MojAndroid

Výpredaje sú každoročnou súčasťou predovšetkým povianočného obdobia. Sľubujú sa veľmi výhodné ceny, pretože predajcovia sa snažia vyprázdniť sklady, ktoré sú preplnené minuloročným tovarom. Nie je všetko zlato, čo sa blyští a mnohokrát miniete podstatne viac peňazí počas výpredaja, v porovnaní s bežným dňom v roku.

Zvýraznené ceny nás zaujmú

Je všeobecne známe, že veľkým písmom zvýraznené ceny pred a po zľave nás lákajú zakúpiť si daný produkt aj napriek tomu, že ho nepotrebujeme. Často je to tak aj v prípade smartfónov. Momentálne používame síce model, ktorý nám stále plne vyhovuje, no kto by neodolal skvelej povianočnej zľave, ktorá ukazuje cenu zníženú hneď o pár desiatok percent.

K tomuto prípadu sa viem vyjadriť zo svojej vlastnej skúsenosti. Black Friday je svetoznámy výpredaj, ktorý má však korene na americkom kontinente. Počas tohto obdobia po dni vďakyvzdania obchody sľubujú brutálne zľavy, ktoré priam svet nevidel. Ja som sa počas Black Friday rozhodol v istom slovenskom e-shope kúpiť môj terajší smartfón Xiaomi Mi 9, ktorý vtedy stál 348 € a v ostatných e-shopoch bol o desiatky eur drahší.

Xiaomi Mi 9

Pri zľave bolo jasne napísané, že končí o osem dní, respektíve do vypredania zásob. Po približne desiatich dňoch som sa bol schválne na stránku obchodu pozrieť opätovne a akcia bola predĺžená o ďalších 20 dní. V ostatných obchodoch bol potom telefón ešte lacnejší, ako za “Black Friday” cenu, za ktorú som ho kúpil.

Kúpa sa mohla oplatiť, no tovar bude zlacňovať ďalej

Peniaze určite neľutujem – tento telefón má potenciál stáť omnoho viac, ako tých 348 €, no ide tu o princíp. Predajcovia najskôr prilákajú zákazníkov na falošnú zľavu, pričom cena po výpredaji poputuje ešte vyššie. Kto vie, či pred výpredajom nebol mobil ešte lacnejší. Určite sa tak nenechajte zlákať na falošné znižovanie cien. Tá preškrtnutá cena pred zľavou je skoro vždy falošná, česť výnimkám.

Pri nákupe je možné využiť služby Google Pay a Apple Pay

Ak sa nechcete dať ľahko počas výpredajov nachytať, skontrolujte si napríklad na stránke Heureka.sk cenu v ostatných obchodoch. Pokiaľ má daný e-shop skutočne výhodnú akciu, ostatné obchody budú predávať daný tovar za viac. Určite nebude v poriadku, ak akciová cena bude nebodaj ešte vyššia ako od iných predajcov bez zľavy.

Oplatí sa čakať na výpredaje a zľavy?

Nastáva tu však otázka, či sa oplatí čakať na výpredaje. Nuž, odpoveď nie je jednoznačná. Osobne si myslím, že nový telefón sa oplatí kupovať iba ak je v zľave alebo pokiaľ má už tak bezkonkurenčný pomer ceny a výbavy. Ak nepotrebujete nový smartfón ihneď, odporúčam vám počkať si na výpredaj a porovnať si ceny v ostatných obchodoch. Predtým si však kontrolujte pohyb ceny zariadenia, aby ste potom vedeli, či je zľava skutočná. Druhá možná stratégia je kúpiť si ho až po samotnom výpredaji, keďže existuje možnosť, že predajcovia umelo navýšili cenu.

Kúpili ste si tento rok nejakú elektroniku v zľave? Ak áno, čo to bolo a myslíte si, že ste spravili výhodný nákup? O skúsenosti s podobnými praktikami sa môžete podeliť nižšie v diskusii.

Náš tip
Kauza mobiluj.sk má pre nás šťastný koniec. Banka vrátila peniaze

5.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+