MojAndroid

Príbeh Nokie je ukážkou toho, ako sa môže v priebehu niekoľkých rokov všetko pokaziť. Sled nesprávnych rozhodnutí a pomalých reakcie na zmeny trhu spôsobili, že spoločnosť v krátkom čase padla na úplne dno. Nokia sa síce snažila o záchranu upísaním sa Microsoftu, no ani to jej nestačilo. Neskôr softvérový gigant od fínskeho výrobcu odkúpil mobilnú divíziu a začal vyrábať smartfóny pod vlastným označením. Nokia ako značka však po nečakaných udalostiach vstáva z mŕtvych. Fínsky výrobca totižto oznámil, že svoju značku a duševné vlastníctvo licencuje novo vytvorenej spoločnosti nazývanej HMD global, ktorá má už v blízkej budúcnosti začať s predajom Android smartfónov a tabletov pod značkou fínskej legendy.

Náš tip
Epický príbeh Nokie – vzostup až ku hviezdam a strmý pád

Spoločnosť HMD global má svoje korene vo Fínsku a je vedená Artom Nummelom, ktorý pracoval pre Nokiu a neskôr aj Microsoft. S redmondskou spoločnosťou podpísal HMD global dohodu, na základe ktorej získava práva na používanie značky Nokia. Zároveň preberá celý biznis klasických mobilných telefónov, ktoré bude vyrábať taiwanský gigant Foxconn. Celá táto akvizícia vyjde zúčastnené strany na 350 miliónov dolárov. Dobrou správou je, že Nokia Technologies bude aj naďalej rozhodovať o dizajne a vývoji nových produktov, ktoré budú vyrábané pod jej vlastnou značkou. Zároveň bude mať aj miesto vo výbore novej spoločnosti.

Čo to teda znamená pre koncového zákazníka? Asi len toľko, že fanúšikovia legendárnej Nokie sa konečne dočkajú svojho vytúženého smartfónu s Androidom. Navrhovať ich bude HMD global s dohľadom Nokie a vyrábať sa budú vo Foxconne. Nádej na perfektný smartfón od Nokie tak stále žije.

Zdroj: theverge

18.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+