Motorola Moto 360 Sport: Tvária sa ako športové | RECENZIA

Motorola v minulom roku okrem klasickej verzie svojich hodiniek, predstavila a začala predávať aj ich športový variant. Ten sa odlišuje vo viacerých parametroch, ktoré majú hodinkám dodať športovejší charakter a využitie aj pri intenzívnejšom využívaní v teréne a počas fyzických aktivít. Motorola Moto 360 Sport tak ponúkajú napríklad odolnejší gumený remienok, ako aj nový typ displeja, ktorý zlepšuje čitateľnosť vo vonkajších prostrediach. Navyše sú vybavené vlastným GPS modulom.

Konštrukcia: Elegancia bokom

Hodinky Moto 360 Sport sa od svojich súrodencov odlišujú najmä po konštrukčnej stránke. Vodeodolné telo a gumený remienok sú jasnými ukazovateľmi toho, pre koho sú Moto 360 Sport určené. Nový typ konštrukcie však so sebou prináša aj niekoľko nevýhod. Tou prvou je, že remienok sa nedá jednoducho vymeniť a je pevnou súčasťou tela hodiniek. Okrem toho jeho povrch s obľubou zachytáva menšie nečistoty ako je napríklad prach. Toho sa však dá našťastie veľmi rýchlo zbaviť ponorením do vody. Chýba mu ale aj dodatočné odvetranie spodnej časti, ktoré by uľahčovalo odvádzanie potu. Tieto nedostatky však remienok vyvažuje svojou odolnosťou voči potu a mechanickému namáhaniu.

Ciferník má priemer 45 mm a je zdobený jemne texturovaným rámikom. Športová edícia je hrubá 11,54 mm, váži 54 gramov a na ruke pôsobí aj počas celodenného nosenia pohodlne. Napravo je situované jediné hardvérové tlačidlo, ktoré zastupuje niekoľko funkcií – aktiváciu a deaktiváciu hodiniek, vypnutie displeja či vrátenie sa na domovskú obrazovku (ciferník). Naľavo vystupuje z gumeného remienka ešte mikrofón a v spodnej časti sa nachádza optický senzor pre meranie srdcového pulzu, ktorý je chránený odolným sklom. Hodinky sú skonštruované veľmi precízne, za čo im patrí naša pochvala. Určite však nebudú vhodné pre podnikateľov a ľudí, ktorí si potrpia na štýlovosť a eleganciu. Tým by sme odporučili skôr klasickú verziu s koženým remienkom a 46 mm ciferníkom.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Anylight v akcii

Motorola vybavila hodinky novým typom displeja, ktorý sa nazýva Anylight. Ten má oproti klasickému LCD displeju výhodu výbornej čitateľnosti na priamom slnku. 1,37-palcový zobrazovací panel je totižto transreflektívny, čo mu oproti konkurencii dáva podstatnú výhodu pri zobrazovaní obsahu, a to aj pri používaní funkcie Always On displeja. Zaujímavosťou je, že pracuje v dvoch režimoch. V jednom sa správa ako klasické hodinky s bežným displejom, v tom druhom, v prípade silnej intenzity osvetlenia, prepína na transreflektívne zobrazenie.

Displej, podobne ako aj na iných Moto hodinkách, nie je úplne okrúhly a v spodnej časti má malý výsek pre umiestnenie senzoru pre riadenie automatického podsvietenia. Rozlíšenie činí 360 x 325 px, čo je na takto malej ploche viac než postačujúce. Grafika je dostatočne jemná a dobre čitateľná. A hoci farebné podanie mierne zaostáva za konkurenciou aj za súrodencami z radu Moto 360 druhej generácie, rozdiel nie je tak veľký, aby ste ho bez priameho porovnania mohli postrehnúť. Nevýhodou skoseného panelu je najmä orezaná grafika neprispôsobených aplikácií, prípadne ciferníkov, ktoré sú navrhnuté pre plne okrúhle displeje.

LCD pokrýva odolné sklo Gorilla Glass 3. Nejde teda o zafírové sklíčko, ako je tomu napríklad v prípade inteligentných hodiniek od Huawei. Môže sa teda stať, že pri náraze alebo tvrdšom zaobchádzaní, sa na displeji môžu objaviť nejaké tie škrabance. Dnes sa však už dajú kúpiť ochranné fólie aj na sklá inteligentných hodiniek, takže v prípade, že ich budete chcieť chrániť, môžete tak urobiť aj zakúpením niektorej fólie. Zaujímavosťou odolného skla, ktorý pokrýva displej je to, že po okrajoch je mierne zaoblené. To však spôsobuje lámanie svetla a mierne skresľovanie pixelov, ktoré si však všimnete iba v prípade, že sa na túto vlastnosť zameriate.

GPS a MOTO aplikácie

Moto 360 sú vybavené tým istým Android Wear systémom ako aj iné inteligentné hodinky. Nebudeme teda opisovať funkcie samotného operačného systému, ale zameriame sa na to, v čom sú hodinky skutočne výnimočné.

