnosti ponúkajú svojim používateľom.

Displej Xperia Z HTC One Gaalxy S4

HTC One – Super LCD 3 opäť nesklamal

Spoločnosť HTC nadviazala na kvalitný displej použitý v predošlých zariadeniach HTC One X a One X+. Nová technológia Super LCD3 ponúka naozaj krásne podanie farieb a plnohodnotnú bielu, ktorá je na displeji zobrazovaná veľmi často. Nezaostáva ani v pozorovacích uhloch, ktoré sú rovnako nadpriemerné. Na priamom Slnku vám kvalitu obrazu zvýši vysoký jas, ktorý sa však vďaka senzoru v prednej časti vie automaticky znížiť pri vkročení do menej osvetlenej miestnosti. Z trojice testovaných smartfónov by sme HTC One, čo sa čitateľnosti na priamom Slnku týka, zaradili na prvé miesto spoločne s Xperiou Z, ktorá si v tejto oblasti počínala rovnako výborne. Displej musíme pochváliť aj v oblasti reakcií na dotyky, kde sme nezaznamenali počas dlhšieho používania akýkoľvek problém.  Mechanicky je displej chránený sklom Corning Gorilla Glass 2, ktoré momentálne patrí na trhu medzi to najlepšie, čo mobilný segment v tejto oblasti ponúka.

HTC One_35

Parametre displeja:

  • technológia: Super LCD 3,
  • uhlopriečka: 4,7 palca,
  • rozlíšenie: 1080 x 1920 pixlov, Full HD, 469 PPI,
  • automatický jas: áno,
  • svietivosť: 500 cd/m2,
  • farieb: 16 miliónov,
  • ochrana: Corning Gorilla Glass 2.
Náš tip
Recenzia | HTC One – Displej

Samsung Galaxy S4 – SuperAMOLED má výbornú čiernu a rozumie si aj s dotykmi

Samsung vsadil opäť na SuperAMOLED displej, ktorý je svetu známy už z jeho predchodcu – Galaxy S3. Displej tohto typu sa vyznačuje najmä verným podaním čiernej farby, čo je spôsobené tým, že pixle displeja pri zobrazovaní čiernej vôbec nesvietia. Problém mu však nerobia ani farby, ktoré sú ostré a sýte. V porovnaní s HTC One sú však farby mierne skreslené, najmä pri porovnaní bielej. Softvérovo je však možné farebné podanie displeja upraviť. K dispozícii je niekoľko zobrazovacích módov – optimalizované zobrazenie, dynamické, štandardné zobrazenie alebo pre profesionálnu fotografiu, či film. Samsung však oproti protivníkom ponúka v tomto modeli niekoľko výhod – jednou z nich je určite citlivejšia kapacitná vrstva. Tá vám umožňuje displej ovládať aj v rukaviciach, prípadne využívať náhľad fotografií a iných súčastí systému len tým, že sa prstom priblížite k displeju. V čom však dispej S4-ky zaostáva, je čitateľnosť na priamom Slnku – tam má naviac HTC One, aj Sony Xperia Z. Hovorí o tom aj údaj o svietivosti. O mechanickú ochranu sa v tomto prípade stará sklo Corning Gorilla Glass 3, ktoré je pokračovaním generácie skiel Gorilla Glass. Spracovaním patrí k špičke.

Samsung Galaxy S4 recenzia_6

Parametre displeja:

  • technológia: SuperAMOLED,
  • uhlopriečka: 5 palcov,
  • rozlíšenie: 1080 x 1920 pixlov, Full HD, 441 PPI,
  • automatický jas: áno,
  • svietivosť: 283 cd/m2,
  • farieb: 16 miliónov,
  • ochrana: Corning Gorilla Glass 3,
  • ďalšie: režimy zobrazenia, citlivejšia kapacitná vrstva.
Náš tip
Recenzia | Samsung Galaxy S4 – Displej

