MojAndroid

V našej redakcii už dávno netestujeme striktne iba mobilné zariadenia, ale aj online služby či doplnky, ktoré rozširujú ich funkcionalitu. Jednou zo zaujímavých aplikácií, ktoré prešli našimi rukami, je aj O2 TV – vlastná IP televízia operátora O2. Tá je dostupná vo forme set-top boxu pre vašu domácnosť, ale aj ako webstránka pre PC či mobilná aplikácia. A práve na mobilnú aplikáciu O2 TV sme sa pri testovaní zamerali my.

O2 TV ako služba

Operátor O2 ponúka IP televíziu, ktorá sa od konkurencie líši iba v detailoch. K dispozícii je hneď niekoľko balíčkov s rôznym počtom predplatených TV staníc, za ktoré si musíte platiť mesačný poplatok. Slovenská webstránka o2tv.sk bohužiaľ na PC zatiaľ nefunguje, a tak si po informácie musíte zájsť na oficiálnu stránku O2.sk a preklikať sa cez všetky ich služby až k O2 TV Slovenský web www.o2tv.sk už funguje a nájdete na ňom všetky dôležité informácie. Základný balíček ponúka 20 TV programov a do mobilu si ho môžete zakúpiť za 5 EUR mesačne, prípadne si môžete zaplatiť O2 TV k vášmu O2 internetu za 7,50 eura. Počítajte však s nutnosťou kúpy set-top boxu za jednorázový poplatok 60 EUR.

Na pozeranie O2 TV v mobile potrebujete mobilnú aplikáciu, ktorá je dostupná pre Android a iOS zariadenia, prípadne TV môžete pozerať cez mobil na webe www.o2tv.sk. Odporúčaná rýchlosť internetu je 1 Mbps, pričom na pozeranie tejto TV nie je nutné byť zákazníkom O2 a používať ich mobilný internet. O2 TV môžete sledovať aj cez mobilné dáta iného operátora, prípadne cez Wi-Fi.

O2 TV pre Android

Samotná aplikácia O2 TV pre Android je prehľadná a jednoduchá. Okrem sledovania živých prenosov z viacerých televíznych staníc vám umožňuje nahrať mesačne aj 100 hodín programov a tie si pozrieť vtedy, keď na ne máte čas. Nahrávky sú v online archíve uchované po dobu 1 mesiaca. Okrem toho si spätne môžete pozrieť aj všetky programy staré maximálne 30 hodín (ukladajú sa do medzipamäte servera). O2 TV ponúka pri použití set-top boxu aj videotéku, ktorá obsahuje viac ako 1000 titulov na požičanie. Za každý si treba zaplatiť poplatok vo výške niekoľkých eur. V mobile sa však videotéka nenachádza.

O2_TV-test-mobil-10

V aplikácii O2 TV pre Android nájdete bočmé kontextové menu, ktoré obsahuje viacero položiek – televízny program, živé vysielanie, nahrávky programov, plánované nahrávanie, pripomienky (pre pozeranie nejakej relácie), históriu sledovania TV a obľúbené TV programy. Jedným dotykom tiež viete aktivovať rodičovský zámok, prejsť do nastavení alebo sa z aplikácie odhlásiť. Nastavenia aplikácie sú pomerne obmedzené, nájdete tu iba možnosť upraviť zoznam staníc a zoznam uzamknutých staníc, nastavenia rodičovského zámku, zmenu PIN, prehľad vašich zariadení a informácie o aplikácii ako takej.

Na druhú stranu, páči sa nám, ako má O2 TV zobrazený TV program a zoznam live staníc, kde máte ihneď informáciu o tom, aký program beží a môžete sa jedným dotykom prekliknúť tam, kde potrebujete. Chýbajú nám však pokročilé nastavenia samotného prehrávania. Používateľ si v aplikácii môže zvoliť iba pomer strán 16:9, 4:3 alebo AUTO (pričom si tieto nastavenia nevie aplikácia zapamätať), uložiť stanicu ako obľúbenú, spustiť nahrávanie a prepínať medzi stanicami hore a dole. Samozrejmosťou je tlačidlo pre pozastavenie prehrávania a ovládanie hlasitosti. Chýba však akékoľvek nastavenie rozlíšenia a bitrate-u (najlepšiu kvalitu dosiahnete pri pomere strán 16:9), či okno-v-okne, s ktorým by ste mohli pozerať na jeden program, kým budete prehľadávať ďalšie.

Počas nášho testovania však aplikácia fungovala bezproblémovo a okrem spomenutých nedostatkov jej nemáme čo vytknúť. Počas niekoľkých dní, kedy sme O2 TV testovali, sme nezaznamenali žiadny výpadok, ani stratu kvality či vypadávanie obrazu. Mrzí nás však, že ani programy, ktorá majú prívlastok “HD”, sa neprehrávajú v HD rozlíšení.

Verzia: 3.5.31.0-release
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.5.31.0-release
Aktuálna cena: Zdarma

O2 TV cez set-top box

Služba O2 TV je dostupná aj pre klasické TV pomocou set-top boxu. Ten si je potrebné zakúpiť za jednorázový poplatok 60 EUR a samozrejmosťou je aj predplatenie mesačných balíkov programov. Funkcionalita samotnej O2 TV je podobná ako na smartfóne s tým, že ponúka viacero nastavení, vrátane rozlíšenia. Aj keď sme si však nastavili rozlíšenie na Full HD @ 30 FPS, kvalita obrazu sa nezmenila. Dôvodom môže byť obmedzenie bitrate-u na strane samotného poskytovateľa, prípadne slabším pripojením na internet, ktorý nedokázal preniesť video vo vyššej kvalite s dostatočným QoS. Aj pri rozlíšení, ktoré ponúkala O2 TV pri našom testovaní, sme však boli s obrazom spokojní. Služba O2 TV je však za konkurentmi ešte značne pozadu a má čo dobiehať. Pri použití na mobilnom zariadení sa jej však vyrovná len málo konkurentov.

Hodnotenie | O2 TV

O2 sa ako poskytovateľ mobilných a internetových služieb za svoju IP TV nemusí hanbiť. Služba ponúka dostatočnú kvalitu na prehrávanie všetkých programov, aj keď náročnejší používateľ zrejme siahne po konkurencii, ktorá ponúka prepracovanejší systém aj vyššiu kvalitu prehrávania. Nám sa však pozdáva mobilná aplikácia O2 TV, ktorá funguje bezproblémovo, a vieme si predstaviť, že za 5 EUR mesačne bude pre používateľov zaujímavým rozšírením multimediálneho vybavenia ich domácnosti. Výhodou je aj to, že na fungovanie O2 TV nepotrebujete žiadny paušál ani internet od O2 a televízia funguje ako samostatne ponúkaná služba.

Plusy

  • mobilná aplikácia O2 TV,
  • prijateľná cena,
  • stabilnosť prehrávania a možnosť nahrávania programov do online databázy.

Mínusy

  • problémy s nastavením (a poskytovaním) vyššieho rozlíšenia prehrávania,
  • chýbajú niektoré základné funkcie, najmä v mobilnej aplikácii.
28.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+