MojAndroid

Displej – zodpovedá cene

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Moto G tretej generácie ponúka 5“ IPS LCD displej s rozlíšením 1280 x 720 pixelov. Možno si poviete, že to je na dnešnú dobu málo, no vzhľadom na to, že ide o skutočne dostupný smartfón, to nie je vôbec zlé. Hustota pixelov je na úrovni 294 ppi, vďaka čomu je rozoznanie jednotlivých pixelov pri bežnom pohľade nemožné.

Moto G Recenzia foto_výsledok

Vďaka tomu sa môžete pri práci s telefónom sústrediť na ďalšie kvality displeja, ktorými sú pozorovacie uhly či podanie farieb. Môžeme skonštatovať, že v tomto smere je na tom Moto G na veľmi dobrej úrovni. Pozorovacie uhly sú vynikajúce a displej je pokrytý odolným sklom Gorilla Glass 3, vďaka čomu je zabezpečená slušná ochrana proti škrabancom. Problémom môže byť trochu vyšší odlesk displeja, resp. ochranného skla a relatívne nízka úroveň maximálneho jasu. Napriek tomu je používanie na priamom slnku možné, no tu si už neužijete zobrazovaný obsah naplno.

Zobrazované farby sú tiež na veľmi dobrej úrovni a medzi IPS displejmi by sme ich označili za priemerné. Nie sú výnimočné žiadnou svojou vlastnosťou, no zároveň vás nesklamú. Farby sú živé a pomerne kontrastné, aj keď chýba trošku hlbšia čierna, s ktorou sme sa v poslednej dobe stretli na nových IPS paneloch, ktoré ale boli osadené v oveľa drahších zariadeniach. Pri 5“ uhlopriečke je displej vhodný aj na konzumáciu multimédií a hoci pri práci s textom s malým písmom budete zrejme trochu obmedzovaní rozlíšením displeja, na veľkú väčšinu úkonov vám určite bude stačiť.

Výkon a pamäť – niet sa čoho obávať

Moto G patrí do výkonnostne nižšej triedy, kedy ponúka iba toľko výkonu, koľko budete skutočne potrebovať. Stará sa o to procesor Snapdragon 410 a RAM s kapacitou 1 alebo 2 GB, ktorá je závislá od verzie telefónu s 8, resp. 16 GB vnútornej pamäte. Hoci 8 GB pamäte je skutočne málo, k dispozícii je aj slot na pamäťovú kartu s kapacitou do 32 GB a vďaka novému Androidu Marshmallow je možné kartu využiť aj ako klasické vnútorné úložisko, takže jeden z najväčších problémov predchádzajúcich generácií Moto G je odstránený.

Po stránke výkonu telefón vôbec nesklamal. Snapdragon 410 síce nie je extrémne výkonný čip, no napriek tomu zvládne všetky štandardné úkony a zvládne ich aj pomerne rýchlo. Ak ste zvyknutí na super-rýchle reakcie moderných vlajkových lodí, zrejme pocítite rozdiel. Nemusíte sa ale obávať žiadnych výrazných zaváhaní či zaseknutí, keďže prakticky čistý Android Marshmallow tu funguje skutočne skvelo.

Moto G Screenshot 6 Moto G Screenshot 5 Moto G Screenshot 4

My sme mali na testovanie k dispozícii model s 2 GB RAM a 16 GB vnútornej pamäte. Vďaka tomu sme nemali absolútne žiadne problémy ani s multitaskingom a niekoľkokrát sme sa prichytili pri tom, že sme otvorili aplikáciu, s ktorou sme pred tým pracovali naposledy v predchádzajúci deň a aplikácia bola stále načítaná a presne v takom stave, v akom sme ju nechali.

Najnáročnejšie FPS hry vám možno budú spôsobovať menšie problémy, no mnohé populárne tituly dokážu automaticky prispôsobiť rozlíšenie a efekty v hre čipu v telefóne. Snapdragon 410 zvládne takéto hry bez problémov a bežne dostupné mobilné tituly sú úplnou hračkou.

Ak by ste sa obávali kúpy lacného telefónu, pretože očakávate nedostatočný výkon, Moto G vás skutočne nesklame. Ak máte na telefón extrémne vysoké požiadavky, aj tak asi nehľadáte telefón v kategórii okolo 200 EUR. Ak ale nepatríte medzi najnáročnejších používateľov, no stále chcete rozumnú hodnotu za vaše peniaze, Moto G je určite vhodným kandidátom.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

22.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+