MojAndroid

Do našej redakcie sa dostal tablet od výrobcu Toshiba s označením Folio 100. Patrí medzi prvé tablety, ktoré pre svoj chod používajú dvojjadrový procesor a grafický čip od NVIDIE, označované aj ako Tegra 2. Sám som veľmi zvedavý ako si bude Folio počínať v našom výkonnostnom teste, a či bude takto výkonný procesor a grafický čip zvládať aj video vo vysokom rozlíšení. Pozrime sa na  parametre charakteristické pre tento tablet.

Parametre:

Operačný systém: Android™ 2.2 (Froyo) 
procesor: Cortex-A9 MPCore 1 GHz (Nvidia Tegra 2 (250), Grafický procesor : GeForce ULV (Nvidia Tegra 2)
Rozmery/hmotnosť: 28,1 × 18,1 × 1,4 cm / 760g
Displej: kapacitný 10.1” TFT LCD s rozlíšením  1024×600 pixels (WXVGA) 
Pamäť: 512MB RAM, vnútorná pamäť 16GB, MMC,SD a microSD do 32 GB 
Fotoaparát: na prednej strane 1,3 Mpx webová kamera 
Porty: USB 2.0 host, USB 2.0 mini, mini-HDMI, microSD, 3,5 mm jack, konektor pre nabíjačku , čítačka pamäťových kariet SD+microSD (do 32GB) MMC
Spojenie: WiFi (802.11 b/g/n), Bluetooth 2.1+EDR , IR príjimač pre ovládanie
Batéria: 1020mAh, 3.7V, 22600mWh. Približne 7 hodín kombinovaného používania (web, video atď.)
Ostatné: G-senzor

Konštrukcia

Celé telo Toshiby Folio 100 je vyrobené z plastu. Rohy sú zaoblené a na tablete nenájdete žiadne ostré hrany. Predná strana  je lesklá a okrem 10,1“ displeja tu výrobca umiestnil aj web kameru, IR príjimač pre ovládanie pomocou diaľkového ovládača (nie je v dodávanom príslušenstve), mikrofón, signalizačnú led, dvojicu reproduktorov a klasickú štvoricu Android tlačidiel, ktoré sú kapacitné.

Okraj tabletu lemuje strieborný pásik, ktorý sa výzorom podobá na kov, ale aj tento je vyrobený z plastu. Hlasitosť a zapnutie je možné ovládať z vrchnej časti prístroja.

Pravý bok Toshiby v sebe ukrýva väčšinu portov pre pripojenie. Nájdete tu klasický 3,5 mm jack, konektor pre nabíjanie a pod plastovou záslepkou sa nachádza USB 2.0 host, mini USB 2.0 a HDMI. Okrem týchto Folio ukrýva v spodnej časti konektor pre pripojenie dokovacej stanice.

Výhodou konštrukcie je aj možnosť odkryť zadný kryt tabletu. Takto môžete jednoducho vymeniť batériu bez potreby autorizovaného servisu. Konštrukciu hodnotím veľmi dobre – je pevná a všetky časti dokonale sedia bez jediného nepríjemného zvuku. Jej hlavnú nevýhodu vidím vo veľkej hmotnosti 760g a v tom, že kapacitné tlačidlá nie sú za tmy vôbec osvetlené a rozsvietia sa až po ich stlačení, takže len ťažko trafíte to správne.

Taktiež som si všimol, že pri pevnejšom uchopení tabletu alebo dotyku prsta v určitej oblasti displeja spôsobí akoby vlnenie obrazu (ako keď sa dotknete prstom klasického LCD), ale tento jav nie je veľmi výrazný.

