Bezdrôtová technológia Wi-Fi má svoje limitácie a môže tiež prenášať len obmedzené množstvo dát, pričom platí pravidlo – čím nižšia je frekvencia vlny, tým menej dát sa dokáže preniesť. Problémy nastávajú aj v husto osídlených oblastiach, kde je rozsah siete obmedzený napríklad inými Wi-Fi sieťami. Vedci z univerzity Fudan v Šanghaji však vyskúšali v reálnych podmienkach technológiu s názvom Li-Fi, ktorá na prenos dát používa svetlo namiesto rádiových vĺn. Takáto sieť môže byť až 10-krát rýchlejšia, ako tradičné Wi-Fi.
Podobne, ako rádiový signál, aj svetlo je v svojej podstate elektomagnetická vlna s frekvenciou približne 100-tisíc násobne vyššou, než Wi-Fi signál. Okrem vyššej rýchlosti má svetlo obrovskú výhodu v tom, že nepotrebuje licenciu od telekomunikačného úradu danej krajiny. Všetko čo potrebujete je nejaký spôsob, ako riadiť jas žiarovky veľmi rýchlo a presne, aby mohla prenášať signál. Štandard Li-Fi počas dvojročného výskumu zaznamenal rapídny technologický pokrok a pomaly sa začínajú objavovať prvé experimentálne siete.
Ako vysvetľuje portál Mashable, dáta sú najskôr prenesú na LED žiarovku. Bez problémov to môže byť aj žiarovka svietiaca v miestnosti, v ktorej sa nachádzate. Žiarovka potom začne blikať obrovskou rýchlosťou, až miliarda bliknutí za sekundu. Ľuďom v miestnosti to samozrejme nebude prekážať, pretože naše oko to nedokáže vnímať. Potom prijímač (v podstate malý fotoaparát, ktorá sníma viditeľné svetlo) dekóduje blikanie a transformuje ho na dáta. Pravdepodobne najväčšou nevýhodou Li-Fi je samozrejme, že váš počítač, smartfón alebo akékoľvek iné zariadenie s podporou technológie musí byť v dosahu žiarovky. Využitá môže byť aj žiarovka vo vašej obývacej izbe, no ak sa rozhodnete presunúť do inej miestnosti, stratíte samozrejme pripojenie.
S bezdrôtovou technológiou Li-Fi experimentuje niekoľko start-upov, pričom výskumným pracovníkom zo spomínanej univerzity sa podarilo zostaviť jednu z prvých experimentálnych sietí, v ktorej sa dokázali pripojiť až štyri počítače s použitím 1W žiarovky. Hoci sa využitie zdá byť veľmi obmedzené, technológia by mohla byť nasadená v miestach, kde sa rádiové vlny musia udržiavať na minime, napríklad v nemocniciach.
Zdroj: Mashable
Skoda ze sa nespomina, akym sposobom zariadenie (pc,smartphone,atd) odpoveda, resp. posle request – pripojim ziarovku k telefonu?
V standardnej ziarovke asi tiez ziadny receiver nenajdem :)
Presne toto ma zaujiamlo, ako to funguje spatne.
Ved hovoril, ze uz vsetky dnesne smartfony maju LED flashku, ktoru by sa na toto vyuzili
*ktoru by na toto vyuzili
spatne ti daju standarnu wi-fi :D
Total fekal blbost
Dosahovat rychlost pripojenia kablu, bez toho aby som mal dalsi obmedzujuci kabel v ntb nie je zly… ale musiet mat pri PC zasvietene, to uz nie je az tak skvely napad, ale nemusim sa bat, ze sa mi na Li-Fi napoji sused :D
sused za stenou nie, ale sused oproti… ? :)
ja som ako v bunkri, zatiahnute rolety, zatiahnuty zaves, pripadne este aj dalsie zatemnenie v pripade potreby :D
Tak ty si doma robíš poriadne orgie zrejme???!
I talk to myself WTF xO
mna by zaujimalo ako ochranit komunikaciu pred neziaducimi osobami resp. zariadeniami za oknom
Môže sa použiť napríklad šifrovanie prenosu, koniec koncov, WiFi je tiež možné chytiť za oknom :)