Pozor! Takto jednoducho sa útočníci dostanú k prihlasovacím údajom k vašim účtom

Zdroj: Pexels.com

O internetových podvodoch píšeme na našich stránkach pomerne často. Je dôležité na ne upozorňovať a čitateľov informovať o tom, ako sa vyvíjajú a ako by mali reagovať. Národný bezpečnostný úrad teraz Slovákov varuje pred nenápadnými, no účinnými trikmi útočníkov.

Ani si to nemusíte všimnúť a útočníkom môžete prezradiť svoje prihlasovacie údaje k účtom, prípadne iné citlivé údaje, ktoré by mali zostať v bezpečí. Slovenskom sa rozmohla nová metóda phishingu s názvom Browser-In-The-Browser (BITB) a funguje veľmi jednoducho.

Developer: ESET
Price: Free

Pokiaľ sa chcete prihlásiť do svojho účtu na ktorejkoľvek platforme, štandardným postupom je to, že údaje zadáte do okna na to slúžiaceho. Pre používateľov, ktorí sa už niekam prihlasovali, nejde o žiadnu novinku a je to úplne bežné.

V prípade BITB phishingu sa síce prihlasovacie okno zobrazí tiež, no je falošné a správa sa takmer rovnako ako to originálne. Ak by ste sem zadali svoje prihlasovacie údaje, poputovali by rovno k útočníkovi. Nepomohlo by vám ani dfojfaktorové overenie, pretože by ste si mysleli, že overujete svoje prihlásenie.

Sociálne siete zarábajú na šírení klamstiev a nenávisti. Zmeniť to má nový zákon

Proti sebe sme postavili Samsung Galaxy A53 a iPhone SE. Pre ktorý sa rozhodnúť a prečo?

EÚ pokračuje v snahe zaviesť USB-C ako nový nabíjací štandard. Návrh je o krok bližšie k schváleniu

Ako teda spoznať rozdiel, keď sa falošný prihlasovací box správa prakticky rovnako, ako ten pravý? Nemusí to byť vôbec jednoduché. V prvom rade ho je možné spoznať podľa toho, že sa otvorí mimo otvorený prehliadač v novom okne, ktoré nebude možné premiestniť a ani zväčšiť mimo plochy aktuálne otvorenej stránky.

Pozor si dávajte na to, či sa vám prihlasovacie okno zobrazuje tak, ako sa zobrazovať má. Všímajte si jeho vzhľad alebo aj to, či sa zobrazilo v jazyku, v ktorom sa zobrazuje bežne. Pokiaľ vám na ňom niečo nesedí, svoje údaje doň radšej nezadávajte.

Náš tip
Rusko chce dosiahnuť technologickú nezávislosť. Pomôcť k tomu majú staré 28 nm čipy
Disqus Comments Loading...