MojAndroid

Spoločnosť Mozilla tento týždeň oznámila, že končí s vývojom svojho mobilného operačného systému Firefox OS. Pre verejnosť by to bol býval šok, ak by si ešte niekto vôbec pamätal, že Mozilla nejaký vlastný OS mala. V poli malých operačných systémov ale nebola sama. Boli tu ešte pokusy od Ubuntu, Sailfish OS a ďalších, no zatiaľ sa ani jeden z týchto menších systémov nedokázal na trhu presadiť.

firefox-os-apk

Ba čo viac, počet súčasných mobilných operačných systémov stále klesá. BlackBerry prestalo vydávať nové smartfóny s BlackBerry OS a pozornosť upriamilo iba na Android. Samsung stále špekuluje so svojim systémom Tizen, no ten čoraz viac vidíme skôr v inteligentnom príslušenstve ako v telefónoch. Windows Phone, resp. Windows, vidíme na smartfónoch tiež čoraz menej. Microsoft upriamuje svoju pozornosť na všetky iné zariadenia okrem smartfónov a je otázne, či a kedy sa to zmení.

Všetko nasvedčuje tomu, že používateľom stačí mať na výber z dvoch systémov. Na jednej strane to dáva zmysel – žiaden ďalší mobilný operačný systém nemá takú podporu zo strany vývojárov a ani dôveru zo strany výrobcov. Okrem množstva aplikácií hrá systémom iOS a Android do kariet aj všeobecná popularita a teraz už bohaté skúsenosti používateľov, ktorí často nechcú experimentovať.

meizu ubuntu2

Na druhej strane, Android a iOS prešli v posledných rokoch takými zmenami, že dnes sú si už veľmi podobné. Rozdiely medzi systémami sú čoraz menšie, funkcie z jedného v novej aktualizácii preberie ten druhý a opačne. Aj preto sa naskytá otázka, či na trhu nie je miesto pre iný systém. Taký, ktorý by fungoval inak a ponúkol by úplne iný používateľský zážitok.

galaxy-gear-tizen2

Odpoveď na túto otázku nepoznáme, no môžeme si o nej aspoň podiskutovať. Preto sa pýtame vás – privítali by ste na trhu ďalší mobilný operačný systém? Alebo si myslíte, že Android a iOS pokrývajú potreby všetkých používateľov a majú dnes už takú používateľskú základňu, že nový systém by na trhu nemal šancu? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.

5.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+