MojAndroid

Fínska značka Nokia je pre väčšinu ľudí známa ako výrobca mobilných telefónov, ale jej začiatky siahajú až do 19. storočia, kedy boli mobily skôr sci-fi. Dnes oslavuje už svoje 156. narodeniny a za svoju históriu si prešla množstvom zmien.

Nokia bola v začiatkoch papierenským závodom

Spoločnosť bola založená 12. mája 1865 ako papierenský závod. Spoluzakladatelia Fredrik Idestam a Leo Mechelin ju pomenovali podľa fínskeho mesta Nokia a rieky Nokianvirta, ktorá tadiaľ preteká. Koncom 19. storočia chcel Mechelin vstúpiť do biznisu s výrobou elektriny, s čím Idestam nesúhlasil. Spor skončil odchodom Idestama zo spoločnosti a Nokia nakoniec skutočne začala vyrábať elektrickú energiu.

V prvej polovici 20. storočia si prešla divokým obdobím. Počas 1. svetovej vojny bola dokonca blízko bankrotu, čomu sa vyhla predajom spoločnosti Finnish Rubber Works. Tá začiatkom 30. rokov odkúpila aj spoločnosť Finnish Cable Works, ktorá sa zameriavala na výrobu elektrických káblov, telegrafov a telefónov.

Behom nasledujúcich desaťročí spoločnosť vyrábala papierenské výrobky, rôznu elektroniku, pneumatiky a dokonca aj vojenské vybavenie. Zlom nastal na prelome 60. a 70. rokov, kedy začali v spoločnosti s vývojom a výrobou technológií pre telefónne siete. V spolupráci so spoločnosťou Salora Oy uviedla začiatkom 80. rokov prvý mobilný telefón pre NMT siete, ktoré boli nazývané aj ako 1G siete.

nesmartfóny Nokia 3310
Nokia 3310 | Foto: nokiapoweruser.com

Tie v roku 1987 vystriedal nový typ GSM (2G) sietí, ktorý sa stal európskym štandardom a k jeho vývoju prispela práve Nokia. V 90. rokoch sa postupne stala najväčším výrobcom mobilných telefónov pre siete GSM. Najznámejším modelom bola bezpochyby legendárna 3310 z roku 2000.

Z najpredávanejšieho výrobcu smartfónov až na samé dno

Nokia bola úspešná aj v ére 3G sietí a vytvorila mobilný operačným systém Symbian, ktorý využívali smartfóny série N (multimédiá) a E (práca). Mali prémiové spracovanie, originálny dizajn, množstvo manažérskych funkcií a špičkové fotoaparáty. Symbian bol hlavným mobilným operačným systémom až do roku 2011.

Nokia 6600 | Foto: nokiapoweruser.com

Bohužiaľ nebol plnohodnotne prispôsobený pre dotykové displeje. Nokii sa s ním nepodarilo správne zareagovať na raketovo rastúcu popularitu dotykových smartfónov s operačným systémom Android a iOS. Podiel Nokie a Symbianu na trhu razantne klesol a s tým aj zisky mobilnej divízie.

Nokia 3.4

V roku 2014 bola predaná spoločnosti Microsoft, ktorá chcela s pomocou známej značky presadiť na trhu svoj operačný systém Windows Phone. Smartfóny s ním už Nokia vyrábala od roku 2011, takže plný prechod na tento nový operačný systém pre ňu nebol zložitý. Bohužiaľ systém Windows Phone na trhu úplne prepadol a smartfóny značky Nokia skoro úplne zmizli z trhu.

Nokia 9 Pureview
Nokia 9 Pureview | Foto: GSMArena

V roku 2016 získala licenciu na značku a patenty Nokia spoločnosť HMD Global. Tá sa rozhodla ísť na istotu a začala vyrábať smartfóny s operačným systém Android, ktorý bol už v tom čase dominantným systémom na trhu. Jej smartfóny síce väčšinou patria k nižšej a strednej triede, ale v ponuke má aj prémiové modely ako Nokia 9 Pureview. Legendárna značka je vďaka ním na trhu mobilných telefónov aj v roku 2021.

Náš tip
DxOMark testuje aj batérie v smartfónoch. Ktorý model je na tom najlepšie?

12.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+