MojAndroid

V poslednom čase sa s cloudovými úložiskami dát pretrhlo vrece a okrem zabehnutých služieb ako Dropbox, SkyDrive sa najnovšie objavila cloudová služba aj od spoločnosti Google – Google Drive. Pri týchto službách nás mnohokrát zaujímajú také veci ako veľkosť úložiska alebo ceny za jeho rozšírenie. No mnohí si ani neprečítajú podmienky, za akých je tento priestor na serveroch jednotlivých spoločností poskytovaný a to môže byť problémom pre prípadné používanie s citlivými dátami. Podmienky bývajú väčšinou v angličtine a napísané právnickým jazykom, takže mnoho krát im nerozumejú ani používatelia, ktorí majú angličtinu ako materinský jazyk. Pozrime sa teda na niekoľko zaujímavých viet z podmienok jednotlivých cloudových služieb.

GOOGLE

„Keď do našich Služieb nahráte alebo inak poskytnete obsah spoločnosti Google (a osobám, s ktorými spolupracujeme) tým udeľujete celosvetovú licenciu na používanie, hostovanie, uchovávanie, reprodukciu, úpravu, vytváranie odvodených diel (ako sú diela, ktoré vzniknú následkom prekladu, úpravy či iných zmien, ktoré uskutočníme s cieľom dosiahnutia lepšej integrácie vášho obsahu do našich Služieb), sprístupnenie, zverejnenie, verejné vykonávanie, verejné zobrazenie a distribúciu takéhoto obsahu.“

Jednoducho povedané, ak ste niečo kedysi vlastnili a zdieľate to pomocou služieb spoločnosti Google, tak v momente, keď ste to odovzdali, už nie ste jediným vlastníkom – doslova.

Pozrime sa aj na služby ako SkyDrive od Microsoftu a Dropbox.

DROPBOX

„Pri používaní našich služieb nám poskytujete informácie, súbory a priečinky, ktoré poskytujete službe Dropbox (ďalej len „váš obsah“). Váš obsah je vašim plným vlastníctvom. Nebudeme si uplatňovať vlastníctvo na žiadny váš obsah. Tieto podmienky nám neposkytujú žiadne práva na váš obsah, alebo vaše duševné vlastníctvo, s výnimkou obmedzených práv, ktoré sú potrebné na spustenie služby ako je popísané nižšie.“

SkyDrive

„S výnimkou materiálov, ktoré vám poskytujeme s našou licenciou, si neuplatňujeme nárok na vlastníctvo obsahu, ktorý prevádzkujete prostredníctvom našich služieb. Váš obsah je vašim vlastníctvom. Taktiež nekontrolujeme, neoverujeme a ani neschvaľujeme obsah, ktorý vy a ostatní sprístupňujete prostredníctvom našej služby.“

Rozdiel je markantný. Podľa týchto odsekov, vybraných z podmienok používania jednotlivých služieb má spoločnosť Google kontrolu nad vašimi dátami.

Pár riadkov vyššie sú však dve závažné vety, ktoré pohľad na tie ďalšie radikálne menia:

„Niektoré z našich Služieb vám umožnia poskytnúť obsah. Všetky vaše práva z duševného vlastníctva, ktoré v súvislosti s týmto obsahom vlastníte, zostanú nedotknuté. Inými slovami: všetko, čo vám patrí, zostáva vaše.“

Spoločnosť Google prednedávnom zjednodušila svoje podmienky pre služby a zjednotila ich do jedných pravidiel, ktoré majú zabezpečiť lepšiu ochranu osobných údajov a lepšie podmienky pre používateľov. Istý podnet k tomuto kroku spoločnosť Google dostala aj od Európskej komisie, ktorá sa chystala upozorniť na niektoré nedostatky, ktoré nekorešpondovali s legislatívou Euróspkej únie.

Je dobré si prečítať tieto podmienky pred tým, než zveríte svoj obsah cloudovým službám, čo sa nedotýka len podmienok služieb spoločnosti Google, ale mal by sa to stať základ každej zmluvnej transakcie aj v každodennom živote.

Ďakujeme za tip na článok čitateľovi LAPoska.

Zdroj: Google Podmienky služby, TheVerge, Reddit

30.4.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+