MojAndroid

EÚ roaming, ktorý síce nie je už klasickým roamingom, ako sme ho poznali pred niekoľkými rokmi, čaká opätovne zmena. Presne podľa schválených pravidiel sa dočkáme zmien, ktoré postihnú mobilné dáta. Tie sa od januára zvyšujú, čo môže potešiť každého zákazníka.

Zmena každý rok v januári

Mobilné dáta. To je služba, ktorá bola pri cestovaní vždy najdrahšia. Ak sme pred zrušením pôvodnej verzie roamingu museli mať malé balíčky, ktoré boli extra drahé, dnes sa vieme pohybovať po Európskej únii a mať väčšinu našich dát, ktoré máme aj na Slovensku. Zrušenie roamingu, ktorý sme sledovali aj na našom portáli, bol boj najmä o mobilné pripojenie. Ak nebol v zásade problém ponechať neobmedzené volania a správy, pri dátach sa nakoniec našla cesta postupného uvoľňovania a najmä je regulovaná cena za každý prenesený GB. Ten určujú európske pravidlá a práve od 1. januára sa mení maximálna cena pre operátora zo sumy 7,20 EUR, ktorá platí ešte niekoľko dní tohto roka na novú hodnotu 5,40 EUR za každý jeden GB. Aby sme to spresnili, ide o cenu, ktorú si ako maximálnu môžu medzi sebou a medzi svojimi sieťami účtovať operátori.  Aj keď ide o maximum, čo sa môže fakturovať, operátor môže ísť v ústrety svojim zákazníkom a cenu nastaviť aj nižšiu.

Slovenskí operátori sa vzorca a nového pravidla držia. Osobne som robil prepočet na Telekome a vychádza priaznivejšie, ako je regulácia. Teda operátor dáva viac dát, ako skutočne musí. A to spôsobuje aj fakt, že v rámci EÚ platí aj model prenášania dát z jedného do druhého mesačného balíka. Je však dôležité, aby si každý majiteľ paušálu urobil obraz o svojej spotrebe sám. Je to vcelku jednoduché, postačuje zobrať nasledovný vzorec, ktorý plynie z príkladu na paušál za 40 EUR mesačne:

Ako zákazník mám balík s neobmedzenými volaniami, SMS a dátami a platím mesačne 40 EUR (bez DPH). V rámci roamingu za domáce ceny v EÚ budem mať teda k dispozícii volania, SMS bez obmedzenia a najmenej 13,3 GB dát. Pre dáta, ktoré sú pre mnohých najzaujímavejšie platí nasledovný vzorec- [2 x (40 EUR/6 EUR- cena za GB bez DPH platná pre rok 2018) = 13,3 GB]. Ak si pozrieme novú reguláciu na rok 2019, potom mi pri rovnakom paušále narastie objem dát nasledovne: [2 x (40 EUR/4,5 EUR- cena za GB bez DPH platná pre rok 2019) = 17,8 GB]. Nárast je teda evidentný a predstavuje približne jednu tretinu, oproti terajšej regulácii. Takto si každý môže rýchlo vypočítať svoj osobný limit.

Informácia pri prechode hraníc od operátora

Je tiež dôležité vedieť, že pri prechode hranice do inej krajiny EÚ má náš slovenský operátor povinnosť poslať nám SMS správu, kde práve maximálny objem dát máme vidieť. A okrem dát býva v správe aj informácia o volaniach, minútach a tiež voľných SMS správach. Treba si spraviť aj vlastný prepočet pri paušály a vedieť, aké dáta máme možnosť v EÚ míňať (celkovo 28 krajín Únie a ešte Nórsko, Island a Lichtenštajnsko). Operátori navyše limity uvádzajú aj v osobných zónach po prihlásení zákazníka.

23.12.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+