MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Absolútna špička

Huawei Mate 10 Pro bol jedným z najlepších smartfónov minulého roku. Ponúkal krásny OLED displej, ktorý mal ale jednu chybičku – medzi ochranným sklom a displejom bola vzduchová medzera, ktorá spôsobovala väčší odlesk a displej nepôsobil tak moderne, ako niektoré iné zariadenia na trhu. Huawei P20 Pro tento nedostatok úplne odstraňuje a ponúka jeden z najkrajších displejov na trhu.

Znovu ide o OLED panel, tentokrát s neštandardným rozlíšením 1080 x 2244 px, čo spôsobuje výrez v hornej časti displeja. Ten bol jednou z ústredných tém pri predstavení telefónu a stretol sa aj s vlnou kritiky. Akýkoľvek názor na tento výrez máte, zrejme ho v tomto prípade nezmeníte. Ak vám ale prekáža, môžete ho v nastaveniach systému skryť, čo je veľmi šikovné riešenie. Prídete síce o pár riadkov pixelov, no výrez už pri používaní telefónu prakticky ani neuvidíte.

Čo je ale dôležitejšie, z displeja zmizla spomínaná vzduchová medzera a sklo je tesne na samotnej obrazovke. Vo výsledku tak máte pocit, že sa dotýkate priamo pixelov a nie je tu žiadna, čo i len minimálna bariéra. Podobne kvalitné displeje sme na vlajkových lodiach mohli vidieť už nejaký čas a je skvelé, že Huawei tu ponúkol rovnako kvalitné riešenie.

Okrem toho je displej perfektný aj v ostatných stránkach. Ponúka vysoký jas 770 nitov, vďaka čomu je bez akýchkoľvek problémov čitateľný aj na priamom slnku. V tomto smere patrí telefón k absolútnej špičke na trhu. Prednastavený režim úpravy kontrastu ešte zlepšuje čitateľnosť v jasnom prostredí, no aj bez neho je telefón jednoducho použiteľný aj v exteriéri. Samozrejme, pozorovacie uhly sú prakticky dokonalé a aj odlesk displeja je v tomto prípade veľmi nízky. Pochváliť musíme aj sýte farby, ktoré ale nezachádzajú do extrémov a zobrazovaný obsah iba efektne zvýrazňujú a skrášľujú.

Jednoducho povedané, displej patrí k špičke na trhu a má všetky kvality, ktoré by sme od modernej vlajkovej lode očakávali. V tomto smere sa môže telefón bez obáv porovnávať s tými najlepšími na trhu. Sú tu ale isté drobnosti, ktoré sme si nemohli nevšimnúť. Vo všeobecnosti je optimalizácia systému na úkor výrezu veľmi dobrá. Väčšina aplikácií dokáže zafarbiť notifikačnú lištu do farby, ktorá pasuje k téme celej aplikácie a výsledok je veľmi pekný. Notifikačná lišta v systém Android je v posledných verziách trošku odlíšená od prostredia väčšiny aplikácií, a tak je optimalizácia o to jednoduchšia.

Ak ale používate aplikáciu so zobrazením na celú obrazovku, väčšinou ostanú časti displeja vedľa výrezu tmavé a aplikácia sa zobrazí iba vo zvyšnej časti obrazovky. Dokonca je táto optimalizácia v niektorých prípadoch nedokonalá – pri sledovaní YouTube videí v režime na celú obrazovku sa video neroztiahne aj cez výrez, ale iba pred ním. Aj toto video má však zaoblené rohy, priamoúmerné zaobleniu v dolnej časti obrazovky. Nejaký malý bug však spôsobuje, že nad videom je tenký pásik široký asi 1 px, ktorý farebne svieti a prechádza do pomyselného ostrého rohu videa. Ide iba o drobnosť, ktorú je určite možné opraviť softvérovou aktualizáciou, no iba ťažko si ju nevšimnete.

Výkon a pamäť: Sila vlajkovej lode

Hoci je to zaujímavé, po stránke výkonu sme sa dočkali najmenších zmien. Tie sú badateľné v porovnaní s vlaňajšou vlajkovou loďou Huawei P10, no od modelu Mate 10 Pro sa novinka prakticky nelíši. Ponúka výkonný čip Kirin 970 s vlastnou výpočtovou jednotkou pre umelú inteligenciu, 6 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte. Telefón tak disponuje dostatkom hrubej sily na to, aby si poradil so všetkým, čo od neho budete očakávať.

Čip z dielne spoločnosti Huawei je dostatočne výkonný na to, aby zvládol prácu s akýmikoľvek náročnými aplikáciami. Prepínanie medzi nimi je rýchle a vďaka veľkej kapacite RAM ostanú aplikácie otvorené na pozadí veľmi dlho, niekedy takto nájdete aj aplikáciu, ktorú ste naposledy použili včera, no stále bude otvorená aj na ďalší deň. Vnútorné úložisko má tiež nadštandardnú kapacitu, no ide to na úkor microSD karty, ktorú v tomto zariadení nepoužijete.

To môže mnohých používateľov odradiť, najmä ak chcete telefón využiť na natáčanie videa a jeho prenos do počítača. Samotná vnútorná pamäť bez problémov postačí 99,99 % používateľov, no aj medzi nimi sa určite nájdu takí, ktorí by ocenili flexibilitu, ktorú microSD slot prináša. Nám osobne však táto funkcia vôbec nechýbala a sme radi, že Huawei ponúka nadštandardnú 128 GB pamäť ako štandard pre svoje vlajkové lode.

Čo sa samotného výkonu telefónu týka, nemusíte mať žiadne obavy. Huawei P20 Pro si poradil absolútne so všetkým, čo sme na ňom vyskúšali. Bez problémov si zahráte aj najmodernejšie hry, a to na tých najvyšších detailoch. Telefón pri prvom spustení PUBG Mobile nastavil najvyššiu možnú úroveň grafiky a hra napriek tomu bežala bez akýchkoľvek zaváhaní s vysokou a veľmi stabilnou frekvenciou snímok.

Hoci Huawei vo svojom novom modeli nespravil veľký hardvérový upgrade oproti svojim posledným vlajkovým lodiam z radu Mate, vôbec to nevadí. Dôležité je, že telefón má stále dostatok výkonu na to, aby poslúžil na náročnú prácu dnes, ale aj ešte niekoľko rokov.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
6.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+