Displej

Folio 100 má 10,1“ kapacitný displej, ktorý je ukrytý pod lesklým povrchom prednej strany. S rozlíšením 1024×600 px síce neohúri, ale na bežné použitie postačuje – hoci pri takýchto uhlopriečkach by to možno chcelo ešte pár pixelov navyše. Displej podporuje multitouch a pinch to zoom. Pozorovacie uhly displeja nie sú úplne ideálne a to najmä vo vertikálnom smere, kde je badateľná zmena obrazu už pri odklonení o niekoľko stupňov, ale myslím, že  je na tom lepšie ako nami recenzovaný Archos 101. V každom prípade, v tejto kategórii tabletov je to najmä kvôli použitému TFT displeju normálny jav.

Výkon

Tablet  Folio 100 je vybavený dobre známym čipsetom od spoločnosti NVIDIA – Tegra 2. Dvojjadrový procesor Cortex-A9 s taktom 1Ghz spolu s grafickým čipom GeForce ULV sú solídnym základom nielen pre chod celého systému Android 2.2 Froyo, ale aj pre náročnejšie hry. Procesor pri testovaní aplikáciou Linpack for Android dosiahol 36 Mflops. Pre porovnanie Archos 101 mal len 10 MFLOPS. Systém má k dispozícii 512MB RAM. Vnútorná pamäť bola pri testovanom modeli udávaná 16GB, no po prvom spustení máte k dispozícii len 13 GB- kam sa podel zvyšok? Rozšíriť ju môžete aj pomocou čítačky pamäťových kariet, ktorá dokáže čítať karty SD, microSD a MMC.

Testujeme

Výkon tabletu sa dá otestovať rôznymi spôsobmi. My sme sa rozhodli podrobiť tento tablet viacerým skúškam, zameraných na to, čo by vás mohlo najviac zaujímať – web, video, hry, kancelárske použitie a počúvanie hudby.

Operačný systém

Operačným systémom je Android verzie 2.2 Froyo, ktorý výrobca dopĺňa o vlastný launcher. Svojím vzhľadom čiastočne vylepšil celkový vzhľad systému a jeho spracovanie hodnotím  pozitívne. V samotnom launcheri môžete prepínať medzi aplikáciami, widgetmi, záložkami a ako už je v Androide bežné, môžete ich potiahnutím pridať na domácu obrazovku.

Medzi najzaujímavejšie aplikácie priamo od Toshiby patrí FBReader a Toshiba Media Player. FBreader je čítačka elektronických kníh vo formáte .fb2, .epub a .oeb. Toshiba Media Player je graficky pekná aplikácia pre prehrávanie multimediálneho obsahu- hudby, videa, fotiek, RSS a médií na UPnP serveroch v sieti (DLNA). Folio udržiava v aktualizovanom stave aplikácia Toshiba Service Station, kde si môžete nainštalovať najnovšie aktualizácie aplikácii alebo systému. K ďalším aplikáciam nie je čo dodať a sú štandardne dostupné s Androidom alebo voľne stiahnuteľné z Android Marketu. No a keď sme pri Android Markete, ten v Toshibe Folio nehľadajte.  Nahradila ho aplikácia Toshiba Market Place, ktorá však ani zďaleka neponúka toľko aplikácií. Jej jediným plusom je, že poskytuje online hudbu a rádio.

Existuje síce spôsob ako normálny Android Market spustiť, ale ten vôbec nie je vhodný pre začiatočníkov. Istú alternatívu vidím v používaní webu AndroidPit pre sťahovanie .apk súborov alebo hackerského applanet, kde sa dajú stiahnuť aj voľné aplikácie. Práca so systémom Android na tomto tablete je rýchla a prechody medzi domácimi obrazovkami plynulé. Pri dlhšom používaní môže dôjsť k miernemu spomaleniu, najmä kvôli zahlteniu systémovej pamäte. Odporúčam preto stiahnúť Task Killer, ktorý je dotupný aj na Toshiba Markete a tento problém sa vyrieši.

