MojAndroid

Tragických dopravných nehôd stále pribúda. Za rok 2017 zomrelo pri dopravných nehodách až 250 ľudí, čo je o osem viac ako v predošlom roku 2016. Napriek tomu polícia vraví o úspechu, pretože údaj ostáva aj pri náraste počtu automobilov približne rovnaký. Najčastejšie môže za spôsobenú nehodu práve nepozornosť vodičov, keď sa venujú napríklad telefonovaniu či písaniu správ.

Náš tip
Bezdrôtové pripojenie k Android Auto príde už tento rok

Pribudne kamerový systém?

“V šiestich dopravných nehodách zomrelo až 25 ľudí. Môžeme teda hodnotiť z tohto pohľadu ako rok, ktorý mal vysoký počet veľmi tragických dopravných nehôd, – hodnotí rok 2017 minister vnútra SR, Róbert Kaliňák.

Dopravný analytik Jozef Drahovský hovorí, že pokiaľ sa tento stav darí udržiavať na približne rovnakej hodnote už niekoľko rokov po sebe, môžeme to hodnotiť ako úspech. Predpoklad totiž hovoril aj o tom, že sa tak stalo náhodou. Podľa slov ministra vnútra SR to nie je tým, žeby polícia vyberala viac pokút. Naopak, za minulý rok vybrala polícia na pokutách približne o milión eur menej.

Pokračovať v zaužívanom trende budú aj v nasledujúcom roku, zameranie sa presunie najmä na používanie smartfónov za volantom. Pôjde najmä o zameranie na cesty I. a II. triedy, kde je v súčasnosti smrteľných nehôd najviac.

“Policajti, keďže ich je okolo 23 000, nemôžu stáť na každom kilometri. Ale tie kamery môžu byť rozhodne častejšie a môžu vplývať na vodičov a na ich psychológiu z pohľadu toho ako budú jazdiť,” – hovorí Tibor Gašpar, prezident Policajného zboru SR.

Dopravný analytik vníma pozitívne najmä fakt, že sa v tomto prípade ministerstvo vnútra SR nevydalo cestou zvyšovania pokút. Nemenej dôležité je aj časové obdobie. Najviac rizikovým obdobím je podľa štatistík prvý týždeň školského roka. Práve v tomto období sa stane až trikrát viac dopravných nehôd ako v bežný týždeň počas roka.

“Vytipujeme úseky, v ktorých budeme chcieť urobiť kombináciu našej prítomnosti (polície, pozn. redaktora), ale aj technického zariadenia. Samozrejme, zariadenie bude označené, dopredu bude naň upozornené, celá mapa našich zariadení bude na internete,” – pokračuje minister vnútra SR, Róbert Kaliňák.

Zdroj: rtvs

5.1.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+