Sony Xperia Z – TFT displej si rozumie so Slnkom a je odolný voči triešteniu

Posledný z trojice porovnávaných smartfónov – Sony Xperia Z – ponúka rovnako displej s Full HD rozlíšením. To sa rozkladá na 5-palcovej uhlopriečke, rovnako ako v prípade Samsungu. Displej je v tomto prípade vyrobený technológiou TFT, ktorá je pri fotografiách a prehrávaní filmov vylepšená o technológiu Sony Mobile Bravia Engine 2. Tá sa postará o krajšie a sýtejšie spracovanie farieb. Celkové farebné podanie je porovnateľné s displejom v HTC One, mierne však zaostáva v zobrazovaní bielej, ktorá má mierne žltý podtón. Rozdiely vo farebnom podaní sú však malé a pri bežnom používaní takmer zanedbateľné. V čom Xperia Z exceluje, je zobrazenie údajov na priamom Slnku. Tam dosahuje displej kvalitu porovnateľnú s HTC One, čomu nasvedčuje aj svietivosť zobrazovacej jednotky. V čom Xperia Z zaostáva za svojou konkurenciou sú pozorovacie uhly, ktoré boli z testovaných modelov najhoršie. O ochranu displeja sa v Xperii Z stará špeciálne odolné sklo, ktoré by malo eliminovať malé škrabance. Sklo je rovnako aj netrieštivé, čo znamená, že pri páde na zem sa displej nerozbije “v tvare pavučiny”, ale skôr zaznamená lokálne mechanické poškodenie (malú dieru, malú prasklinu).

Sony-Xperia-Z-03

Parametre displeja:

  • technológia: TFT,
  • uhlopriečka: 5 palcov,
  • rozlíšenie: 1080 x 1920 pixlov, Full HD, 441 PPI,
  • automatický jas: áno,
  • svietivosť: 500 cd/m2,
  • farieb: 16 miliónov,
  • ochrana: Špeciálne škrabancom a triešteniu odolné sklo,
  • ďalšie: režim Mobile Bravia Engine 2.
Náš tip
Recenzia | Sony Xperia Z – Displej

Hodnotenie – najlepší displej má HTC One

Každé zo zariadení ponúka niečo výnimočné, čo ho odlišuje od konkurencie. Najlepšie podanie farieb a zobrazenie bielej má jednoznačne novinka spoločnosti HTC, ktorá okrem toho ponúka aj displej s menšou uhlopriečkou, čo je mnohokrát výhodou. Softvérovo má zobrazovanie najlepšie spracovaná vlajková loď od Samsungu, pričom za najväčšie plus považujeme citlivú dotykovú vrstvu a niekoľko režimov zobrazenia, ktoré môžete prepínať podľa typu zobrazovaných dát. Do tretice, smartfón od Sony prichádza s vlastným odolným sklom, ktorého prednosťou je odolnosť voči roztriešteniu a vhod rozhodne príde aj výborná čitateľnosť na priamom Slnku.

My v redakcii sme sa zhodli na tom, že najlepšie obstál HTC One, ktorý ponúka skvelú čitateľnosť na Slnku, ako aj výborné farby a pozorovacie uhly.  Na druhé miesto by sme umiestnili Galaxy S4 so slabšou intenzitou podsvietenia, ale veľmi dobrými vlastnosťami obrazu a dokonalým zobrazením čiernej. Nebyť horších pozorovacích uhlov na Xperii Z , tak by si u nás v redakcii vyslúžila druhé miesto.

Každý z displejov má rôzne výhody, nájdu sa však aj nedostatky, a preto je len na vašom rozhodnutí, ktoré z vlastností uprednostňujete.

27.5.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

48 odpovedí na “Porovnanie | HTC One vs. Galaxy S4 vs. Xperia Z | Displej”

  1. Mňa by skôr zaujímalo, prečo redakcia nespravila nejaká názorné testy. Jedna vec je napísať porovnanie, ale druhá je to aj poriadne spraviť. Určite by všetci ocenili detailné porovnania displejov s fotkami a videom. ;-)

  2. Neviem s kym som sa tu dotahoval pod temou Samsung Galaxy S4 s cistym androidom o tom, ze ktory telefon ma lepsi displej, ci HTC One alebo S4. Tvrdil som, ze IPS matica musi mat z technologickych vlastnosti lepsie podanie farieb ako super amoled displej. Co aj tento clanok potvrdil… asi len tolko k tej minulej diskusii.

  3. mna uz dlho zaujima jedna vec. na skvojom HTC Desire som si vsimol, ze ma sice ciernu ciernu, ale uz kusok nad ciernou to cierna nieje

    takze ak zobrazim video a dam vyssi jas, vidim tiene od pri zobrazovani, dokonca je vidno odkial pokial je obraz videa. najhorsie je to pri zobrazeni gradientov v UI. je to akoby 0% bola cierna, 20% stale cierna 21% potom uz 21% seda a postupne az k bielej…

    mozno je to ucel, ale pochybujem, skorej si myslim, ze to je oj…b na uzivatela… display setri, ked si mysli, ze to clovek aj tak nevidi

    bol by som preto rad, keby ste skusili, dat jas na maximum a zobrazit obrazok, gradient z ciernej do sedej

  4. neviem preco, ale predchadzajuci prispevok mi nezobrazilo. Tak este raz :
    Vypovedna hodnota clanku NULA bodov. Spisat parametre displejov ktore si clovek moze precitat v reklamnych materialoch a vydavat to za clanok, FAIL. Clanok vobec nepojednava o rozliseniach, energetickej narocnosti, jase/kontraste. Preboha ak uz idete robit clanok, zapozicajte si nejaky merac jasu, a spravte testy ako sa displeje chovaju.
    Takisto fotky jedna KATASTROFA. Rozmazane nezaostrene, vyrez z telefonu, ako bonus na HTC je mastny flak !!!! Preboha aspon to utrem pred recenziu nie ? A hadam, ked uz tak tam dam fotky na displeje z kolmeho pohladu, z uhlu, na slnku. Takto to je NA NIC !