Náš tip
Všetky novinky týkajúce sa Androidu Wear

Športová edícia ponúka oproti klasickej verzii niekoľko odlišností. Asi tou najviditeľnejšou je aktívny ciferník s ukazovateľmi počtu prejdených krokov, srdcovej aktivity a spálených kalórií. Kliknutím na každý z nich sa spustí príslušná aplikácia, ktorá sa stará o záznam zvolenej aktivity alebo údajov. Priamo z domovskej obrazovky je možné tiež spustiť tracking športových aktivít v aplikácii Moto Body. Ich počet je však obmedzený len na behanie alebo kráčanie. Samozrejme, využiť môžete aj iné aplikácie, ktoré sú kompatibilné s Androidom Wear. Asi najznámejšou je napríklad RunKeeper, ktorý dobre funguje aj na športovej verzii hodiniek Moto 360. Tu si môžete už vybrať typ športovej aktivity, žiaľ ale iba na mobile. Po odpojení hodiniek ostáva v aplikácii na Androide Wear zapamätaná voľba z posledného tréningu. Ak teda bola vaša posledná aktivita beh, budete po spustení RunKeeperu na hodinkách znova zaznamenávať túto aktivitu.

Samozrejme, asi najväčšou výhodou hodiniek je prítomnosť GPS. To slúži na presnejšie meranie aktivít, najmä prejdenej vzdialenosti, a na záznam trasy. Rýchlosť prvého lokalizovania je pomerne rýchla a trvá približne 15 sekúnd. Presnosť už ale taká dobrá nie je, aj keď na bežné potreby bude postačovať. Ako môžete vidieť aj na ukážkovej mape, trasa nie úplne odpovedala realite a vybočovala zo skutočnej dráhy behu. Všetky svoje štatistiky a športové výsledky môžete sledovať aj pomocou aplikácie Moto Body, ktorá je predinštalovaná v hodinkách.


Pohľad na trasu zaznamenanú aplikáciou RunKeeper. Môžete vidieť, že trasa je pomerne nepresná.

Športové funkcie uzatvára potom už len akcelerometer pre sledovanie počtu prejdených krokov, či optický snímač srdcového tepu. Ten je pomerne presný aj počas pohybových aktivít. Inak ale s hodinkami nemôžete robiť už nič iné. Neponúkajú žiadne pokročilé funkcie ako niektoré Garmin zariadenia, ktoré vedia merať aj aktivitu pri plávaní a iné detailné údaje o fyzickej aktivite. Tie sa s Moto 360 v športovej edícii nemôžu vôbec porovnávať. Na druhej strane, hodinky od Motoroly benefitujú z použitia Androidu Wear, ktorý ponúka celý rad funkcií – od prijímania notifikácií až po hranie hier.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Batéria: Jednodňová klasika

Batéria hodiniek má kapacitu 300 mAh, čo je rovnako ako v prípade rovnako veľkej klasickej verzie. Hoci Moto 360 Sport edícia disponuje úspornejším displejom, tento sa na výdrži až tak neprejavil. Hodinky teda vydržia pri bežnom používaní jeden pracovný deň a možno ešte niekoľko hodín navyše. Viac však nečakajte. Ak k tomu ešte budete používať lokalizácie vstavaným GPS modulom, tak sa výdrž ešte viac skráti a budete radi, ak to s hodinkami prežijete do konca jedného pracovného dňa. Ak si teda večer zvyknete zabehať, budete musieť hodinky na noc dávať už nabíjať. Nakoniec je to ale aj tak jedno, keďže pred spaním by ste ich museli dať nabíjať aj tak.

Hardvérová výbava

Moto 360 Sport sú vybavené rovnakými komponentami ako ich súrodenci. Vo vnútri sa teda ukrýva procesor Snapdragon 400, 512 MB pamäte RAM, ako aj 4GB internej pamäte. Samozrejmosťou je už aj WiFi pre pripojenie do siete a možnosť využívať prijímanie notifikácií z telefónu aj na diaľku – napríklad ak ste si zabudli mobil v práci, objavia sa vám, po pripojení do WiFi, upozornenia aj doma. Výkon hodiniek inak postačuje k všetkým činnostiam. Reakcie sú rýchle a prechody plynulé.

Záverečné hodnotenie

Motorola Moto 360 Sport ponúka oproti iným Android Wear hodinkám niekoľko výhod. Okrem výborne čitateľného displeja aj vo vonkajších prostrediach, to je napríklad aj GPS, ktoré v prípade inteligentných hodiniek stále nie je samozrejmosťou. Na druhej strane, ak sa Moto 360 Sport budú využívať najmä na športové účely, pravdepodobne si s nimi vystačia len menej nároční používatelia. Tým skutočným športovcom musíme odporučiť už iné profesionálnejšie zariadenia. Pre tých, čo si ale chcú zabehať len tak pre radosť budú Motoroly Moto 360 postačovať. Vďaka GPS už totižto nemusíte so sebou nosiť žiadny smartfón, čo je pri behu nepochybne veľké plus. S cenou na úrovni 300 eur ale nejde práve o lacnú záležitosť a ak sa obzeráte výlučne po hodinkách, ktoré by vám poskytli čo najlepšie funkcie z pohľadu tréningu a monitorovania aktivít, tak by sme zvolili niektorý z produktov spoločnosti Garmin – napríklad Garmin Vivoactive. Na druhej strane, ak sa zaujímate predovšetkým o inteligentné funkcie, Moto hodinky vám budú vyhovovať. Majte však na pamäti, že už nie sú tak elegantné ako klasická verzia.

Plusy

  • Prítomnosť GPS modulu
  • Dobre čitateľný displej aj na priamom slnku
  • Konštrukčné spracovanie

Mínusy

  • Gumený remienok zachytáva prach
  • Obraz je po okrajoch deformovaný
  • Nie sú veľmi elegantné
  • Nepodporujú funkcie pokročilejších športových hodiniek
  • Nie veľmi presné GPS

Za zapožičanie zariadenia ďakujeme spoločnosti Agem.sk

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
Disqus Comments Loading...