MojAndroid

Bezdrôtová technológia Wi-Fi má svoje limitácie a môže tiež prenášať len obmedzené množstvo dát, pričom platí pravidlo – čím nižšia je frekvencia vlny, tým menej dát sa dokáže preniesť. Problémy nastávajú aj v husto osídlených oblastiach, kde je rozsah siete obmedzený napríklad inými Wi-Fi sieťami. Vedci z univerzity Fudan v Šanghaji však vyskúšali v reálnych podmienkach technológiu s názvom Li-Fi, ktorá na prenos dát používa svetlo namiesto rádiových vĺn. Takáto sieť môže byť až 10-krát rýchlejšia, ako tradičné Wi-Fi.

Li-Fi

Podobne, ako rádiový signál, aj svetlo je v svojej podstate elektomagnetická vlna s frekvenciou približne 100-tisíc násobne vyššou, než Wi-Fi signál. Okrem vyššej rýchlosti má svetlo obrovskú výhodu v tom, že nepotrebuje li­cen­ciu od te­le­ko­mu­ni­kač­né­ho úra­du danej kra­ji­ny. Všetko čo potrebujete je nejaký spôsob, ako riadiť jas žiarovky veľmi rýchlo a presne, aby mohla prenášať signál. Štandard Li-Fi počas dvojročného výskumu zaznamenal rapídny technologický pokrok a pomaly sa začínajú objavovať prvé experimentálne siete.

Ako vysvetľuje portál Mashable, dáta sú najskôr prenesú na LED žiarovku. Bez problémov to môže byť aj žiarovka svietiaca v miestnosti, v ktorej sa nachádzate. Žiarovka potom začne blikať obrovskou rýchlosťou, až miliarda bliknutí za sekundu. Ľuďom v miestnosti to samozrejme nebude prekážať, pretože naše oko to nedokáže vnímať. Potom prijímač (v podstate malý fotoaparát, ktorá sníma viditeľné svetlo) dekóduje blikanie a transformuje ho na dáta. Pravdepodobne najväčšou nevýhodou Li-Fi je samozrejme, že váš počítač, smartfón alebo akékoľvek iné zariadenie s podporou technológie musí byť v dosahu žiarovky. Využitá môže byť aj žiarovka vo vašej obývacej izbe, no ak sa rozhodnete presunúť do inej miestnosti, stratíte samozrejme pripojenie.

S bezdrôtovou technológiou Li-Fi experimentuje niekoľko start-upov, pričom výskumným pracovníkom zo spomínanej univerzity sa podarilo zostaviť jednu z prvých experimentálnych sietí, v ktorej sa dokázali pripojiť až štyri počítače s použitím 1W žiarovky. Hoci sa využitie zdá byť veľmi obmedzené, technológia by mohla byť nasadená v miestach, kde sa rádiové vlny musia udržiavať na minime, napríklad v nemocniciach.

Zdroj: Mashable

22.10.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+