MojAndroid

Pred 20 rokmi slúžili mobilné telefóny len na komunikáciu medzi ľuďmi, či už v podobe telefonovania alebo posielania SMS správ. Od nástupu smartfónov sa zmenili na plne multimediálne a internetové zariadenia. Dnes bežný používateľ smartfónu strávi niekoľko hodín denne surfovaním na internete, chatovaním cez rôzne sociálne služby, fotografovaním, natáčaním videí, navigáciou počas jazdy alebo hraním mobilných hier. A to všetko s pomocou jedného zariadenia. Dá sa povedať, že väčšina ľudí sa dnes bez svojho smartfónu už nezaobíde a je na ňom prakticky závislá. A práve túto závislosť skúma nová štúdia od spoločnosti Motorola.

Náš tip
Motorola Moto G6, G6 Plus a G6 Play ponúknu 18:9 displej či Android Oreo

Nelichotivé výsledky prieskumu

Motorola v spolupráci s Dr. Nancy Etcoffovou z Hardvarskej univerzity a psychiatrickým oddelením Massachusettskej nemocnice položila sériu otázok 4418 používateľov smartfónov z USA, Brazílie, Francúzska a Indie vo veku 16 až 65 rokov. A odpovede sú trochu znepokojivé.

Pár výsledkov, ktoré vyšli z prieskumu:

  • až 33 percent odpovedajúcich prehlásilo, že radšej trávi čas so svojím smartfónom ako zoči-voči so svojím priateľom
  • až 53 percent najmladšej Generácie Z považuje svoj smartfón za “najlepšieho priateľa”
  • 44 percent odpovedalo, že cíti potrebu neustále kontrolovať svoj smartfóne
  • 29 percent z nich premýšľa, ako ho následne použije, keď je chvíľu bez neho

Našťastie 60 percent ľudí súhlasí s tým, že by mali mať viac oddelené životy od svojich smartfónov a chcú nájsť rovnováhu medzi životom a časom stráveným s telefónom.

Otestovať sa môžete aj vy

Spoločnosť Motorola v súvislosti s týmto prieskumom spustila webovú stránku, kde si môžete na základe 10 otázok zmerať vašu rovnováhu medzi životom a časom stráveným s telefónom. Následne dostane tipy, čo by ste mali robiť, aby ste boli menej závislí na vašom telefóne. Spoločnosť Motorola taktiež nadviazala spoluprácu s tímom, ktorý stojí za aplikáciou SPACE Phone-Life Balance App. Tá snaží pomôcť používateľom s balansovaním medzi životom a sledovaním displeja svojho smartfónu. Je možne, že sa táto služba objaví v budúcich smartfónoch od Motoroly.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+