    • dalej nicnehovoriace vetne konstrukcie – ako ze farby displeju nerobia ziadny problem, alebo “Spracovaním patrí k špičke” – co ? displej, telefon ? videli ste displej ktory spracovanim nepatri k spicke ?lebo neviem co si pod tym mam predstavit. Podobnych nezmyslov je v kazdej druhej vete.
      Preco u S4 rozoberate kapacitnu vrstvu, ked ta s displejom ako takym nema nic spolocne, ale patri do kategorie ovladania telefonu ? opat jeden velky FAIL. ale ano, bolo to v marketingovej brozurke, treba to prepisat

      • maxim… ja neviem co sa vobec vzrusujes precitam pousmejem sa a zivot ide dalej.Ked chcem citat nieco seriozne idem inde.Ved tu si sa uz
        docital aj o S4ke aky je super len bohuzial vsetci co sme ho kupili sme
        zistili ze ten co netrha bol jeden a ten dostala redakcia viac ich bohuzial Samsung nevyrobil.Ber to ako rozsireny manual a zistis ze je to
        ok..:-))

      • Z teba musia mat kolegovia v praci velku radost dufam, ze aj dokazes okrem frflania nieco poriadne vyprodukovat pretoze takto si len ty jeden velky FAIL. Mne ako laikovy celkom tie hodnoty, obrazky atd stacia. Mne je ten tvoj merac a jeho hodnoty na dve veci. Nie vsetci maju spickovy mobil, nie vsetci su mudri ako ty. Mne aj taka hodnota postaci, ze svietivost na slnku mizerna. To rozlisenie skor prekusnem aj vselijake farby. Nazov clanku nie je test, ale len jednoduche porovnanie.

    • Ako je pravda, ze 80% ludi vie o svojom smartfone maximalne to, ze kto ho vyrobil, ale pisat pre takych ludi clanky sa mi zda zbytocne. Pre nikoho ineho tento clanok nemoze byt urceny, lebo je to jeden velky AMATERIZMUS. Fakt to vyznieva tak, ze ste tie telefony ani nedrzali v rukach (ocividne nejsom sam co si to mysli)
      Som velmi zvedavy na vasu reakciu, rad by som si precital odpoved! Snazil som sa komentar pisat ako konstruktivnu kritiku, aj ked dobre viem, ze vy sa nad tym nebudete pozastavovat a budete dalej publikovat amaterske polopravdive clanky. Ale podla mna, bud to robte poriadne, alebo to zabalte a vykaslite sa tu na to

      • kvoli tomu, ze poukazem na chyby ktore tento “clanok” ma ? ospravedln ma, ze sa zaujimam o mobilne technologie a snazil som sa minimalne autorovi rozsirit obzor.
        Btw, asi si ptm cele XDA forum zabudlo zobrat prasky, ked tam vidis 200 stran debaty o displeji Galaxy S4ky

    • Maxim, sme radi, že tak pozorne čítaš naše články, ale musíme s tebou v niekoľkých bodoch nesúhlasiť. Pri každom zariadení sme totižto uvideli jeho rozlíšenie, hustotu pixlov PPI aj údaj o svietivosti, ktorý sme síce nemerali, ale máme ho z oficiálnych zdrojov. Jas a kontrast farieb sme sa snažili vlastnými slovami rovnako popísať a sme toho názoru, že vlastné skúsenosti so zariadeniami a ich displejmi sú častokrát hodnotnejšie, ako niekoľkonásobok údajov a parametrov z “reklamných brožúr”. Článok sme sa snažili napísať tak, aby bol zrozumiteľný pre všetkých našich čitateľov, preto sa niektoré vetné konštrukcie môžu zdať jednoduchšie :-) S čím s tebou súhlasíme, je absencia fotografií a videa, kde porovnávame jednotlivé displeje, ktoré čoskoro do článku jednoznačne doplníme. Ďakujeme za tvoj feedback a veríme, že naďalej ostaneš našim čitateľom :-)

