MojAndroid

Spojenie spoločností Lenovo a Motorola prináša skutočne zaujímavé výsledky. Nie len, že systém v zariadeniach Lenovo sa inšpiroval čistým Androidom, ktorý je prítomný v telefónoch Moto, ale čínsky výrobca oficiálne priniesol značku Moto aj na Slovensko. Spoločnosť Motorola a jej telefóny sa zo strednej Európy vytratili po príchode smartfónov a návrat to bol skutočne zdĺhavý. Teraz sa to už ale zmenilo a aj my si môžeme užívať nové telefóny Moto. Ten najdostupnejší z nich, Moto G, patrí medzi skutočne zaujímavé zariadenia, ktoré pred pár rokmi naštartovali revolúciu výborných a dostupných zariadení.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie – iba esenciality

Už od prvého predstavenia Moto G bolo zrejmé, že výrobca šetril všade, kde to bolo možné. Nezmenilo sa to ani v tretej generácii zariadenia – v balení sa nachádza iba samotný telefón a microUSB kábel. Nenájdeme tu ani slúchadlá a dokonca ani napájací adaptér. Podľa výrobcu máme použiť ten, ktorý nám zostal z predchádzajúceho zariadenia. Okrem toho, že Lenovo takto šetrí náklady, sa zároveň stará o životné prostredie a vzhľadom na cenu telefónu to výrobcovi nezazlievame.

Konštrukcia a dizajn – funkčný a praktický

Moto G v žiadnom prípade nie je zariadením, ktoré by chcelo ohúriť svojim dizajnom. To je zväčša úloha oveľa drahších zariadení. Telefón ale napriek tomu ponúka veľmi praktický dizajn, vďaka ktorému je práca s ním jednoduchá. Hoci nemáme do činenia s luxusnými materiálmi, po konštrukčnej stránke nemáme veľa sťažností. Telefón má rozmery 142,1 x 72,4 x 11,6 mm a hmotnosť 155 gramov, vďaka čomu síce nejde o najmenšie zariadenie s týmto displejom, no jeho používanie nie je vôbec problematické.

Moto G Recenzia foto-10_výsledok

Vpredu sa nachádza dominantný 5“ displej ohraničený pomerne hrubým rámom. Pri tejto veľkosti telefónu ale nejde o nič, čo by výrazne ovplyvnilo jednoduchosť používania. Telefón na prvý pohľad pôsobí tak, že ponúka predné stereo reproduktory. To ale pravda nie je – reproduktor pre multimédiá sa nachádza iba za dolnou mriežkou, kým hore nájdeme slúchadlo pre hlasové hovory. Okrem toho sa vpredu nachádza iba selfie kamera. Nenájdeme tu ani notifikačnú diódu, ktorá je nahradená šikovným systémovým riešením.

Hrany telefónu korešpondujú so zadnou stranou a ponúkajú zaoblené línie. Napravo nájdeme tlačidlo napájania a dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti. 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá a jeden mikrofón sú umiestnené v hornej stene a dole nájdeme už tradične umiestnený microUSB port pre nabíjanie a pripojenie k počítaču. Okrem toho sa tu nachádza aj nenápadná štrbinka, pomocou ktorej je možné odobrať zadný kryt.

Moto G Recenzia foto-2_výsledok

Ten, podobne ako zvyšok konštrukcie, je vyrobený z plastu s gumovou textúrou, vďaka ktorej sa nešmýka v ruke a nezachytáva odtlačky prstov. Vzadu sa nachádza v jednom elegantnom pliešku šošovka fotoaparátu, dvojitý LED blesk a logo Moto s jemnou priehlbinkou, do ktorej presne zapadá ukazovák napríklad pri telefonátoch.

Moto G Recenzia foto-7_výsledok

Po odobratí zadného krytu sa objavia sloty pre microSIM kartu a microSD pamäťovú kartu. Konštrukcia telefónu je ale napriek odnímateľnému zadnému krytu vodotesná, a to vďaka certifikátu IPx7. Ten zabezpečuje, že telefón môže byť ponorený v metrovej vode počas tridsiatich minút bez akejkoľvek ujmy. Ide o veľmi zaujímavú funkciu, ktorá má pre používateľov skutočnú pridanú hodnotu a v tejto cenovej kategórii má Moto G iba minimálnu konkurenciu telefónov, ktoré by ponúkali podobnú odolnosť.

Moto G Recenzia foto-11_výsledok

Napriek plastovej konštrukcii ale ide o veľmi dobre spracované zariadenie. S nízkou cenou sú spojené aj kompromisy, no Motorola, resp. Lenovo ich vyriešilo veľmi rozumne. Hoci konštrukcia je plastová, odolnosť voči vode je skutočnou pridanou hodnotou. Nechýba dokonca ani slot na microSD karty, vďaka čomu je znesiteľnejšia aj nízka základná hodnota vnútornej pamäte.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

22.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+