MojAndroid

Messenger je síce skvelá aplikácia, ktorá výborne poslúži na komunikáciu s priateľmi, no vďaka jej obľubenosti býva častokrát miestom, ktoré útočníci využívajú na rôzne typy podvodu. Jeden taký sa teraz objavil v Česku, informuje portál Svetandroida.cz.

Nemali by ste prehliadnuť:

❌  Na Androidy útočí nebezpečný vírus. Vydáva sa za obľúbenú aplikáciu
❌  Pozor na tento malvér! Zneužije vaše telefónne číslo na registráciu cudzích účtov
❌  Slovenskom sa šíria nebezpečné SMS správy. Viete, čo je SMISHING?

Tento podvod, ktorý sa v poslednom čase výrazne rozšíril, sa od obetí snaží vylákať citlivé údaje. A keďže pôsobí pomerne dôveryhodne, často býva úspešný. O čo vlastne ide?

Útočník, ktorý sa tvári ako priateľ, používateľovi pošle jednoduchú správu, v ktorej ho žiada o zaslanie telefónneho čísla. To bude potrebovať na uskutočnenie podvodu, no nie je to jediný údaj, o ktorý sa snaží. Telefónne číslo samo o sebe ešte podvod nedokoná.

messenger podvod
Takto vyzerá komunikácia s podvodníkom | Zdroj: Svetandroida.cz

Podvod pokračuje správou, ktorá obeť informuje o tom, že dostane SMS zo súťaže. Tu to začína byť nebezpečné. Táto SMS je väčšinou súčasťou dvojfaktorovej autentifikácie rôznych služieb, no napríklad môže slúžiť aj na to, aby sa útočník dostal do internet bankingu obete.

Tento typ podvodu nie je v ČR ani na Slovensku žiadnou novinkou, funguje už dlho. Avšak v poslednom období sa významnejšie rozšíril v ČR a je len otázkou času, kedy sa začne vo väčšej miere objavovať aj u nás.

Komunikácia obsahuje množstvo gramatických chýb, útočník strieda tykanie s vykaním a podobne. Už na základe týchto indícií je trochu technicky zdatnejšiemu používateľovi jasné, že tu niečo nie je v poriadku. Stále sa bohužiaľ nájde mnoho ľudí, ktorí sú na takéto typy podvodu náchylnejší a môžu prísť o svoje peniaze.

Messenger
Messenger
Price: Free
  • Messenger Screenshot
  • Messenger Screenshot
  • Messenger Screenshot
  • Messenger Screenshot
  • Messenger Screenshot
  • Messenger Screenshot
Náš tip
YouTube Vanced končí. Aplikácia ponúkala prehrávanie videí bez reklám
15.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+