Lenovo Yoga Book: Tablet, aký tu ešte nebol | RECENZIA

Lenovo tento rok nezaháľa a predstavuje jeden unikátny kúsok za druhým. Po Lenovo Moto Z a jej moduloch Moto Mods tu totižto máme ďalšie zariadenie, ktoré sa môže pochváliť prívlastkom futuristické. Nový tablet Lenovo Yoga Book totižto nie je obyčajným tabletom tak, ako sme ho poznali doteraz. Koncovému používateľovi neponúka iba bežný displej, ale aj dotykovú plochu kompatibilnú s technológiou Wacom, tzv. Halo klávesnicu, na ktorej môže doslova popustiť uzdu svojej fantázii. Na nej sa dá nielen písať, ale aj kresliť, čo určite ocení nejeden kreatívec.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Notebook a tablet v jednom?

Lenovo Yoga Book je už na prvý pohľad výnimočné zariadenie. S hrúbkou len 4,05 mm (po otvorení) a hmotnosťou 690 gramov sa radí medzi najštíhlejšie a najľahšie tablety vo svojej kategórii. Lenovo pri jeho návrhu nepochybne vychádzalo zo svojich ultrabookov Yoga, ktoré okrem štíhlej konštrukcie ponúkajú aj rovnaký vyklápací mechanizmus. Ten prichádza v typickom vyhotovení pántov s dizajnom náramkových hodín. Vďaka nemu je možné tvar Yoga Booku prispôsobiť rôznym činnostiam podľa toho, čo s ním budete robiť. Fungovať môže v klasickom tabletovom režime s dotykovou obrazovkou, ale aj ako notebook s aktívnou klávesnicou Halo. Okrem toho môžete tablet postaviť aj do tvaru stanu, ktorý je vhodný napríklad pre sledovanie filmov, či prehliadanie webových stránok a prácu s multimédiami.

Lenovo pri výrobe použilo prémiové materiály v podobe odolného polykarbonátového tela, ktoré je doplnené o kovové prvky v podobe pántov vyklápacieho mechanizmu. V zavretom stave pripomína bežný ultrabook s menšou uhlopriečkou obrazovky. Po otvorení ale príde vytriezvenie v podobe úplne nového typu klávesnice. Yoga Book samozrejme disponuje aj rozširujúcimi slotmi a konektormi, ktoré umožňujú pripojenie nabíjačky, či iných externých zariadení. Naľavo nechýba klasický microUSB konektor (USB typu C tu chýba úplne), slot pre pamäťové karty microSD a nájdete tu aj microHDMI, ktorý umožní pripojenie TV alebo monitora. Na opačnej strane to je zas 3,5 mm audio jack, či tlačidlá pre zapnutie a ovládanie hlasitosti reproduktorov. Tie sú mimochodom dva a sú situované po obidvoch stranách zariadenia. Škoda je, že tu nenájdeme žiadne plnohodnotné USB.

Displej s veľkosťou 10,1 palca sa odhalí až po otvorení vyklápacej konštrukcie. To má oproti klasickým tabletom tú výhodu, že ho pri prenášaní len tak ľahko nepoškriabete. Samozrejme, Yoga Book môže používať aj s displejom preklopeným smerom “nahor”, kedy už je vystavený možnému riziku poškodenia. Mimochodom, na strane s displejom sa okrem prednej kamery a senzoru osvetlenia nenachádzajú žiadne ďalšie komponenty. Jediné, čo tu nájdete, sú ešte dva otvory pre mikrofóny, ktoré sú situované v hornej hrane zariadenia.

Halo pre kreatívcov

Tou najzaujímavejšou časťou celého tabletu je špeciálne navrhnutá dotyková plocha, ktorá môže zároveň fungovať aj ako klávesnica. Tá využíva technológiu Wacom EMR (elektromagnetická rezonancia), vďaka ktorej viete spoľahlivo zachytiť každú líniu. Stylus Real Pen sa dodáva s dvoma typmi hrotov. Jeden je určený pre písanie a kreslenie na podložke Create Pad, ten druhý funguje ako bežné atramentové pero, s ktorým môžete písať na bežný papier alebo podložku Book Pad. Tá je aj súčasťou balenia a obsahuje 20 listov, ktoré sú pripevnené k magnetickému obalu. Vďaka nemu budú vaše poznámky držať spoľahlivo na jednom mieste. Nestane sa tak, že by ste pri písaní pohli papierom, čím by ste vlastne vyšli z pôvodných línií kresieb alebo písaných textov. Náhradný papier sa dá dokúpiť za sumu, ktorá sa pohybuje približne na úrovni 20 dolárov. V prípade straty pera si za nové priplatíte 30 eur a náhradné tuhy do pera (3 v balení) vás vyjdu na 10 eur. Vymeniť ich môžete ale za akékoľvek iné, ktoré sa dajú kúpiť bežne v obchode.

