MojAndroid

Tak ako sa každým rokom vyvíja bezpečnosť jednotlivých operačných systémov, tak sa každým rokom vyvíjajú aj rôzne malvéry. Dôkazom je napríklad ten najnovší, ktorý nesie názov Agent Smith. Nakazil už viac ako 25 miliónov zariadení, pričom tak urobil poriadne sofistikovaným spôsobom. Nahradil totiž časti kódu nainštalovaných aplikácií kódom vlastným.

Hlavný antagonista Matrixu by bol pyšný

Agent Smith však, našťastie, nepristupuje k osobným údajom používateľov. Nemusíte sa teda obávať toho, že by sa dostal k vašim heslám či nebodaj údajom o platobných kartách. Napriek tomu sa ale tento malvér nedá označiť za úplne neškodný. Aplikácie tretích strán totiž núti zobrazovať viac reklám, pričom profit z nich putuje priamo tvorcom tohto malvéru. Najnovší prieskum odhalil, že tento vírus sa často priživuje na obľúbených aplikáciách ako napríklad WhatsApp či Opera Mini. Taktiež sa zistilo, že Agent Smith postihuje najviac zariadení v Indii, no objavil sa už aj v okolitých krajinách.

Do telefónu sa totiž dostáva cez obchod 9Apps, ktorý je práve v druhej najľudnatejšej krajine sveta poriadne populárny. Ide o alternatívu Obchodu Play, ktorá ponúka hneď niekoľko špeciálnych aplikácií. Niektoré z nich však v sebe skrývajú tento neželaný malvér. Konkrétne by malo ísť najmä o appky slúžiace na úpravu fotiek, ale aj o nejaké tie hry. Po nainštalovaní takejto aplikácie sa Agent Smith zamaskuje ako jedna z aplikácii spoločnosti Google. Ak teda aj pôvodný titul stiahnutý z obchodu 9Apps odinštalujete, malvér v telefóne pretrvá naďalej. Najčastejšie sa pritom zamaskuje ako “Google Updater”.

Všetko vyriešia pravidelné aktualizácie

Ako však píše portál The Verge, Agent Smith sa snažil infiltrovať aj do Obchodu Play. Pôvodne sa mu to aj podarilo, pričom sa doň prebojoval hneď v 11 rôznych aplikáciách. Tie však boli krátko po top odstránené samotným Googlom. Tento prefíkaný malvér využil slabinu systému Android, ktorá bola už v minulosti odstránená. Staršie verzie aplikácií bez nainštalovaných aktualizácií ale tieto opravy v sebe nemusia mať zahrnuté. Preto vám odporúčame si pravidelne inštalovať aktualizácie všetkých vašich aplikácií. Nikdy totiž nemôžete vedieť, aký “tajný agent” sa do vášho telefónu dostane.

12.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+