MojAndroid

Materská spoločnosť Googlu, Alphabet, zruší približne 12 tisíc pracovných miest, čo je približne 6 % jej pracovnej sily po celom svete. Podľa portálu Engadget to už svojím zamestnancom oznámila firemným e-mailom.

Prepúšťajú aj konkurenčné spoločnosti

Alphabet viedol paradoxne v posledných rokoch veľký nábor nových zamestnancov, ale bolo to v čase inej ekonomickej realite, než je tá, ktorej čelíme dnes. Po pandémii koronavírusu a ruskej agresii na Ukrajine je svetová ekonomika v recesii. Veľké spoločnosti tak na pokles príjmov a rast nákladov reagujú masívnym prepúšťaním zamestnancov.

Len za posledné dva týždne prepustili Microsoft, Amazon a Meta Platforms tisíce svojich zamestnancov. Internetový predajca Amazon začiatkom roka oznámil, že zruší vyše 18 tisíc pracovných miest. Meta Platforms, materská spoločnosť Facebooku či Instagramu, v novembri uviedla, že prepustí viac ako 11 tisíc zamestnancov. to je zhruba 13 % jej pracovnej sily. Spoločnosť totiž zápasí s poklesom reklamných zákaziek a rastúcimi nákladmi.

Alphabet nakoniec prepustí menej zamestnancov než sa čakalo

Rovnako aj spoločnosť Alphabet zaznamenala v minulom štvrťroku 27 % pokles zisku v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Jej generálny riaditeľ Sundar Pichai povedal, že bude musieť znížiť výdavky a počet zamestnancov. Dodal, že je mu hlboko ľúto pracovníkov, ktorí budú prepustení, a že to bolo ťažké rozhodnutie. O prácu prídu ľudia z náboru, inžinierske a produktové tímy i vedúci pracovníci.

Prepúšťať sa bude celosvetovo, dopad na domácich amerických zamestnancov bude okamžitý. Zamestnanci budú vyplácaní počas výpovednej lehoty minimálne 60 dní. Dostanú tiež odstupné 16 týždňov platu plus 2 týždne za každý rok v spoločnosti, bonusy za rok 2022, bonusy za zostávajúci čas dovolenky, 6 mesiacov zdravotnej starostlivosti a pomoc s hľadaním novej práce.

Paradoxom je, že analytici očakávali väčšie prepúšťanie než len 6 % pracovnej sily. Hlavne v období ekonomickej neistoty, kedy rastúce úrokové sadzby predražujú firmám úvery. Počet zamestnancov spoločnosti totiž od roku 2017 vzrástol až o 20 %. Google však nedávno znížil iné výdavky, ukončil službu Google Stadia a zrušil ďalšie generácie notebookov Pixelbook. V budúcnosti sa plánuje výraznejšie zamerať na technológie umelej inteligencie (AI).

Náš tip
Google Správy zvyšujú limit šifrovaných skupinových konverzácií na 100 ľudí
21.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+