      • Mozno som zdeformovany z XDA, ale clovek sa tam castokrat dozvie viac a relevantnejsie info, nez v recenziach (ako napr. GSMarena bola v istych veciach neobjektivna, nadrziavala samsungu viac ako by sa patrilo). Preto som cakal nejake obsirnejsie poznatky.
        Co sa tyka PPI, tak nie len uviest ako absolutne cislo, ale aj co to znamena v porovnani s inymi displejmi, v praxi, pri pozerani na displej. Spomenut Pentile Diamond maticu, a to, ze modrych a cervenych subpixelov je pre kazdy len 1/2 z fHD, a opat, co to znamena (v predchadzajucich iteraciach Galaxy serie to znamenalo kostrbate pismo, rozmazany obraz)
        Mohli ste sa pozriet na spotrebu, minimalne aplikacie na to existuju. Ze pri web browsingu vyhrava v spotrebe LCD, tmavsom obsahu Amoled.
        Nikde sa nepojednava brightness throttling displeja na S4, ked pri zobrazeni bieleho obsahu nedosiahne displej taky jas, aky by dosiahol keby je zobrazobany obsah len z polovice biely a z polovice tmavy.
        Pripadne este vo vela recenziach vidime makro fotky displeja, napr. porovnanie ako vyzera rovnaka ikona odfotena z blizka.
        Proste mi takyto typ recenzie prijde nekompletny. A problemami displeja na S4 sa zaoberam uz dost dlho, ak niekto ide kupit zariadenie za 700€, tak hadam o tom chce vediet co najviac, hlavne displeja, kedze displej je najdolezitejsi prvok interakcie smartfonu s pouzivatelom
        Prinajhorsom mi poslite telefony a ja vam na to spravim nejaku recenziu….

        • Maxim, tvoje znalosti z tejto oblasti sú obdivuhodné, avšak údaje, ktoré si spomínal, sú relevantné len pre niekoľko jednotlivcov, ktorí sa takouto tematikou zaoberajú. Nakoľko chceme články písať tak, aby boli zrozumiteľné pre širokú verejnosť, nechceme čitateľov zahlcovať informáciami, ktorým nerozumejú. Samozrejme sme ochotní diskutovať o detailoch a odborných veciach priamo s používateľmi, ktorí sa o ne zaujímajú, avšak skôr formou súkromnej konverzácie :-) Pokojne nám môžeš napísať e-mail a radi s tebou túto tému preberieme :-)

        • Keď budem robiť grafiku na smartfóne a budem potrebovať čo najvernejšie podanie farieb,… tak by som to naozaj riešil, ale pri telefóne to ma aký zmysel ? To, že si tam spustíš raz za čas nejakú aplikáciu alebo vyťukáš tel. číslo, odpíšeš na FB kamarátom určite neznamená, že na to potrebujem Full HD displej, tú najlepšiu možnú technológiu a 100% pokrytie Adobe RGB. A nehovor mi, že telefón využívaš na ničo viac, ako som popísal. Článok som si prečítal a zdá sa mi normálny, nič čo by vo mne vyvolalo hejterskú náladu a začal písať hanebnou slovnou zásobou, ako Fail, amaterizmus, katastrofa, na nic, …

        • Samé blaboli :-D. Tieto blbosti čo tu vypisujes zaujímaju pár jedincov. Vieš čo zaujíma mňa? Pozrem na displej, paci sa alebo sa nepaci. Potom citatelnost na slnku a je to. Takze opisana uzivatelska skusenost s displejom je omnoho viac ako tieto geek blbosti ;-). Oko vidi, oko nie je… ;-)

    • Mal by si zacat ty pisat o telefonoch inteligent … urcite by sme sa vsetci pobavili. Ked sa ti nepaci sposob akym redakcia pise clanky neviem naco navstevujes tuto stranku. Mas to zadarmo tak si to uvedom.

  5. Nic v zlom ale ten maxim je nejaky mudry ako radio jerevan :-D ked si taky genialny sprav si vlastnu stranku a rob to ty. Ja sem chodim casto ale nie som ziadny prebornik. Clanky, ktore tu ludia robia mne stacia uplne, nepotrebujem tu vyklad ako od Einsteina. Myslim, ze tato stranka ma sluzit pre obycajnych ludi ako som ja aby tu nasli zaujimave aplikacie a info. Nepotrebujem tu citat hodinove clanky rozobrate do bodky ak niekto chce ostatne veci si sam zisti

  6. Xperia Z ..zaujimalo by ma, ze si nikto v rekacii nevsimol, ze tento telefon ma naozaj hrozne podanie farieb, ktore su vyblednute aj, bez toho, aby na to clovek pozeral z uhla? :O uprimne.. aj bez tych pozorvacich uhlov nema tento dispej nic ponuknut okrem dobrej viditelnosti pri silnom svetle.

Pridaj komentár

+