Pero Real Pen funguje bez akéhokoľvek napájania a dokáže rozpoznať až 2048 úrovni tlaku, a to bez ohľadu na použitý typ hrotu. Presnosť pera je znamenitá a skutočne jej nemáme čo vytknúť. To isté platí aj o ergonómii a možnostiach použitia pera pre účely písania poznámok alebo kreslenia. Nevýhodou je, že vzhľadom na veľkosť tabletu nie je možné použiť najčastejšie používaný formát papiera A4. Pre väčšinu používateľov by to však nemalo predstavovať žiadny problém, najmä ak budú používať pre záznam svojich poznámok a skíc dotykovú plochu Halo klávesnice alebo dodávaný skicár. Na škodu je tiež to, že pero nie je možné pripevniť k tabletu a musíte ho teda nosiť zvlášť.

Dobrou správou je, že tablet pri písaní poznámok nemusíte mať vôbec zapnutý. Stačí ak ho zložíte do stavu poznámkového bloku (tabletový režim), aktivujete pero na Halo klávesnici a začnete písať či kresliť. Následne si svoje poznámky alebo skice môžete uložiť stlačením tlačidla pre zníženie hlasitosti.

Halo nemusí fungovať iba pre kreslenie a písanie pomocou pera. Prepnúť môžete na režim dotykovej klávesnice, ktorý aktivuje podsvietenie kláves (dá sa regulovať v nastaveniach). Tie reagujú na dotyk a nie na stlačenie a neponúkajú teda žiadnu spätnú odozvu. Ak teda nepočítame vibrovanie, ktoré však pre komfortné písanie nie je úplne ideálne. S Halo klávesnicou budete po určitom cviku písať rýchlejšie ako na softvérovej klávesnici, a to najmä vďaka predikcii textu, oproti klasickým tlačidlovým klávesniciam je však písanie stále pomalšie a najmä menej pohodlné.

Ako hlavnú nevýhodu vidíme najmä nedostatočnú odozvu kláves a to, že svoje prsty musíte mať neustále zdvihnuté tak, aby sa nedotýkali kláves. Veľmi spokojní sme neboli ani s “touchpadom”, ktorý pri práci nereagoval práve najpresnejšie a dobre nefungovalo ani skrolovanie po stránkach či v aplikáciách. Za mínus musíme označiť aj náchylnosť na zachytávanie mastnoty a odtlačkov prstov na klávesnici, nepodporovaný multitouch (klávesnica je pri hraní hier viac menej nepoužiteľná), či pomerne ťažkopádne otváranie tabletu, ktoré si vyžaduje určitú dávku cviku.

Špičkové spracovanie

Pri zakúpení Lenovo Yoga Book určite nebudete sklamaní z jeho dizajnu a konštrukčného spracovania. To je skutočne na vysokej úrovni a hoci malé chybičky sme našli aj tu (viď. sekcia venujúca sa Halo klávesnici), tak ako celok je Yoga Book veľmi lákavým zariadením, a to nielen na pohľad. Tablet vďaka jeho kompaktnosti zoberiete skutočne všade a najväčším plus je samozrejme už aj samotná Halo klávesnica. Tú využijú nielen študenti, ale aj profesionálni architekti, dizajnéri či dokonca tatéri, ktorí môžu tablet použiť napríklad pre základnú prezentáciu nápadov svojim zákazníkom.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Klasika bez prekvapení

Displej Lenovo Yoga Book v dnešnej dobe už ťažko prekvapí niečim novým. Na dnešné pomery totižto disponuje nie veľmi zaujímavým rozlíšením 1920 x 1200 pixelov. Aj to ale maximálne postačuje pre všetky činnosti, ktoré budete s tabletom robiť. Zobrazenie je dostatočne jemné aj pri menšom texte. Navyše, pochváliť musíme reprodukciu farieb, dostatočne vysoký jas a s tým súvisiacu čitateľnosť vo vonkajších prostrediach, ako aj dobré zobrazenia bielej a čiernej farby, či pozorovacie uhly. Jas displeja môžete regulovať manuálne alebo automaticky. Minimálny jas je dostatočný aj na pohodlné používanie tabletu v noci. Nie vždy však vedel nastaviť tu správnu úroveň jasu tak, ako by sme si to predstavovali. Častokrát sme sa tak prichytili pritom, že sme jas nastavovali manuálne.

