MojAndroid

Predstavenie MIUI 13 bolo rozdelené do troch častí – MIUI 13 pre mobily, MIUI Pad (pre tablet), MIUI Home (pre smart domácnosť) a MIUI TV. Celé sa to nazýva MIUI Family – vznikne tak celá rodinka inteligentných prepojených zariadení. Zdrojom je oficiálna udalosť Xiaomi.

Plynulosť a spoľahlivosť

Už na začiatku sa pochválili, že opravili viac než 425 najčastejších problémov, zanalyzovali viac než 6000 videí s hláseniami chýb a teraz by vraj MIUI malo byť stabilnejšie než kedykoľvek predtým. Obrázok nižšie označuje os, ktorá zaznamenáva počet problémov v priebehu posledných rokov. Bodkovaná čiara je priemerná vzorka problémov, počas predchádzajúcich rokov.

MIUI 13 a jeho spoľahlivosť
MIUI 13 a jeho stabilita | Zdroj: Predstavenie MIUI

Verzia MIUI 12.5 mala zhruba rovnako alebo o niečo menej problémov, než verzie v minulosti. Text úplne na pravej strane hovorí, v akom stave boli zariadenia s MIUI po opravnej novembrovej aktualizácii.

Následne prezentovali optimalizáciu od základov a spoluprácu s firmou TTL, ktorá im má zabezpečiť hodnotenie plynulosti. Ukázali aj certifikát pre Xiaomi Mi 11 Pro, ktoré dosiahlo 5. úroveň.

Otestovali najpopulárnejšie aplikácie a porovnali ich výkon v MIUI 12.5 vs. MIUI 13. Rozdiel bol o 15 % menší prepad snímkovania pri vlajkovej lodi, o 32 % pri modeli strednej triedy a až o 52  pri najdostupnejších modeloch. Pri 23 systémových aplikáciách išlo o 23 % zlepšenie plynulosti pri vlajke, 26 % pri modeli strednej triedy a o 20 % pri najlacnejších modeloch.

V krátkosti spomenuli aj technológie, ktoré prišli s MIUI 12.5 – Liquid Storage, ktorá lepšie optimalizuje veľkosť súborov, Focused Algorithm – algoritmy, ktoré budú lepšie priraďovať zdroje medzi jednotlivými úlohami. Nakoniec aj Atomized Memory – vylepšenia správy pamäte, ktoré umožňujú aj jej prípadné zväčšenie použitím vnútornej pamäte.

Bezpečnosť

Táto časť sa týkala najmä ochrany čínskych používateľov. Ukazovali tu ako dokáže MIUI ochrániť používateľa pred podvodnými SMS správami, varovať pri podvodnom telefonáte, ešte skôr, než hovor zdvihnete a tiež pri prijímaní podozrivých súborov.

MIUI 13 a jeho zabezpečenie
MIUI 13 a jeho zabezpečenie | Zdroj: Predstavenie MIUI

Spomínali aj ochranu pri surfovaní pred podvodmi, teda vás zrejme zabudovaný prehliadač Mi upozorní na podvodné stránky.

Nový vylepšený vzhľad

Xiaomi použije naprieč systémom svoje vlastné písmo – Mi Sans. Dodá telefónu modernejší vzhľad.

Mi Sans - nové písmo od Xiaomi
Mi Sans – nové písmo od Xiaomi | Zdroj: Predstavenie MIUI

Padla zmienka aj o nových widgetoch – tých sú desiatky, vyzerajú trocha kreslene a možno zostanú exkluzívne len pre čínsky trh. Niektoré však uvidíme aj my.

Xiaomi ukázalo aj nové pozadia, ktoré vznikli fotografovaním krištáľov zblízka. Na koniec ešte avatary pre asistenta XiaoAi, ktorý však u nás nie je k dispozícii.

Nové pozadia pre MIUI 13
Nové pozadia pre MIUI 13 | Zdroj: Predstavenie MIUI

Stabilné MIUI 13 by malo prísť na prvé zariadenia v priebehu januára 2022.

MIUI Pad

MIUI pre tablety sa zameriava v prvom rade na zlepšenie produktivity a efektívnosti využívania tabletu na prácu. Xiaomi ukázalo možnosti multitaskingu, zväčšovania a zmenšovania okien, podporu známych klávesových skratiek a ukázalo sa aj príslušenstvo pre Xiaomi Pad 5 Pro. Konkrétne klávesnica a stylus – tie budú v Číne stáť 55 a 48 €.

MIUI Pad a vylepšený multitasking
MIUI Pad a vylepšený multitasking | Zdroj: Predstavenie MIUI

Pre Xiaomi tablety bolo optimalizovaných viac než 3000 najbežnejších čínskych aplikácii. Či tento systém príde aj do sveta, netušíme. Taktiež ani pre aké svetové aplikácie by bol optimalizovaný.

MIUI Family, MIUI TV, MIUI Home – novinky, ktoré zrejme ostanú v Číne

MIUI Family má znázorňovať kompletné prepojenie ekosystému smart zariadení – MIUI Home, MIUI Watch, MIUI mobilu, MIUI TV a MIUI Pad-u. K tomu ešte hlasový asistent XiaoAI a máte krásne uzatvorený celok. Všetky tieto zariadenia budú môcť medzi sebou komunikovať a zdieľať údaje o vašej aktivite – budete si kľudne môcť zobraziť výsledok vášho behu aj na televízore.

MIUI Home je niečo ako Nest od Google. Inteligentný asistent do domácnosti, cez ktorého môžete ovládať celú smart elektroniku v domácnosti – od vysávača až po žiarovku. Celé to má moderné prostredie a funguje aj s ostatnou elektronikou od Xiaomi – telefónom, hodinkami, televízorom.

MIUI TV je nadstavba MIUI pre televízory. Umožní vám napríklad prehliadať akýkoľvek obsah z telefónu na mobile. Či už ide o sociálne siete, prehrávanie videí či hudby, všetko to zvládnete na televízore Xiaomi.

Náš tip
COVID pass pod kožou? Žiaden problém! Táto švédska firma vie ako na to
28.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+