MojAndroid

Čínska spoločnosť Huawei okrem svojich vlajkových modelov prichádza aj s ich vylepšenými verziami s prívlastkom “Pro” a odľahčenými verziami s prívlastkom “Lite.” Vďaka tomu sme sa minulý rok dočkali u modelu Mate 10 verzie Mate Pro aj Mate Lite, tento rok u vlajkovej lode P20 vylepšenej verzie P20 Pro a odľahčenej P20 Lite. A práve model Huawei P20 Lite si v tomto článku porovnáme s minuloročným modelom Huawei Mate 10 Lite.

Náš tip
Honor View 10 vs Huawei Mate 10 Pro | POROVNANIE

Dizajn a konštrukcia

U modelov rovnakého výrobcu, ktorých vydanie delí polročný časový interval, by ste veľké zmeny v dizajne asi nečakali. Pravdou je, že je ich viac než dosť. Zatiaľ čo minuloročný Huawei Mate 10 Lite má matnú kovovú konštrukciu, v prípade P20 Lite nájdeme lesklé tvrdené sklo aj na zadnej strane. Lesklý sklenený povrch môže byť nepraktický, či už kvôli odtlačkom alebo odolnosti.

Náš tip
Huawei Mate 10 Lite: Pozitívny prvý dojem

Ďalšou dizajnovou zmenou je použitie výrezu v displeji u P20 Lite. Oba telefóny majú skener odtlačkov na zadnej strane prakticky na rovnakom mieste. Líšia sa ale pozíciou fotoaparátu. Zatiaľ čo u Mate 10 Lite je v strede nad skenerom odtlačkov prstov, v prípade P20 Lite sa nachádza na ľavej strane. Vďaka mierne menšiemu displeju a hlavne výrezu v ňom má P20 Lite menšie rozmery konkrétne 148,6 x 71,2 x 7,4 milimetrov oproti 156,2 x 75,2 x 7,5 milimetrov (Mate 10 Lite). Je taktiež ľahší o približne 20 gramov. Ani jeden z telefónov nedisponuje zvýšenou odolnosťou proti vode.

Displej a fotoaparát

Oba displeje sú vyrobené rovnakou technológiou IPS, majú však inú veľkosť (5,84 palcov resp. 5,9 palcov) aj tiež iné rozlíšenie. U P20 Lite sa jedná o 2280 x 1080 pixelov, zatiaľ čo u Mate 10 Lite máme trochu viac štandardných 2160 x 1080 pixelov a pomerom strán 18:9. Najväčším rozdielom v prípade P20 Lite je výrez v displeji po vzore modelu iPhone X. Tento trendový prvok bude pravdepodobne rozdeľovať zákazníkov. Pre niektorých môže byť zásadnou prekážkou, pre iných následne vhodným doplnkom.

Náš tip
Huawei P20 Lite: Nové trendy prichádzajú aj do strednej triedy | RECENZIA

Duálne fotoaparáty oboch telefónov majú rovnaké rozlíšenie snímačov (16 + 2 MPix) aj rovnakú svetelnosť (f/2.2). Oba fotoaparáty by tak mali podávať podobné výsledky. U Mate 10 Lite má dva snímače aj predná “selfie” kamera (13 + 2 MPix), zatiaľ čo u novšieho P20 Lite nájdeme len jeden predný fotoaparát (16 MPix).

Výkon, softvér, batéria a konektivita

Podobne ako u fotoaparátov nenájdeme veľký rozdiel ani v prípade výkonu. Oba telefóny majú rovnaký procesor HiSilicon Kirin 659 a taktiež 4 GB RAM. Pamäťové varianty u P20 Lite má potenciálny zákazník tri ( 32 GB, 64 GB a 128 GB – posledný variant len v Číne), zatiaľ čo u Mate 10 Lite len jednu – 64 GB. Zatiaľ čo P20 Lite prišiel na trh rovno s verziou systému Android 8.0 Oreo, tak Mate 10 Lite má Android 7.0 a na systém vo verzii Oreo stále čaká.

Náš tip
Huawei spúšťa na Slovensku predobjednávky na Huawei P20 Lite. Poznáme cenu a dostupnosť

Po stránke batérie víťazí pre zmenu Mate 10 Lite s kapacitou 3340 mAh oproti 3000 mAh, ktorý ponúkne model P20 Lite. Ani jeden telefón však nepodporuje bezdrôtové nabíjanie. V konektivite ani jednému telefónu nič zásadne nechýba.

Zabezpečenie a cena

Oba telefóny umožňujú odomknutie telefónu skenerom odtlačkov, ktorý majú umiestnený na rovnakom mieste. Huawei Mate 10 Lite síce po príchode na trh nepodporoval odomknutie telefónu tvárou, priebežnými aktualizáciami systému sa to však zmenilo a  v súčasnosti smartfón túto funkciu ponúka. V otázke zabezpečenia sú na tom aktuálne oba telefóny rovnako.

Rozdiel, ktorý pri výbere medzi týmito dvoma telefónmi môže zavážiť, je ich cena. Huawei P20 Lite je novinkou na trhu, takže jeho cena na trhu môže byť v týchto dňoch o 50 až 100 eur vyššia ako v prípade modelu Huawei Mate 10 Lite predávanom v rovnakom e-shope.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk
13.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+