Škoda len, že Lenovo do systému nezakomponovalo žiadne ďalšie nastavenia zobrazovacieho panelu, ktorým by sa dali doladiť farby a vyváženie bielej k spokojnosti každého zákazníka. S natívnym nastavením od výroby však bude spokojná väčšina kupujúcich. Dotyková vrstva je mimochodom upravená tak, že môže reagovať na väčšinu vodivých predmetov. Tablet tak môžete ovládať aj obyčajným perom alebo ceruzkou. Tieto však reagujú iba s displejom a nie s dotykovou klávesnicou Halo.

Pre multimédiá ako stvorený

Lenovo Yoga Book je výborným spoločníkom nielen na cestách, ale aj v pohodlí domova. Vďaka svojej unikátnej konštrukcií a výbave je ideálnym pre konzumáciu multimediálneho obsahu. Veľký 10,1-palcový displej sa postará o pohodlné sledovanie filmov, prehliadanie webových stránok, či počúvanie hudby. O to sa stará dvojica Dolby Atmos reproduktorov umiestnených po stranách zariadenia. Tie hrajú hlasno a kvalitne, a ani pri vyšších hlasitostiach nedochádza ku skresľovaniu. Reproduktory však vzhľadom na svoje malé rozmery nedokážu zabezpečiť dostatočne kvalitnú reprodukciu nižších frekvencií. Pri počúvaní hudby tak budete odkázaní skôr na vyššie a stredné tóny, a teda plechovejší zvuk. V tejto triede zariadení však nejde o nezvyčajný jav, a preto to nepovažujeme za mínus.

Lenovo do takto tenkého tela integroval aj 3,5 mm audio jack, ktorý po pripojení slúchadiel ponúka už plnohodnotný hudobný zážitok. Výstup je dostatočne výkonný aj s istou výkonnostnou rezervou, takže si na svoje prídu aj priaznivci skutočne hlasnej hudby. Samozrejme, keďže tablet je výrobcom certifikovaný ako Dolby Atmos, tak nechýbajú ani detailné nastavenia zvuku. V aplikácií Dolby Atmos je možné nastaviť inteligentný ekvalizér, ktorý je optimalizovaný pre niekoľko profilov – film, hudbu, hlas alebo hru. K dispozícii sú aj ďalšie dva používateľské profily, ktoré sa dajú nastaviť podľa seba. Lenovo do tohto tabletu integrovalo aj novinku Intel Smart Video, ktorá má za úlohu zvýšiť kvalitu videa – zredukovať šum a odstrániť artefakty pri prehrávaní. Lenovo Yoga Book navyše podporuje aj zobrazenie obrazu cez microHDMI konektor.

Čo sa týka multimediálnych aplikácií pre prehrávanie videa, hudby a obrázkov, tak v tomto je Yoga Book klasické “Lenovo”. Okrem Googlovských aplikácií tu nenájdete žiadne ďalšie prehrávače či iné tituly. Album tak nahradila aplikácia a služba Fotky, hudobný prehrávač zas Hudba Google Play. Samozrejme, ďalšie aplikácie si môžete doinštalovať z obchodu Play. Minimálne prehrávač videa sa vám bude určite hodiť, a to aj napriek tomu, že Lenovo jeden do tabletu predinštaloval. Tu môžeme odporúčiť Mx Player, s ktorým sme aj v prípade tohto tabletu dosahovali veľmi dobre výsledky. Plusom nepochybne je aj možnosť tablet polohovať do tvaru stanu alebo klasického notebooku.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Dôležitý je používateľský zážitok

Lenovo vybavilo svoj tablet procesorom Intel Atom X5 so štvoricou jadier a maximálnym taktom na úrovni 2,4 GHz. Ten v niektorých benchmarkoch ponúka ale len podpriemerný výkon dnešných high-end zariadení, ktoré vo väčšine prípadov, v benchmarku AnTuTu atakujú hranicu 130-tisíc a viac bodov. V prípade Lenova Yoga Book to je iba 81-tisíc. Naopak, po stránke grafického výkonu, novinka maximálne postačuje. v 3D Marku sa skóre blížilo k hranici 28-tisíc bodov. Podobné výsledky, v ktorých síce procesor až tak neexceloval, sme namerali aj v ďalších aplikáciách.

