MojAndroid

Japan Display je jedným z najväčších dodávateľov displejov na svete, pričom veľkú časť z nich vyrába pre iPhony spoločnosti Apple. Dnes táto spoločnosť predstavila nový typ zobrazovacieho panelu, ktorý vychádza z klasických LCD displejov. Na rozdiel od nich je však flexibilný a dá sa ohýbať.

Náš tip
JDI začalo masovo vyrábať 5″ displeje s 1440p rozlíšením

Novinka prichádza v 5,5-palcovom vyhotovení s rozlíšením Full HD. Samozrejme, nejde ani tak o rozlíšenie, ale o samotný typ displeja. LCD displeje sú charakteristické práve tým, že sa doteraz nedali ohýbať takým spôsobom ako OLED panely. JDI sa však podarilo vymeniť bežný sklený podklad za ohybný plast, ktorý sa teraz nachádza z obidvoch strán vrstvy z tekutých kryštálov. To okrem možnosti displeje ohýbať do rôznych tvarov prináša aj zvýšenú odolnosť voči poškodeniu pri pádoch alebo náhodných nárazoch.

LCD

Výhodou LCD je nepochybne aj to, že náklady na ich výrobu sú oveľa nižšie ako v prípade OLED panelov, ktoré vyrába napríklad Samsung. Ich konečná cena bude teda oveľa nižšia, vďaka čomu by sa zariadenia so zahnutým displejom mohli stať oveľa bežnejšie ako doteraz. Spoločnosť tiež dúfa, že tento typ displeja sa čoskoro dostane aj do automobilov a notebookov.

Zdroj: engadget

26.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

9 odpovedí na “Japan Display predstavil flexibilný LCD displej. Bude konkurovať OLED panelom”

    • Amoled = Oled. Je to len nazov technologie, ktoru vyuziva Samsung: Active Matrix OLED.
      QLED je len klasicke LCD s quantum dot technologiou od Samsungu.

      Rozdiel je ten, ze LG sa pri vyrobe OLED sustredi na velke panely pre TV, kdezto Samsung robi len OLED panely malych rozmerov pre smartfony a tablety. Pre tv ostava zatial pri LCD.

      • “Rozdiel je ten, ze LG sa pri vyrobe OLED sustredi na velke panely pre TV, kdezto Samsung robi len OLED panely malych rozmerov pre smartfony a tablety. Pre tv ostava zatial pri LCD.”
        Tak toto je pekná hlúposť …

        • Co je na tom hlupost.
          Samsung robi len male oled panely to je fakt. Pri TV ostava na LCD technologii. A to, ze LG sa sustredi na velke panely pre TV je tiez pravda ako aj to, ze LG oznacenie AMOLED nepouziva, vsetky produkty oznacuju ako “OLED”.

        • Čo sa Samsungu týka tak ma väčšinový podiel na trhu s oled displejmi (ostatný nakupujú prevažne od nich) ale LEN malých uhlopriečok! To vyplýva z použitej technológie. V prípade organických LED je problém že jednotlivé farby pixelu (rgb) starnú inými rýchlosťami a tým sa mení ich svietivosť. Preto ma jeden pixel rôzne veľké subpixely vďaka čomu sa to kompenzuje.
          LG a iný čo vyrábajú TV to riešia systémom RGBW – to znamená že majú okrem klasického rgb pixela aj jednu bielu LED a softom a filtrami vyvazuju tieto rôzne svietivosť i. Má to problém a to že tie pixely sú veľké a nehodia sa na malé uhlopriečky

  1. “Výhodou LCD je nepochybne aj to, že náklady na ich výrobu sú oveľa nižšie ako v prípade OLED panelov” ….minuly rok som niekde cital (neviem ci to nebolo aj tu) clanok ze naklady na vyrobu oled/amoled displayov sa (vtedy) konecne podarilo dostat pod cenu beznych LCD, takze som teraz trocha zmateny…

Pridaj komentár

+