MojAndroid

Nebaví vás v prevádzkach ukazovať COVID pass z mobilu? Nevadí, švédska firma totiž vynašla mikročip, ktorý si necháte vpichnúť do tela a už sa nikdy nemusíte trápiť s mobilom. Je to rýchle a efektívne, čo poviete? Dali by ste si pichnúť do tela takýto mikročip? Správu priniesol portál Insider.

Skenovateľný COVID pass vo forme mikročipu sa stal realitou

Tento vynález vytvorený firmou Dsruptive Subdermals je vlastne pred-programovaný čip s rozmermi 2 x 16 mm. Ten sa následne vpichuje pod kožu.

“Mám čipový implantát v ruke a čip som naprogramoval tak, aby som mal na čipe COVID pass, a to preto, že ho chcem mať vždy ľahko dostupný,” povedal Hannes Sjoblad, výkonný riaditeľ Dsruptive Subdermals.

Sjoblad na videu demonštroval aj to, ako technológia funguje. Stačí vytiahnuť telefón, priložiť ho k miestu vpichu, kde sa čip nachádza a behom sekundy sa na telefóne zobrazí jeho certifikát o očkovaní vo forme PDF súboru. To sa zíde v prípadoch, ak niekam ide a nemá pri sebe telefón. Cena takéhoto implantátu je 100 €.

Pre ľudí, ktorí sa boja o súkromie, má Sjoblad odkaz: ” …(Čipy) nemajú batériu. Teda nemôžu vysielať signál samé od seba. Sú pasívne a v podstate len spia. Nemôžu nikdy prezradiť vašu polohu, aktivujú sa, len ak sa ich dotknete pomocou telefónu. To znamená, že nemôžu byť použité na sledovanie polohy.”

V e-maili pre Insider, Sjoblad povedal, že čip je možné kedykoľvek aktualizovať, aby zobrazoval akýkoľvek obsah.

“Aktualizácia je úplne jednoduchá, stačí použiť aplikáciu na telefóne, aby ste zmenili obsah čipu. V podstate môžem meniť jeho obsah každý deň – včera som tam mal LinkedIn info, dnes COVID pass, zajtra tam môže byť niečo úplne iné.”

Jeho firma, Dsruptive Subdermals vyvinula ešte jeden mikročip, ktorý umožňuje meranie teploty majiteľa. Slúži v podstate ako skenovateľný teplomer.

V Švédsku táto technológia nie je vôbec nová. Už v roku 2018 sa dávali tisíce ľudí “očipovať” do oblasti nad palec, len aby mohli takto pohodlne vstupovať do domov, fitiek alebo platiť vo verejnej doprave.

Náš tip
Všetko, čo vieme o Android 13 (Tiramisu)
28.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+