V praxi je práca s tabletom naozaj veľmi rýchla. Málokedy spozorujete nejaké zaváhanie a spoľahlivá je aj súčasná práca s viacerými aplikáciami. Prepínanie medzi nimi je rýchle a plynulé. Bezproblémové je aj prehrávanie videí a filmov, či práca s grafickými aplikáciami, ktoré Lenovo dodáva spolu s tabletom. Čo nás mrzí, je to, že tablet nie úplne stíha pri skrolovaní webových stránok. Pohyb pri posune po stránkach je v mnohých prípadoch sekaný. Naopak, ako sme už spomínali vyššie, tablet sa hodí pre hranie hier. Vďaka dostatočnému výkonu grafického čipu si bez obmedzení zahráte aj náročnejšie tituly ako Asphalt 8 či Modern Combat 5. Prehrievanie zariadenia je aj pri vyššom zaťažení minimálne.

Samozrejme, Lenovo Yoga Book ponúka aj dostatok vnútorného ukladacieho priestoru. Ten má kapacitu 64 GB, z ktorých je pre koncového používateľa k dispozícii približne 52 GB. Lenovo aj tu ponúka možnosť rozšíriť internú pamäť o pamäťové karty, ktorých kapacita môže byť až 128 GB. No a okrem toho máte k dispozícii aj rozšírenie prostredníctvom externých diskov, ktoré cez redukciu pripojíte k microUSB portu tabletu. Ten podporuje aj funkciu USB Host, takže nie je problém pripojiť napríklad klávesnicu, myš alebo iné príslušenstvo.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Operačný systém: Multitasking na prvom mieste

Lenovo už dávnejšie upustilo od zložitých a funkciami zbytočne preplnených nadstavieb. Namiesto toho využíva osvedčené prostredie a aplikácie čistého Androidu, ktoré niekedy doplní o nejaké novinky. To je aj prípad Lenovo Yoga Booku, ktorý prináša známe prostredie, no viacero nových funkcií. Tie sa týkajú predovšetkým multitaskingu.

Ako jeden z mála tabletov s Androidom podporuje Lenovo Yoga Book prácu v oknách. Nejde o plnohodnotné pracovné prostredie ako ho poznáme z Windowsu alebo Mac OS X. Aplikácie sa totižto po spustení dokážu spustiť v smartfónov režime, a teda v menších oknách. Tie sa dajú presúvať po obrazovke, no ich veľkosť je konštantná a nedá sa zmeniť. Prepnúť sa môžete len do celoobrazového režimu, a to dvojitým poklepaním na hornú lištu aplikácie. Výhodu multitaskingu od Lenova vidíme najmä v spodnej lište, kde sa na mieste softvérových tlačidiel, zobrazujú aj ikony na pozadí bežiacich aplikácií. Medzi nimi sa môžete jednoducho prepínať obyčajným kliknutím. Je to rýchle a efektívne riešenie.

Okrem toho tu však až na niekoľko nových grafických prvkov a usporiadania multitaskingového menu nenájdete žiadne ďalšie veľké prekvapenia. Samozrejme, Lenovo Yoga Book podporuje používateľské kontá a k dispozícii je aj štandardný set Lenovo a Google aplikácií. Novinkou, ktorá je pri tomto type zariadení must-have, je ale nepochybne poznámkový blok a skicár – Note Saver. Ten ponúka viacero možností kreslenia a písania textov, vkladanie obrázkov a fotografií. Na výber tu je tiež niekoľko typov pier, ceruziek, ako aj možnosť zmeniť ich hrúbku či farbu.

Operačný systém fungoval spoľahlivo, aj keď občasné zaváhanie v podobe mierne sekajúcich prechodov medzi domácimi obrazovkami sa objavilo aj tu. Okrem toho sme zaznamenali aj problémy s orientáciou displeja pri používaní rôznych aplikácií. Tak napríklad, aplikácia Instagram nedokázala fungovať v režime na šírku a aj keď sme mali Lenovo Yoga Book v notebookovej polohe, museli sme ho pri používaní aplikácie sklopiť a zmeniť jeho orientáciu.

