MojAndroid

Využívanie internetového pripojenia mobilnej siete operátorov sa dnes už stalo neoddeliteľnou súčasťou mnohých ľudí. Internetové pripojenie využívame nielen na vyhľadávanie informácií, ale aj na streamovanie hudby, sledovanie Youtube videí, či na e-mailovú komunikáciu. Počet používateľov mobilného internetu sa pritom z roka na rok zvyšuje a už teraz sa zo svojho smartfónu alebo tabletu pripája viac ako polovica Slovákov. S tým súvisia aj zvyšujúce sa nároky na množstvo prenesených dát, ktoré by podľa štúdie Ericsson Mobility Report v rokoch 2013 – 2019 mali narásť z 1 na 10 exabajtov za mesiac. S potrebou neustále prenášať čoraz viac dát úzko súvisí aj nasadzovanie modernejších a najmä rýchlejších technológií, ako napríklad mobilných sietí štvrtej generácie alebo LTE, ktoré sa vo veľkom začína používať aj u nás.

data save-1

Problémom s rýchlymi mobilnými sieťami však stále ostáva množstvo dát, ktoré v nich môžu používatelia preniesť. Mobilní operátori často obmedzujú dátové paušály na rádovo stovky megabajtov, prípadne na niekoľko gigabajtov.  Neobmedzený internet má v skutočnosti vždy nejaké obmedzenie, a to najmä v podobe spomalenia rýchlosti po prečerpaní predplatených dát. Ak patríte medzi tých, čo nie sú ochotní platiť za mobilné dáta veľké sumy, tak potom určite poznáte dennú rutinu v podobe sledovania množstva prenesených dát, či vypínania internetu vo chvíľach, kedy ho vyslovene nepotrebujete. Rady ohľadom toho, ako ušetriť dáta sú teda na nezaplatenie. Niekoľko vám ich prinášame aj v tomto článku.

Vypnite dáta na pozadí v “žravých” aplikáciach

Najväčšími žrútmi dát sú vo vašom smartfóne aplikácie. Tie sa vo väčšine prípadov zaslúžia o najväčší objem prenesených dát. Často ide o aplikácie, ktoré ku svojmu fungovaniu potrebujete, ako napríklad e-mail alebo Facebook,  no nájdu sa aj také, ktoré vyslovene nemusia na pozadí fungovať alebo ste na ne už úplne zabudli. V tomto prípade je vhodné porozmýšľať nad tým, či nie je lepšie ich odinštalovať alebo ich aspoň obmedziť. To, či nejaká aplikácia nadmerne čerpá dáta zistíte priamo v nastaveniach zariadenia v sekcii Využitie dát (názov sa môže na rôznych modeloch smartfónov a tabletov odlišovať). Využiť však môžete aj elegantnejšie riešenie v podobe aplikácie, akou je napríklad pekne spracovaný My Data Manager.

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

V nastaveniach kliknutím na aplikáciu sa zobrazí koláčový graf s informáciou o počte prenesených dát na popredí a v pozadí. Ak chcete obmedziť používanie dát práve vtedy keď aplikáciu nepoužívate, stačí zapnúť “Obmezenie dátových prenosov na pozadí“. Ak touto možnosťou váš smartfón alebo tablet nedisponuje, odporúčame nainštalovať aplikácie tipu Net Blocker, či NoRoot Firewall.

uspora dat uspora dat Android

Aplikácie aktualizujte len cez WiFi

Aplikácie nainštalované cez obchod Play aktualizujte vždy len cez WiFi. Obchod Play má štandardne nastavené automatické aktualizácie práve prostredníctvom tohto pripojenia. Napriek tomu sa uistite, že toto nastavenie sa nezmenilo, v opačnom prípade sa môže stať, že váš dátový paušál prečerpáte veľmi rýchlo a to bez tušenie, ako vôbec k tomu došlo.

Ako znížiť spotr+ebu dát na Androide na minimum-1 Ako znížiť spotrebu dát na Androide na minimum-1

Zmeňte nastavenia vo vnútri aplikácií

Každá aplikácia môže obsahovať ďalšie nastavenia, ktoré môžu mať dopad na spotrebu dát. Najmä dátovo náročné aplikácie akou je napríklad Spotify môže urobiť dieru do vášho dátového plánu. Aj preto sa uistite, že pri týchto typoch aplikácií zvolíte tú správnu konfiguráciu. Pri Spotify to je napríklad voľba kvality streamu, či vypnutie synchronizácie skladieb prostredníctvom mobilnej siete. V iných aplikáciach to môže byť napríklad pravidelnosť synchronizácie dát. Typickým príkladom sú rôzne RSS čítačky, ktoré sa aktualizujú v pravidelných intervaloch. Tieto by ste mali nastaviť na čo najdlhšie časy, prípadne zapnúť synchronizáciu správ len vtedy, keď otvoríte aplikáciu.

