MojAndroid

Zatiaľ čo na Slovensku bývalá vládna koalícia zrušila koncesionárske poplatky za televíziu a rozhlas, tak v Česku sa vláda rozhodla ísť opačným smerom. Podľa portálu Teraz.sk chce nielen zvýšiť cenu koncesionárskych poplatkov, ale mali by ich platiť aj majitelia smartfónov a tabletov.

Aká je výhoda koncesionárskych poplatkov?

Na Slovensku od 1. júla 2023 povinnosť platiť koncesionárske poplatky zanikla. Koncesionárske poplatky, občas nazývané aj koncesie, sú poplatky za rádio a televíziu. Konkrétne z nich bola financovaná činnosť Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Zatiaľ čo doteraz ich platili domácnosti s televíznym prijímačom, tak teraz bude RTVS financovaná štátom z daní občanov.

To podľa názorov viacerých expertov môže ohroziť nezávislosť verejnoprávnej televízie a rozhlasu od štátu a vlády. Možno aj preto český minister kultúry Martin Baxa oznámil, že pri navyšovaní financií verejnoprávnym médiám nechcú ísť cestou platieb zo štátneho rozpočtu. Koncesionárske poplatky sú podľa neho predvídateľné, transparentné a nezávislé od politickej situácie.

Vyšší poplatok sa bude týkať aj smartfónov

V Česku sa však koncesionárske poplatky nezvyšovali 15 rokov (za rozhlas 18 rokov) a ich súčasná cena 135 Kč (45 Kč za rozhlas) v roku 2023 nestačí na financovanie Českej televízie a rozhlasu. Česká vláda preto navrhuje zvýšiť televízny poplatok o 25 Kč na 160 Kč (približne 6,60 eur) mesačne a rozhlasový poplatok o 10 Kč na 55 Kč (približne 2,30 eur) mesačne.

Navyše by poplatok mal platiť na každé zariadenie, ktoré môže prijímať a reprodukovať rozhlasové alebo televízne vysielanie. To znamená aj smartfóny, ktoré dnes vlastní prakticky každý, a dokonca aj tablety. Dobrou správou však je, že ak bude v domácnosti takýchto zariadení viac, tak poplatok bude len jeden. Rodina s deťmi v jednej domácnosti tak zaplatí koncesionársky poplatok len raz.

Náš tip
Vymeniteľné batérie v smartfóne. Prečo áno a prečo nie?
6.9.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+