MojAndroid

Kryptomeny sa v súčasnosti stávajú bežnou súčasťou investičných portfólií. Viacerí ich však nakupujú impulzívne a bez dostatočných znalostí. To prináša veľakrát zlé rozhodnutia a ľudia tak prichádzajú o svoje finančné prostriedky či celoživotné úspory. O rôznych podvodných aplikáciách sme vás informovali nedávno v našom článku. Tentokrát sa pozrieme ako dopadla investícia do kryptomien muža z Novej Ľubovne.

Ako informuje na sociálnej sieti Polícia Slovenskej republiky, mužovi spôsobili uvedením do omylu páchatelia škodu vo výške viac ako 55 000 €. Takúto sumu muž “investoval” s vidinou rýchleho zárobku do kryptomeny na podvodnej stránke.

Podvodná internetová stránka

Celý podvod sa začal registráciou na internetovej stránke, ktorá mala podľa svojho obsahu slúžiť na nákup kryptomien. Prvá platba poškodeného bola vo výške 250 € za ich nákup. Krátko po prvom nákupe muža kontaktovali prevádzkovatelia podvodnej stránky. Tí od neho vylákali ďalšiu investíciu vo výške 15 000 € s cieľom väčšieho zisku pri obchodovaní.

Podvodníci však v tomto prípade skúšali, kam až siaha dôverčivosť ľudí a tak prišli s ďalším kreatívnym nápadom. Svoj podvod ešte viac prehĺbili a ďalšie kontaktovanie poškodeného sa týkalo expanzie firmy. Ak chce byť jej súčasťou, musí uhradiť ďalších 10 000 €, pričom predpokladaný výnos predstavoval až neuveriteľných 150 000 €! Nadšenie z budúceho zárobku bolo zrejme tak silné, že muž uhradil ďalších 10 000 € bez akýchkoľvek pochybností.

Výnosy z kryptomeny rástli…

Páchatelia mali podvod veľmi dobre premyslený. Výnosy podľa aplikácie rýchlo rástli a poškodený tak nemal opäť žiadny dôvod pochybovať o svojej “životnej investícii”. Keď sa rozhodol, že výnosy sú dostatočne vysoké, nastal čas pre výber finančných prostriedkov. No a tu nastal prvý problém. Oznámili mu, že najprv musí uhradiť poplatok vo výške 10 500 € za bankový prevod a neskôr 9 600 € za platobný kanál, cez ktorý mu prevedú celú zarobenú sumu. Ani tieto poplatky nie sú pri obchodovaní s kryptomenami výnimočné. Ich výška pri sume napr. 150 000 € však môže byť niekoľko stoviek eur, nie 20 100 €. Nedostatočné skúsenosti s obchodovaním tak mali za následok, že muž uhradil aj obidve spomínané sumy.

Podvodníkom zrejme uhradená suma ale stále nestačila, tak poslali posledný e-mail. Požiadavka bola, aby muž uhradil províziu vo výške 9 542 € a 4 096 € za expresné doručenie peňazí. Tieto sumy už našťastie muž neuhradil.

pozor na podvod
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

Páchatelia svojím konaním uviedli muža do omylu a spôsobili mu tak celkovú škodu vo výške viac ako 55 000 €. Polícia preto začala trestné stíhanie pre zločin podvodu a páchateľom v prípade preukázania viny hrozí trest odňatia slobody na tri až desať rokov.

Toto je len jeden z mnohých prípadov, kedy si ľudia vidinou rýchleho zisku neoveria základné informácie a môžu tak svojou nevedomosťou prísť o nemalé finančné prostriedky, prípadne celoživotné úspory. Najmä v súčasnosti, keď trh s kryptomenami zažíva vzostup, objavuje sa stále viac podvodných stránok, aplikácií či ponúk, ktoré treba vo väčšine prípadov ignorovať a na nákup akejkoľvek kryptomeny využívať len vždy overené burzy či finančné inštitúcie.

Náš tip
Garmin Instinct Crossover: Hybridné smart hodinky s takmer nekonečnou výdržou
13.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+