Ako znížiť spotrebu dát na Androide na minimum-2 Ako_znížiť_spotrebu_dát_na_Androide_na_minimum-3

Ukladajte dáta do vyrovnávacej pamäte

Dáta môžete jednoducho ušetriť len tým, že dáta ktoré budete potrebovať si do zariadenia nahráte ešte pred tým ako sa odpojíte od WiFi. Dopredu môžete načítať napríklad hudobnú zbierku, mapové podklady alebo videá. Sťahovať veľké dáta sa samozrejme taktiež odporúča až po pripojení k WiFi.

Ako ukladať mapy v Google Maps: Otvorte aplikáciu a premiestnite sa nad oblasť, ktorú chcete uložiť. Označte ju špendlíkom a prejdite do menu, ktoré sa objaví v spodnej časti obrazovky. Zvoľte “Uložiť mapu na používanie offline” a výber potvrďte tlačidlom Uložiť. (Poznámka: Na Slovensku sa zatiaľ mapy nedajú ukladať offline. Odporúčame preto použiť napríklad niektorú z offline navigácií ako napríklad Sygic)

Ako_znížiť_spotrebu_dát_na_Androide_na_minimum-5 Ako_znížiť_spotrebu_dát_na_Androide_na_minimum-6

Ako ukladať videá na Youtube: V Nastaveniach aplikácie Youtube zapnite Predbežné načítanie videí. Vybrať môžete ukladanie odberov, ale aj predbežné načítanie playlistu Pozrieť neskôr. (Poznámka: Táto možnosť bola s novších verzií aplikácie Youtube odstránená)

Nastavte synchronizáciu účtu

Po iniciálnom nastavení Google účtu pri prvom spustení zariadenia je možné ešte dodatočne upraviť dáta, ktoré sa majú synchronizovať. Vypnite tie, ktoré vyslovene nepotrebujete, ako napríklad Fotky z Google+, Google Disk a podobné. Rovnaký krok spravte na všetkých svojich účtoch. Niektoré totižto môžu slúžiť iba na synchronizáciu e-mailov a je zbytočne prenášať ďalšie nadbytočne dáta, ktoré sú pre daný účet z hľadiska synchronizácie dát zbytočné.

Ako znížiť spotrebu dát na Androide na minimum-9 Ako znížiť spotrebu dát na Androide na minimum-8

Ak idete niekam von a nepotrebujete dostávať upozornenia na prichádzajúce e-maily odporúčame synchronizáciu úplne vypnúť. E-maily si budete môcť v prípade potreby stále skontrolovať otvorením Gmailu, tentokrát sa však dáta nebudú prenášať na pozadí a budete ich mať plne pod kontrolou. Ak tak chcete spraviť, navštívte nastavenia v časti, v ktorej sa sledujú spotrebované dáta a z menu vypnite “Automatickú synchronizáciu údajov“. Synchronizácia sa dá úplne vypnúť aj pre jednotlivé účty priamo v nastaveniach kont v Androide.

Minimalizujte spotrebu dát v internetovom prehliadači

Svoj mobil bez pochýb používate aj na prehliadanie internetových stránok, preto je vhodné, ak dáta prenášané práve týmto spôsobom čo najlepšie optimalizujete a zmenšíte tak aj objem prenesených dát. Viaceré aplikácie na prehliadanie internetu disponujú funkciou, ktorá dokáže dáta z webových stránok skomprimovať a až potom vám ich odoslať do zariadenia. Táto schopnosť nechýba ani Chrome Beta, na ktorom ju aktivujete priamo v nastaveniach, či prehliadaču Opera s režimom Offroad. V obidvoch aplikáciach môžete skontrolovať, koľko dát ste ušetrili.

Ako znížiť spotrebu dát na Androide na minimum-21 Ako znížiť spotrebu dát na Androide na minimum-22

Komplexná komprimácia dát

Prenos dát sa dá pomocou špecializovaných služieb komprimovať, a to nielen v internetovom prehliadači ale aj v iných aplikáciach. Na tento účel môžete využiť rôzne služby, pri ktorých je komunikácia smerovaná cez servery, ktoré zabezpečia stiahnutie dát, ich komprimáciu a následné odovzdanie do zariadenia. Vyskúšať môžete napríklad Onavo Extend, či Operu Max. Obidve ponúkajú prehľadné používateľské prostredie so štatistikami toho, koľko dát ste ich používaním ušetrili. V Opere navyše obsahuje aj možnosť zablokovať aplikácie, ktoré aj napriek komprimácii spotrebovávajú aj naďalej nadmerné množstvo dát.

Ako znížiť spotrebu dát na Androide na minimum-23 Ako znížiť spotrebu dát na Androide na minimum-24

Ďalšie tipy?

Máte ďalšie tipy a triky ako ušetriť mobilné dáta? Dajte nám a našim čitateľom o nich vedieť v komentároch pod článkom.

9.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+