MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Ešte lepšia optimalizácia a novší Android

Majitelia posledných vlajkových lodí Huawei sa už stihli zoznámiť so systémom EMUI 8.0, postavenom nad štandardným Androidom 8.0 Oreo. Nová vlajková loď Huawei prináša drobný upgrade na 8.1 v oboch častiach, no až na niekoľko detailov sa tu toho veľa nezmenilo.

EMUI je stále robustná nadstavba, ktorá mení čistý Android v mnohých smeroch. Začína to už na zamknutej obrazovke, kde je prednastavený už ikonický režim zmeny pozadí z katalógu Huawei. Pri prvom spustení je stále primárne nastavený režim domovských obrazoviek bez menu s aplikáciami, no to môžete, našťastie, v nastaveniach zmeniť. Hoci Huawei pri predstavení avizoval väčší výber grafických tém, ktorými môžete prostredie prispôsobiť podľa vašich predstáv, nám sa stále zdá, že v tomto smere výrobca zbytočne špekuluje a mení to, čo meniť netreba. Aj preto sme už po prvých hodinách nahradili štandardný launcher Nova Launcherom, a to najmä kvôli klasickému zobrazeniu ikon.

Ako naposledy, aj teraz nám však ostatné zmeny v systéme skôr sedia. Notifikačná lišta je veľmi praktická a pohodlná. Nastavenia sú ešte intuitívnejšie ako v čistom systéme Android a veľmi oceňujeme, že aj tu nájdeme možnosť zapnutia čiernej farebnej témy v systéme.

Hoci zoznam nastavení pôsobí stroho a jednoducho, v skutočnosti tu nájdeme veľké množstvo zmien a nových funkcií, ktoré v čistom Androide nie sú. Tie sú ale neraz rozhádzané, no zakaždým nám v ich lokalizácii pomohla šikovná lišta s vyhľadávaním.

V systéme EMUI si môžete prispôsobiť skutočne obrovské množstvo drobností. Pribudli aj niektoré zaujímavé funkcie, ako napríklad odomknutie tvárou. Táto novinka je využiteľná aj v kombinácii so skenerom odtlačkov a umožňuje vám rýchlo odomknúť telefón. Trošku nás ale zmiatlo nastavenie zobrazovania upozornení na zamknutej obrazovke – hoci v nastaveniach bezpečnosti sme mali povolené zobrazovanie obsahu upozornení, stále sa nám tento obsah nezobrazoval, pretože bol zakázaný v nastaveniach zamknutia tvárou.

Nechýbajú nastavenia pre nočný režim displeja či zaujímavé gestá, ktorými môžete zmenšiť aktívnu plochu obrazovky pre používanie jednou rukou a mnohé ďalšie, ktoré robia všeobecne používané akcie v systéme.

Oproti predchádzajúcej verzii nadstavby sa však toho veľa nezmenilo. Jedno veľké zlepšenie tu ale je – ak máte povolené zobrazovanie obsahu v upozorneniach na zamknutej obrazovke, konečne môžete s týmito upozorneniami aj pracovať. To znamená, že priamo zo zamknutej obrazovky môžete napríklad archivovať mail či robiť iné akcie s upozorneniami. Riešenie síce nie je úplne dokonalé, pretože s upozorneniami pracujete ako keby v notifikačnej lište, no ide o vítaný krok dopredu.

Aj v tomto prípade Huawei ponúka štandardné funkcie spojené s umelou inteligenciou. Môžete sa tak tešiť na to, že telefón sa bude postupne učiť, ako ho používate a na základe vášho správania optimalizovať výkon pre čo najlepší zážitok a najdlhšiu výdrž batérie. Umelú inteligenciu znovu najlepšie spozorujeme v aplikácii fotoaparátu či v prekladači, ktorý sme našli už v modeli Mate 10 Pro.

Samozrejmosťou je rad predinštalovaných aplikácií, ktorý je doplnený aj o niektoré nové tituly, ako obchod s aplikáciami AppGallery či Huawei Peňaženka. Kým druhý spomínaný titul u nás nevyužijete, Huawei iba tento týždeň oficiálne spustil AppGallery ako obchod s najlepšími aplikáciami z Google Play a funguje veľmi dobre aj u nás. Jeho využitie je otázne, no aspoň vám veľmi nebude v telefóne prekážať.

Multimédiá: Minimum kompromisov

Je zrejmé, že od vlajkovej lode v roku 2018 očakávame aj plnohodnotnú multimediálnu výbavu. Pre mnohých majiteľov nového smartfónu bude práve toto zariadenie primárnym multimediálnym centrom. Môžeme skonštatovať, že Huawei P20 Pro sa tejto role zhostí bez akýchkoľvek problémov.

Základom je už spomínaný krásny 6,1″ displej. Iste, systém by si ešte zaslúžil trošku optimalizácie, najmä na úkor výrezu, no vo všeobecnosti platí, že na tomto telefóne si akýkoľvek multimediálny obsah vychutnáte plnými dúškami. Či sú to fotky, videá, filmy, seriály alebo pracovné dokumenty, tabuľky či prezentácie, všetok obsah vyzerá na telefóne skutočne krásne a prehľadne. Displej je dostatočne veľký a telefón dostatočne rýchly na to, aby si poradil s akýmkoľvek multimediálnym súborom.

Huawei P20 Pro poteší aj implementáciou hybridnej stereo sústavy, kde je využitý hlavný reproduktor v dolnej stene a sekundárny reproduktor, ktorý inak slúži pre telefonáty. Výsledok nie je optimálny, no aj takéto riešenie je vítaným zlepšením. Znamená to okrem iného aj to, že ak jednou rukou celkom zakryjete reproduktor v dolnej stene, stále budete počuť zvuk z druhého.

Neodmysliteľnou súčasťou multimediálnej výbavy je aj výdrž batérie, ktorá je v prípade Huawei P20 Pro excelentná. Tomu sa ale budeme venovať v samostatnej sekcii článku.

Jediným nedostatkom, ktorý už ale berieme ako samozrejmosť, je vynechanie 3,5mm jacku pre slúchadlá. To je v sérii Huawei P novinka, no dalo sa to očakávať. Poteší aspoň redukcia z USB-C na 3,5mm, ktorú nájdete v balení. Nechýbajú ani pribalené USB-C slúchadlá, ktoré nehrajú najhoršie, no majú tvar a spracovanie typu AirPods od Apple, čo znamená, že mnohým používateľom nemusia držať v ušiach – nemajú totiž silikónové štuplíky.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
6.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+