MojAndroid

Tablety a smartfóny sú pre mnohých zmyslovo postihnutých jedincov cennými pomocníkmi a dôležitým spojením so svetom. Súčasťou operačných systémov Android a iOS sú rôzne funkcie, ktoré napríklad slabozrakým či celkom nevidomým používateľom uľahčujú používanie mobilných zariadení. Patrí sem napríklad funkcia Talkback, ktorá poskytuje hlasovú spätnú väzbu a popíše všetko, čoho sa používateľ na displeji dotkne, alebo aktivuje.

Rečovo a sluchovo postihnutí používatelia to majú pri používaní mobilných zariadení oproti slabozrakým o niečo jednoduchšie, ale aj v ich oblasti existujú spôsoby, ako by im smartfón či tablet mohol ešte viac pomáhať. O jednu takúto víziu sa pokúsila skupina študentov marketingu zo švédskeho Štokholmu, ktorí navrhli koncept aplikácie Google Gesture, umožňujúcej v reálnom čase prekladanie z posunkovej do bežnej reči. To by mohlo pomôcť ľuďom, ktorí neovládajú posunkovú reč, porozumieť, čo im chce oznámiť takto postihnutý človek. Fungovanie celého konceptu je vidieť na videu.

Google Gesture from Berghs School of Communication on Vimeo.

Koncept obsahuje samotnú aplikáciu, ktorá sa stará o prekladanie z posunkovej do bežnej reči a inteligentný náramok, ktorý analyzuje pohyby svalov v predlaktí pri ukazovaní jednotlivých posunkov (za využitia princípov elektromyografie). Údaje o pohyboch svalov by boli odosielané do aplikácie a tá by na ich základe dokázala vyhodnocovať, aký posunok používateľ práve ukazuje a ihneď by ho „pretlmočila“ do bežnej reči.

Prirodzene, nejedná sa o skutočnú aplikáciu, ktorú by v Google vyvíjali, ide naozaj len o koncept vyvinutý študentmi a je veľmi otázne, či by v praxi mohol fungovať tak presne a efektne ako na videu. Pri súčasnej úrovni techniky sa nezdá reálne uplatniteľný v praxi ako skutočný komerčný výrobok, možno sa však v budúcnosti dočkáme, keďže v mobilnej oblasti viac než inde platí známe úslovie nikdy nehovor nikdy.

Zdroj: mashable.com

23.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+