Web

Rýchlosť webu sme podrobili jednoduchému testu rýchlosti javascriptu pomocou online benchmarku Sunspider v natívnom prehliadači, ktorý dosiahol hodnotu 4184,6ms +-2,2% . K pozitívam tohto tabletu patrí najmä pohodlné surfovanie, ktoré vám zabezpečí dostatočne veľký displej a podpora Flashu 10.1. Stránky sa zobrazujú na celú šírku a aj bez priblíženia sú dobre čitateľné. Na približovanie môžete použiť aj funkciu pinch to zoom.

Video

Video ako aj iné multimediálne súbory som na Toshibe prehrával výlučne v Toshiba Media Player. Musím povedať, že Folio skutočne patrí medzi zariadenia, ktoré dokážu prehrať mnoho formátov a to aj vo vysokom rozlíšení 1080p. Medzi mojimi testovanými formátmi som bez problémov prehral .wmv, avi (Xvid,DivX), .mov.

Prikladám tabuľku súborov ktoré Folio dokázal prehrať.

Formát videa

rozlíšenie

video

zvuk

HDMI

MPEG-4,Avi (Xvid)

640×352 px/25fps

Plynulé, ojedinelé seknutie/ 2542Kbps

Prehrá/mp3 128Kbps stereo

Plynulé

MPEG-4,Avi (Xvid)

720×392 px /25fps

Plynulé/1145Kbps

Prehrá/mp3 64Kbps stereo/48Khz

Plynulé

MPEG-4,Avi (Xvid)

576×304 px /23,9fps

Plynulé/882Kbps

Prehrá/mp3 133Kbps, joint stereo/48Khz

Plynulé

MPEG-4,Avi (Xvid)

720×400 px /23,9fps

Plynulé/1898Kbps

Neprehrá/AC3 640Kbps 6kanálov/48Khz

Plynulé

MPEG-4,Avi (Xvid)

720x304px /23,9fps

Plynulé/1310Kbps

Neprehrá/AC3 384Kbps 6kanálov/48Khz

Plynulé

MPEG-4,Avi (DIVX5)

1920x1080px/29,9fps

Plynulé/5911Kbps

Prehrá/mp3 128Kbps stereo/44Khz

Plynulé

MPEG-4,Avi (DIVX5)

1280x720px/24fps

Plynulé/4402Kbps

Prehrá/mp3 160Kbps stereo/48Khz

Plynulé

MPEG-4,Avi (DIVX5)

1920x1080px/24fps

Plynulé/ 7600Kbps

Prehrá/mp3 160Kbps stereo/48Khz

Plynulé, mierne trhanie

Ako vidíte, tento tablet si najlepšie rozumie so súbormi Xvid so zvukom v mp3. Problém nastáva pri formáte audia AC3, ktorý nedokáže spracovať. Posledné tri  HD videá sú stiahnuté priamo z webu DivX. Ak máte záujem si ich pozrieť nasledujte odkaz.

Cez HDMI port som vyskúšal prehrať súbory aj na Full HD televízore s uhlopriečkou 82cm. Prehrávanie bolo kvalitatívne dobré a až na mierne zasekávanie pri niektorých video súboroch platí vyššie uvedená tabuľka.

Audio

Podobne ako video aj audio sa prehráva vo vyššie spomínanom playeri. Podporované sú formáty zvuku v .mp3, .AAC, .AMR, .MIDI, .WAV, .Ogg, .WMA. Media player nepodporuje žiadne nastavenia takže nečakajte ani ekvalizér. Kvalita integrovaných stereo reproduktorov je na dobrej úrovni a pri prehrávaní nedochádzalo ani pri plnej hlasitosti ku skresleniu, pričom zvuk bol frekvenčne vyvážený. Avšak pri takýchto ani iných reproduktoroch nečakajte kvalitné basy. Myslím, že reprodukovanie zvuku, či už pri prehrávaní skladieb alebo pozeraní videa je na tablet kvalitný a nemám k nemu výhrady. Pri pripojení dostatočne kvalitných slúchadiel cez 3,5mm jack sa dostavia aj spomínané basy :).

