Uplynul už nejaký ten čas od toho, ako spoločnosť Google predstavila svoje Instant Apps. Technológia sa postupne stala plne dostupnou pre všetkých vývojárov, ktorí začali s vývojom svojich vlastných instantných appiek.
Obrovskou výhodou instant apps je to, že nie je potreba ich inštalovať a dajú sa spustiť napríklad kliknutím na odkaz či tlačidlo na webovej stránke. Takže pri návšteve mobilnej verzie webu sa stiahne časť mobilnej aplikácie, ktorá funguje samostatne a umožní prístup k funkciám, ktoré by boli dostupné aj v plnohodnotnej aplikácii. Avšak ide o menší súbor, ktorý nemá ani zďaleka takú veľkosť ako plnohodnotná aplikácia. Zjednodušene povedané, ide o “odľahčenú” verziu obyčajných Android aplikácií. Pred časom sme ich testovali, môžete si to pripomenúť v tomto článku.
Instant apps budú ešte viac šetriť miesto
V súčasnosti budú Instant Apps fungovať ešte efektívnejšie a rýchlejšie. Spoločnosť Google aktualizovala svoj “programovací kit” instant aplikácií, čo umožní vývojárom vytvárať konfigurácie osobitne pre každé zariadenie. Doteraz musel Google dať načítať podporu pre každé možné zariadenie používajúce instant aplikácie, čo samozrejme nesmierne spomaľovalo prístup k aplikácii a zbytočne zaberalo miesto.
Toto už nie je problémom. Vývojári teda vytvoria konfiguráciu špecificky pre každé zariadenie na základe architektúry čipu, displeja, či jazyka. Ak používateľ disponuje zariadením napríklad s nízkym rozlíšením displeja, procesorom ARM a slovenským jazykom, nebude mať dáta potrebné pre ostrejšie zobrazenie, čipy Intel a iné jazyky. Google tvrdí, že to ušetrí priemerne 10 percent priestoru, ktorý môže byť využitý pre aplikácie s rýchlejším načítavaním.
Samozrejme, nemožno očakávať tieto zmeny hneď. Bude trvať nejaký čas, kým vývojári implementujú túto novú funkcionalitu do Android aplikácií. Rozdiel medzi instantnými a plnými verziami aplikáciami by mal byť čoraz menší, najmä ak používate jedno z množstva Android zariadení, ktoré ešte nemá Oreo. Viac oficiálnych informácií o Android Instant Apps nájdete tu.
Zdroj: engadget