MojAndroid

Systém – to najlepšie od Google

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Moto G tretej generácie prichádza s predinštalovaným systémom Android 5.1 Lollipop, no už pri prvom zapnutí telefónu sa nám objavila aktualizácia na Android 6.0 Marshmallow a počas celého testovania sme používali tento systém. Výrobca prakticky nezmenil čistý Android a nechal ho v telefóne vo svojej plnej kráse a funkčnosti, takže si tu na svoje príde každý fanúšik Nexus zariadení.

Naplno môžete využívať funkcie z nového Androidu Marshmallow. Veľkou výhodou je aj minimálne množstvo predinštalovaných aplikácií, vďaka čomu si môžete sami vybrať nástroje, ktoré budete používať. Okrem štandardných predinštalovaných aplikácií od Google tu nájdete iba asistenta Moto a aplikáciu Lenovo Companion App pre prepojenie s počítačom.

Moto G Screenshot 12 Moto G Screenshot 11 Moto G Screenshot 13

V ostatných smeroch ide o skutočne čistý Android Marshmallow. Rovnaká uzamykacia obrazovka, rovnaká domovská obrazovka a menu s aplikáciami, rovnaká notifikačná lišta, rovnaké menu s multitaskingom a rovnaké menu s nastaveniami. Prvky Moto sa tu hľadajú veľmi ťažko. Prítomné sú napríklad v takých detailoch, akými je niekoľko predinštalovaných tónov vyzváňania či obrázkov pre pozadie pracovnej plochy.

Moto G Screenshot 14 Moto G Screenshot 15 Moto G Screenshot 16

Najzaujímavejším rozšírením sú aktívne upozornenia, ktoré sa zobrazujú na zamknutej obrazovke. Tá sa rozsvieti, keď vám príde upozornenie a objaví sa tu aj ikona upozornenia. Potiahnutím ikony do hornej strany môžete rovno prejsť do konkrétnej aplikácie. Potiahnutím dole zasa odblokujete telefón. Displej sa pritom rozsvieti aj opakovane po tom, ako ste upozornenie dostali. Rozsvieti sa tiež vždy, keď telefón zaznamená pohyb podobný tomu, keď telefón chytíte do ruky. Stačí ale aj to, keď s telefónom výrazne pomykáte na stole, čo je vďaka zaoblenému zadnému krytu pomerne jednoduché.

Moto G Screenshot 17 Moto G Screenshot 19 Moto G Screenshot 21

Poslednou pridanou hodnotou od výrobcu sú gestá, ktorými môžete rýchlo spustiť niektoré aplikácie. Dvojitým vykrútením zápästia s telefónom v ruke otvoríte aplikáciu fotoaparátu a dvojitým zatrasením telefónom spustíte baterku. Tieto gestá fungovali veľmi dobre a spoľahlivo, no chvíľu nám trvalo, kým sme si na ne zvykli. Využiteľné sú ale iba v niektorých konkrétnych situáciách, napríklad zapnutie fotoaparátu môže byť rýchlejšie aj tradičným rozsvietením displeja a potiahnutím ikony fotoaparátu z pravej strany na zamknutej obrazovke.

Systém v telefóne tak pravdepodobne poteší každého fanúšika Nexus zariadení. Je vidieť, že systém nie je iba naslepo nainštalovaný, ale je tiež veľmi dobre implementovaný a funguje skutočne skvele. Ani v jednom prípade sme s ním nemali žiadne problémy, všetky animácie, prechody a funkcie vyzerali a fungovali presne podľa našich predstáv a práve čistý Android v Moto G považujeme za jednu z najväčších výhod telefónu. Mnohí výrobcovia dostupných zariadení ich totiž pohltia predinštalovanými aplikáciami a ponukami na využívanie rôznych služieb, kde sa snažia dohnať zisky, ktoré by inak dosiahli vyššou cenou telefónu. V Moto G ale bloatware prakticky neexistuje, a tak sa môžete tešiť na skutočný zážitok z Androidu.

Multimédiá – iba minimum obmedzení

Pointou telefónu Moto G tretej generácie nie je úplne vylúčiť iné multimediálne zariadenia z našich životov. Úlohou tohto telefónu je skôr doplniť výbavu používateľov a v čase potreby poskytnúť všetky dôležité funkcie. Tomu zodpovedá aj cena telefónu a aj multimediálna výbava.

Moto G Recenzia foto-9_výsledok

V žiadnom prípade nejde o telefón, ktorý by mal s nejakými multimédiami problém. Ak ale plánujete stráviť prácou s telefónom niekoľko hodín denne a pracovať pri tom s náročnými multimédiami, určite na trhu nájdete množstvo zariadení, ktoré túto činnosť spríjemnia alebo uľahčia. Pre občasnú prácu s multimédiami je ale Moto G viac, než vhodná. Ponúka priemerne veľký displej, ktorého rozlíšenie môže ovplyvniť napríklad prácu s dokumentami či tabuľkami, no v ostatných prípadoch bude rozlíšenie dostatočné. Po zvukovej stránke ide o pomerne dobre vybavené zariadenie, pričom poteší najmä hlasný predný reproduktor. Nenájdeme tu síce stereo reproduktory a o multimédiá sa stará reproduktor pod displejom, zatiaľ, čo pri telefonátoch využijete reproduktor nad ním. Predný reproduktor nepatrí medzi najkvalitnejšie, no je dostatočne hlasný a logické je najmä jeho umiestnenie.

Po softvérovej stránke tu veľa vylepšení oproti čistému Androidu nenájdete. Nechýbajú síce základné predinštalované aplikácie od Google, ktoré sú stále kvalitnejšie, no zároveň budete možno chcieť využiť vlastné riešenie, ktoré si stiahnete z obchodu Play. Trochu vylepšená je aplikácia Galéria či Fotoaparát, no vo väčšine prípadov ide iba o základné aplikácie od Google. Nejakú veľkú zmenu zo strany výrobcu tu ale nečakajte. Kladnou stránkou tohto riešenia je menšie množstvo predinštalovaných aplikácií a nižšie zaťaženie už aj tak pomerne malej vnútornej pamäte.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

22.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+