Hry

Výkon v hrách štandardne testujeme v aplikácii Neocore, táto však na Toshiba Markete nie je a z nejkého dôvodu ani po stiahnutí a nainštalovaní inštalačného súboru .apk sa nedala spustiť. Taktiež medzi aplikáciami v Toshiba Appstore som nenašiel žiadnu náročnejšiu hru a na moje prekvapenie ani AngryBirds. Výkon je sčasti zahrnutý v teste z Quadrant standart, v ktorom tablet dosiahol úctyhodných 2119 bodov.

Kancelária

Jedným, a pre mnohých aj kľúčovým využitím tabletu, je pohodlné čítanie elektronických dokumentov .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx (klasické Microsoft Office dokumenty) a .pdf. V tablete som vyskúšal viacero súborov rôznej veľkosti, pričom v programe Documents To Go som nemal problém plynule čítať aj dokumenty o veľkosti viac ako 150MB. Načítanie stránok bolo okamžité. Na písanie je  k dispozícii klasická androidovská klávesnica, na ktorú si pri takto veľkom displeji ale treba chvíľu zvykať.

Výborným doplnkom pri Toshibe Folio 100 je  aj funkcia vytvárania screenshotov obrazovky, pomocou súčasného stlačenia tlačidiel lupy a vyvolania nastavení. Nie každý tablet to dokáže :).

Fotoaparát

V prípade Toshiby Folio sa nedá úplne hovoriť o fotoaparáte. S rozlíšením 1,3 Mpx je skutočné vhodný len pre videohovory. Svoje obrázky, fotky, wallpapers a iné si môžete pozrieť v 3D galérii známej so smartfónov, v ktorej funguje aj pinch to zoom.

Konektivita

Konektivitu tabletu zabezpečuje už neodmysliteľné WiFi v štandarde 802.11 b/g/n a Bluetooth verzie 2.1 s EDR. Lokálne spojenie sa uskutočňuje cez port miniUSB alebo konektor pre pripojenie dokovacej stanice. K tabletu je možné pripojiť aj USB flash disky prostredníctvom USB 2.0 portu, ktorý pracuje v režime host. Nevýhodou Folia je, že nepodporuje súborový systém NTFS ale len FAT 32. FAT 32 je nevýhodný najmä preto, že dokáže nahrať do pamäti iba súbory do veľkosti 4GB. Plusom však je aj použitie klasického HDMI konektoru pre pripojenie k externému monitoru alebo televízoru.

Výdrž na batériu

Výrobca deklaruje výdrž prístroja 7 hodín pri zmiešanom používaní. Myslím že tejto hodnote sa celkom dá uveriť. Pri mojom testovaní púšťaní videa, hudby, browsovaní a iných testov som vystačil z batériou na jedno nabitie. To je približne spomínaných 7 hodín.

Záver

Toshiba Folio 100 je tabletom, ktorý pri cene okolo 350€ ponúka solídny výkon so slušnou multimediálnou podporou, kvalitné spracovanie a dobrú konektivitu. Hlavnú nevýhodu tabletu vidím najmä v absencii Android Marketu, čím sa hľadanie aplikácií stáva obtiažnou úlohou. Myslím si ale. že Folio 100 si zaslúži vašu pozornosť.

Hodnotenie MojAndroid.sk: 8/10

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Dobrý výkon
+ Výdrž na batériu
+ HDMI
+Prehrávanie videa (aj Full HD)

Mínusy
– nie 100% odozva na stlačenie kapacitných tlačidiel
– pozorovacie uhly displeja
– nemá Android Market
– podporuje len súborový systém FAT 32 (súbory do 4GB)

Tablet Toshiba Folio 100 sa predáva za koncovú cenu 365 EUR, tablet zapožičala spoločnosť shark.sk.

5.4.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+