MojAndroid

Zákaz americkej vlády predávať americké technológie čínskej spoločnosti Huawei sa stále viac premieta do výroby jej produktov. Smartfóny tejto značky už viac ako rok nemajú Google aplikácie a po rozšírení zákazu aj na neamerických výrobcov bola ukončená výroba vlastných procesorov Huawei značky Kirin.

Portál RTE dnes ale priniesol aj pozitívnu správu Tá tvrdí, že spoločnosť Intel získala od USA licenciu na dodávanie komponentov pre Huawei.

Huawei logo

Kvôli zákazu prišiel Huawei Google aplikácie, displeje a aj vlastné čipsety značky Kirin

Zákaz dodávať americké technológie Huaweiu vydalo americké ministerstvo obchodu v máji minulého roku. Bola to reakcia na označenie tejto spoločnosti ako bezpečnostného rizika americkými tajnými službami.

Tie tvrdia, že Huawei by mohlo robiť špionáž a dodávať používateľské dáta čínskej vláde. Či už je obvinenie pravdivé alebo ide len o obchodnú vojnu prezidenta Donalda Trumpa s Činou, tak je zákaz hotovou vecou. Absenciu Google aplikácií a obchodu Google Play síce  Huawei vyriešil vlastným softvérovým riešením, ale v prípade hardvérových komponentov je situácia zložitejšia.

Nové sankcie, ktoré začali platiť 15. septembra, totiž zakazujú aj neamerickým spoločnostiam poskytovať Huawei komponenty postavené na amerických technológiách. Kvôli tomu prišiel Huawei nielen o dodávateľov OLED displejov ako je Samsung a LG, ale hlavne o čínskeho výrobcu TSMC.  Práve ten mu montoval čipsety značky Kirin.

Okrem Intelu získal licenciu aj čínsky výrobca SMIC

Viacero spoločnosti sa preto snaží o udelenie výnimky u amerického ministerstva obchodu. Podľa portálu China Securities Journal sa to teraz podarilo výrobcovi čipov Intel. Ten mal získať licenciu na dodávanie zatiaľ nešpecifikovaných komponentov čínskemu Huawei.

Udelenie rovnakej licencie už minulý týždeň oznámil čínsky výrobca Semiconductor Manufacturing International Corporation(SMIC). Je jedným výrobcov, ktorí k výrobe komponentov využívajú americké technológie.

Pre spoločnosť Huawei sú to veľmi pozitívne správy, ktoré budú mať vplyv na vývoj budúcoročných zariadení. Pre výrobu chystaných smartfónov série Huawei Mate 40 sa podľa vyjadrenia slovenskej pobočky Huawei potrebnými komponentmi spoločnosť predzásobila a nemalo by byť ohrozené ich tohtoročné uvedenie na trh.

Náš tip
Je obsah na YouTube vhodný pre deti? Nová technológia to má vyhodnotiť presnejšie
25.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+