Fotoaparát ako doplnok

Lenovo Yoga Book je síce vybavený dvojicou fotoaparátov, ani jeden z nich však nie je určený pre vytváranie kvalitných záberov. V prípade zariadenia tohto typu ich ale berieme skôr ako doplnok. Predná kamera má rozlíšenie 5 Mpix a tá, ktorá je umiestnená na Halo klávesnici, má 8 Mpix. Nie je to veľa a kvalitou sú obidva snímače podpriemerné. Poslúžia skôr len pre videohovor, nie na vytváranie plnohodnotných fotografií. Snímky nedosahujú tak veľkých detailov a sú častokrát rozmazané. Fotoaparát si dobre nepodarí ani s presvetlenými scénami, či s fotením za zhoršených svetelných podmienok. Napriek tomu ale ponúka niekoľko režimov fotenia, ako aj možnosť voľby niekoľkých snímacích režimov. No a samozrejmosťou je aj podpora pre natáčanie videa, tentokrát v rozlíšení 1080p.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: WiFi aj LTE

Zariadenie sa dodáva v dvoch verziách, a to s WiFi alebo vo variante s WiFi a LTE. My sme testovali Lenovo Yoga Book s WiFi konektivitou, ktorá podporuje štandardy 802.11 a/b/g/n/ac. Okrem toho tu nájdete už len Bluetooth, a naopak, nenájdete NFC. Lenovo Yoga Book ale podporuje aj bezdrôtové streamovanie videa Google Cast. Čo sa týka ďalšej konektivity, s počítačom tablet prepojíte pomocou klasického microUSB konektora a nechýba ani už vyššie spomínaný microHDMI, ktorý poslúži pre prepojenie s externým monitorom alebo TV.

Batéria: Prekvapila výdržou aj rýchlosťou nabíjania

Batéria má pomerne veľkú kapacitu 8500 mAh a výrobca pri nej sľubuje 15 hodín bežného používania. Pri našom testovaní sme bežne dosahovali výdrž na úrovni troch dní, kedy sme tablet používali najmä na prehliadanie webu, počúvanie hudby, sledovanie správ cez RSS čítačku a sledovanie videí. Displej bol aktívny približne 5,5 hodiny.

Nabíjanie sa realizuje cez klasicky microUSB konektor a s dodávanou nabíjačkou trvá len 3 hodiny a 18 minút, čo je vzhľadom na veľkosť batérie výborný čas. Šetrenie batérie sa realizuje v réžii samotného Androidu. Nechýba teda režim Doze, ako ani šetrič batérie, ktorý obmedzí výkon zariadenia a niektoré jeho ďalšie funkcie.

Záverečné hodnotenie: Lenovo Yoga Book

Lenovo a jeho tablet z budúcnosti skutočne prekvapil, no nie je určený pre každého. Yoga Book je výborným inžinierkým počinom, ktorý vás nenadchne iba elegantným a kvalitným konštrukčným spracovaním, ale najmä dotykovou Halo klávesnicou, ktorá ponúka priestor pre kreslenie a písanie poznámok. Lenovo Yoga Book svojimi funkciami určite nezastúpi bežný notebook a nie je určený ani pre ľudí, čo chcú a budú veľa písať. Určite je však vhodným kandidátom pre každého, kto nehľadá len tablet pre konzumáciu multimediálneho obsahu, ale aj pracovný nástroj, s ktorým bude fungovať dlhé hodiny bez prístupu k nabíjačke. Zjednodušene by sme mohli povedať, že Lenovo Yoga Book je výborným doplnkom k plnohodnotnému pracovnému nástroju, ktorým je klasický PC alebo notebook.

Samozrejme, Lenovo Yoga Book má aj niekoľko nedostatkov, ktoré sme spomínali už aj v recenzii. Klávesnica nie je až tak pohodlná, displej mohol mať vyššie rozlíšenie a fotoaparát je tu skôr z núdze. Ak teda vyslovene nebažíte po možnostiach a funkciách novej Halo klávesnice, pravdepodobne by ste sa mali poobzerať po inom tablete. Naopak, ak patríte medzi ľudí, čo potrebujú digitalizovať svoje poznámky a uvítajú aj možnosť kresliť, tak potom Lenovo Yoga Book momentálne nemá konkurenciu. Tablet je dostupný v niekoľkých verziách, v kombinácii Android / WiFi je jeho odporúčaná cena 539 EUR. V prípade modelu s LTE je cena určená na 589 EUR.

Plusy

  • Perfektné konštrukčné spracovanie
  • Halo klávesnica s podporou Wacom
  • Slušná výdrž na batériu
  • Rýchle nabíjanie
  • Cena

Mínusy

  • Výkon mohol byť vyšší
  • Písanie na klávesnici nie je až tak pohodlné
  • Absencia niektorých portov
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
Disqus Comments Loading...